A Bizottság célja, hogy 2040-re drasztikusan, 90%-kal mérsékelje az uniós szén-dioxid-kibocsátást.

Hamarosan benyújtásra kerül az Európai Bizottság javaslata, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának 90%-os csökkentésére irányul. Ez a javaslat a 2040-re kitűzött céldátummal segíthet az Unió számára, hogy közelebb kerüljön a 2050-re kitűzött karbonsemlegességi célok megvalósításához. Ugyanakkor a legutóbbi uniós csúcstalálkozón Franciaország kifejezte aggályait, és próbálta lassítani a folyamatot.
"Támogatom, hogy 2040-re elérjük ezeket a célokat, de a megvalósításhoz rendelkezésünkre kell állnia a szükséges eszközöknek, és összeegyeztethetővé kell tennünk őket a versenyképességünkkel. Mit jelent ez? Technológiai semlegességet, rugalmasságot, beruházásokat" - mondta Emmanuel Macron francia államfő.
Teresa Ribera, az Európai Bizottság alelnöke, és a versenyképes átmenetért felelős uniós biztos viszont az intézkedés sürgősségére hívta fel a figyelmet.
"2040-re vonatkozóan világos irányelvekre van szükségünk, és célunk a kibocsátásaink 90%-os csökkentése. Azonban még meg kell beszélnünk, hogyan tudjuk a különféle részleteket rugalmasan összekapcsolni. Folyamatosan dolgozunk ezen, és hamarosan előterjesztjük javaslatunkat" - mondta a biztos.
A környezetvédők véleménye szerint éppen a rugalmasság lehet az, ami alááshatja a klímavédelmi törekvéseket.
"Alapvető problémát jelentene, ha az Európai Unió és tagállamai lehetőséget kapnának arra, hogy más, az EU-n kívüli országoknak fizessenek a kibocsátásaik csökkentéséért, és ez a gyakorlat beleszámítana az EU-n belüli 90%-os csökkentési célkitűzésbe. Ez komoly aggályokat vetne fel, mivel elvonhatná a befektetéseket az uniós ipartól, és az erőfeszítésekből a polgárok és a helyi ipar is kevesebb hasznot húzna - figyelmeztetett Michael Sicaud-Clyet, a Természetvédelmi Világalap klíma- és energiapolitikai szakértője."
Párizs több időt kér a tárgyalásokra, a késleltetésben pedig számíthat Budapest és Varsó támogatására. Azonban más tagállamok, például Németország, Spanyolország, Finnország és Dánia teljes mértékben támogatják a vitatott uniós célkitűzést.