A bűn lavinája olyan hatalmas és megállíthatatlan erőként tör elő, mint egy hirtelen jött hóvihar, amely mindent elsöpör az útjából. Kezdetben csak egy aprócska hiba, egy kis döntés, amely úgy tűnik, hogy ártalmatlan, de ahogy terjed, egyre nagyobb és ves


Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című ritkán játszott drámáját tűzte műsorára a Thália. Szikszai Rémusz rendezése döntéseink lehetséges következményeivel szembesít.

Görög László, a vegyész, a föld mélyén éli mindennapjait. Valaha többre hivatott volt, de életének fordulópontján egy nagystílű bűnözővel, az ördöggel szövetkezett, akit a Thália Színház színpadán Tamási Zoltán kelt életre. Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című drámája, amely a hetvenes évek elején született, ennek a sötét történetnek a hátterét adja, és azóta is számos vonatkozása rendkívül aktuális. A Thália Télikertjében Szikszai Rémusz rendezésében életre keltett darab ritkaságnak számít a hazai színpadokon, ami igazán rejtélyes, hiszen minden benne van, ami manapság izgalmas és releváns lehet: egy erőteljes emberi tragédia, meglepetésekkel teli krimi és könyörtelen társadalomkritika. Perczel Enikő friss és érzékletes fordítása új dimenziót ad a szövegnek. Zöldy Z. Gergely által megálmodott titkokkal teli tér, az öt emelet mély bunker, szinte mágnesként vonzza a nézőt ebbe a sötét, bűnökkel és titkokkal terhelt világba, ahol a hullák szavának súlya mindent elmond arról, hogy mi rejlik a felszín alatt.

A dráma számos klasszikus művet idéz meg, leginkább Goethe Faustját és Brecht Koldusoperáját. A maffiafőnök és a rendőrfőnök összefonódása egy ismerős és zavarbaejtő dinamikát teremt. Dürrenmatt alkotása különösen hatékony, mivel rendkívüli precizitással ábrázolja ezt a kényszerű együttműködést, amelyben az életben maradás ösztöne minden etikai normát felülír. Még azok is, akik másokat manipulálnak, végül ugyanabba a csapdába kerülnek, ahová áldozataik estek. Az egész egy megállíthatatlan spirál, ahol a bűn útvesztőjéből nincs menekvés. A dramaturgiai felépítés izgalmas, az időbeli ugrások és a narratív megoldások pedig csak fokozzák a feszültséget. A lineáris elbeszélés helyett a kronológia felborul, így hangsúlyozva a történet kilátástalan, labirintusszerű jellegét.

Görög László dokumentumfilmje egy drámai ívet követ, ahol a főszereplő kivételes tehetségét eladja a sátánnak, ezzel pedig elindít egy visszafordíthatatlan folyamatot. A karakter új életet szeretne kezdeni, de az már lehetetlen küldetésnek bizonyul. Görög László színpadi alakítása annyira érzékeny és emberi, hogy nem meglepő, ha a nézők végig a vegyész sikeréért szorítanak. Az általa vállalt hallgatás azonban sokkoló következményekkel jár; érzelmei eltüntetése teljesen összeroppantja őt. Tamási Zoltán Boss karaktere egy cinikus, ravasz figura, aki bár lehetett volna becsületes is, a sorsa más útra terelte. A rendőrfőnök, Bede-Fazekas Szabolcs alakítása méltó ellenfélként és cinkostársként is megjelenik a bérgyilkosságra szakosodott maffiavezér mellett. Bede-Fazekas rap-áriája a hatalmi korrupció labirintusáról rendre megragadja a nézők figyelmét, felejthetetlen élményt nyújtva. Czakó Julianna karaktere a modern görög tragédiák hősnőjére emlékeztet, aki a rossz oldalra lép, mégis a jóra vágyik. Elhatározása azonban későnek bizonyul, és vibráló szépsége, valamint törékenysége csak a gyászban tud igazán kiteljesedni. Jaskó Bálint Billje a mai kor sodródó figurája, aki a hatalom és a luxus csábításába belemerül, de végül tragikus sorsra jut. Jámbor Nándor különleges kettős szerepben tűnik fel, míg Sipőcz András és Kálmán János fontos epizódokban bővítik a történetet. A csendestárs karaktere jól példázza, hogy a Thália a Télikertben markáns, kísérletező irányvonalat képvisel, és mint mindig, most is telitalálatot nyújt a közönségnek.

Infó: Friedrich Dürrenmatt. A csendestárs. Fordította: Perczel Enikő. Rendező: Szikszai Rémusz. Thália Télikert

Rejtélyek időszaka

Következő szezonját Rejtélyek időszakaként hirdeti a Thália Színház. A nagyszínpadon és a Télikertben három-három premiert kínálnak. Ősbemutatóként állítja színpadra Dan Rosen Az utolsó vacsora című művét Horváth Illés. A főbb szerepekben Szabó Győző, Jaskó Bálint, illetve a társulat két új tagja - Banovits Vivoanne és Dóra Béla ­ látható. A második nagyszínpadi premier a Sherlock Holmes - A Moriarty-rejtély című krimivígjáték lesz, Göttinger Pál rendezésében Zayzon Zsolttal a címszerepben. Peter Shaffer: Black Comedy című darabját Szabó Máté állítja színre. A Télikertben Valló Péter David Hare: Fénytörés című drámáját rendezi Szervét Tiborral és Sóvári-Fehér Annával a főszerepben. Ugyancsak a Télikertben Molnár Ferenc: Olympia című vígjátékát Paczolay Béla rendezi. Főszereplők: Czakó Julianna, Gubás Gabi és Dóra Béla. A harmadik stúdió bemutató pedig Conor McPherson: Tengeren című darabja lesz, a színház főrendezője, Kelemen József színrevitelében.

Related posts