A romba dőlt gázai otthonok romjait próbálja haszonná alakítani a "világ legmorálisabb" embere.

A "jogos önvédelmet gyakorló" Izrael többféle módszerrel és eljárással népirtást folytat a Gázai övezetben, ám még az egyelőre életben levő palesztin népesség kiűzése előtt a hadsereg a lakosság lerombolt otthonainak és közösségi épületeinek maradványaiból is szeretne minél nagyobb hasznot húzni. A palinfo.com hírportál beszámolója szerint a katonaság izraeli magánvállalkozókkal bontatja le, majd szállíttatja el a lerombolt épületek fém-, kő- és betonmaradványait Izraelbe, ahol újrahasznosítják azokat. A romok elszállításával Izrael a Gázai övezetbeli polgári infrastruktúra szándékos és szisztematikus lerombolásának árulkodó jeleit is szeretné eltüntetni.
Palesztin zászló lengedezik Rafah romos városának egy részén, amely a háború nyomait viseli. A fém, kő és beton maradványok újrahasznosításának lehetősége rejlik bennük (fotó: Hátem Háled). Az utóbbi napokban a Gázai övezetben dolgozó palesztin és nemzetközi újságírók egy rendkívül felháborító jelenségről számoltak be. Az izraeli hadsereg, amely a megszállás és népirtás eszközeként tevékenykedik, engedélyezi, sőt felkéri izraeli cégeket, hogy a Gázai területen általuk lerombolt magánházak és közösségi épületek romjait „romeltakarítás” néven izraeli területre szállítsák. Ezek a törmelékek rengeteg hasznos anyagot, például vasat, követ és betont tartalmaznak. A hadsereg az így megszerzett anyagot újrahasznosítás céljából értékesíti izraeli építőipari vállalatoknak, ezzel megfosztva a palesztin lakosságot attól a lehetőségtől, hogy a romokból esetlegesen újjáépítéshez szükséges anyagot nyerjen ki. A művelet világosan mutatja, hogy Izrael a háború utáni palesztin újjáépítés folyamatát is szándékosan lassítani kívánja, különösen, ha a Trump-terv alapján a Gázai övezet lakosságát deportálni akarják a Sínai-félszigetre és más környező országokba (H. J.).
Dr. Munír el-Burs 2025 januárjában áll a romos otthona előtt, amely a bombázások következtében vált a pusztítás szimbólumává. A jelek szerint a zsidó közösség már elkezdte a lerombolt épületek maradványainak újrahasznosítását – ha eddig nem tette volna. A palinfo.com cikke idézi a Háárec című izraeli héber nyelvű lapot, amely arra figyelmeztet, hogy az elpusztított lakóházak és középületek maradványainak építőipari cégeknek történő értékesítése mögött a hadsereg egyértelmű profitálási szándéka húzódik. Ezen túlmenően céljuk a polgári lakosság otthonainak, valamint közösségi intézményeinek – például kórházaknak és iskoláknak – szisztematikus lerombolásával elkövetett háborús bűncselekmények nyomainak eltüntetése is. Fontos megjegyezni, hogy a hadsereg nem csupán a haszonszerzés, hanem a palesztin harcosok mozgásterének csökkentése érdekében is igyekszik eltüntetni a romokat, hogy megakadályozza a romok mögötti fedezékből történő hadműveleteket. A Háárec szerint a Gázai övezetben az izraeli hadsereg ötezer sekelt fizet minden egyes lebontott épületért az általuk megbízott magánvállalkozóknak. A bontási munkálatokat természetesen a hadsereg felügyeli, de a bontási törmelék újrahasznosításából származó bevétel révén a katonaság jelentős profitra tesz szert.
Az egykori Dzsebálijjá városrész mára a földdel egyenlővé vált, és valóságos aranybányaként szolgál az újrahasznosítók számára (fotó: Hátem Háled). Dr. Munír el-Burs, a Gázai övezet Egészségügyi Minisztériumának főigazgatója, akinek családi otthonát 2025 januárjában rombolta le az izraeli hadsereg, a sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy az épületek lerombolása a hadsereg számára pénzügyi előnyöket jelent. A megbízott bontóvállalkozók gyakran a még érintetlen épületeket is elbontják, hogy minél több újrahasznosítható építési törmeléket szállíthassanak Izraelbe. Dr. Munír el-Burs az X közösségi oldalán ezzel kapcsolatosan a következőket írta:
A Gázai övezet északi területén található Dzsebálijá település helyzete éles példája a polgári lakosság fokozatos megsemmisítésének és erőszakos elűzésének, amely mögött Izrael kielégíthetetlen vágyakozása a rombolásra húzódik meg.
A Gázai övezet déli részén levő Rafah városában és környékén, a Gázai övezet északi részében és a Gázai övezet déli részében levő Hán Júnisz várostól keletre levő területen végbemenő történések a szisztematikusan elkövetett pusztítás látható jelei, amelyeket Izrael még azelőtt szeretne eltüntetni, mielőtt a Gázai övezet ismét megnyílik a nagyvilág számára - írja a palinfo.com. Hering J. - Kuruc.info