A Pegasus kémprogram fejlesztője 170 millió dolláros kompenzációt utal a WhatsAppnak.


A WhatsApp szerint 1400, többnyire civil szervezetekhez köthető személyek fiókjait törhették fel a kémprogrammal.

Az izraeli NSO Groupot kedden egy amerikai szövetségi bíróság arra kötelezte, hogy fizessen a WhatsAppnak és a platformot birtokló Metának közel 170 millió dollár kártérítést azok után, hogy az általuk gyártott kémprogramokat közel 1400 WhatsApp-fiók feltörésére használták. A META szerint az 1400 fiók közül sok olyan személyekhez tartozott, akik nem kormányzati, tehát civil szervezeteknek dolgoztak.

Az NSO Group az utóbbi években került a figyelem középpontjába, különösen a Pegasus-botrány következtében, amely hazánkban komoly hullámokat vert. A Pegasust olyan személyek, mint újságírók, ellenzéki politikai szereplők és kormányzati kapcsolatokkal nem rendelkező üzletemberek megfigyelésére alkalmazták Magyarországon és más európai államokban.

A keddi ítélet egy 2019-ben kezdődött eljárás végeredménye, elemzők szerint jelentős győzelem a jogvédők részéről az NSO Group felett.

A Meta hivatalos oldalán nem sokkal a döntés kihirdetése után ünnepelték a győzelmet, hangsúlyozva, hogy a WhatsApp elkötelezett amellett, hogy megakadályozza az NSO újabb támadásait. Ennek érdekében bírósági intézkedéseket is terveznek. A vállalat bejelentette, hogy egy még meg nem határozott összeggel támogatják azokat a digitális jogvédő szervezeteket, amelyek a kémprogramokkal való visszaélések leleplezésén fáradoznak. Ezen kívül a WhatsApp azt is tervezi, hogy nyilvánosságra hozza az NSO Group vezetői és más tanúvallomásainak videós átiratait, hogy ezzel is elősegítse a kémprogramokkal foglalkozó kutatók munkáját. A bejegyzésben kiemelik: "A WhatsApp ügyében hozott ítélet mérföldkő a magánélet védelmében, hiszen ez az első jelentős győzelem az illegális kémprogramok fejlesztésével és alkalmazásával szemben."

A Politico rámutat, hogy az Apple a múltban hasonló lépéseket tett, mint a WhatsApp, amikor pert indított az NSO Group ellen. Az Apple kártérítést követelt, mivel az NSO által fejlesztett kémprogramokat az ügyfelei ellen használták. Végül azonban az Apple úgy döntött, hogy ejti az ügyet, miután megállapították, hogy a jogi eljárás során a felhasználók adatai veszélybe kerülhetnek, és nyilvánosságra kerülhetnek.

Az NSO Group általában és jelenleg is azt kommunikálja, hogy a Pegasus kémprogramot kizárólag jó célokra használták, például veszélyes bűnözők elfogására. Gil Lainer, az NSO Group globális kommunikációért felelős alelnöke keddi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a döntés "egy hosszadalmas bírósági eljárás újabb állomása", és hogy "szilárdan hiszünk abban, hogy technológiánk kritikus szerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és azt az arra felhatalmazott kormányzati szervek felelősségteljesen alkalmazzák."

Lainer bejelentette, hogy alaposan át fogják nézni az ítélet részleteit, és megfelelő jogorvoslati lehetőségeket keresnek, amelyek közé tartoznak a további eljárások és a fellebbezés is. Hangsúlyozta, hogy az NSO Group továbbra is teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy olyan technológiákat fejlesszen, amelyek a közbiztonságot szolgálják, mindezt a megfelelő jogi keretek betartásával.

Az NSO Group 2021-ben felkerült az amerikai kereskedelmi minisztériumnak arra a listájára, ami megnehezíti üzleti tevékenységét az Egyesült Államokban, az Európai Parlament pedig különbizottságot hozott létre a Pegasus uniós országokban történő használatának vizsgálatára.

John Scott-Railton, a WhatsApp-perben segédkező Citizen Lab vezető kutatója az ítélettel kapcsolatban azt írta, hogy az NSO Group magatartása "büntetést érdemel", mert a vállalat milliókat keres azzal, hogy főként amerikai technológiai cégeket hackel meg.

Related posts