A világ vezető hatalmai a konfliktusok rendezéséről folytattak megbeszéléseket, miközben Oroszország újabb szankciókkal nézhet szembe.


A G7 vezetőinek hat tagja tárgyalta meg az orosz-ukrán háború és az izraeli-iráni konfliktus ügyét, ám jelentős megállapodásokra nem jutottak sem ezekben, sem más lényeges kérdésekben. A Kanadában megrendezett csúcstalálkozó célja az volt, hogy bemutassa, miként formálhatja továbbra is a gazdag országok klubja a globális politikai tájat, még Donald Trump amerikai elnök váratlanul korai távozása ellenére is.

A keddi záróülésen Mark Carney, a házigazda, csatlakozott Mark Rutte NATO-főtitkárhoz, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz, továbbá brit, francia, német és olasz kollégáihoz, hogy egyesített erővel lépjenek fel a "nem piaci gyakorlatok" ellen. E hat ország vezetői egyetértettek abban, hogy e gyakorlatok komoly fenyegetést jelentenek a globális hozzáférésre a kritikus ásványok terén. Ezen kívül arra is kötelezettséget vállaltak, hogy csökkentik a mesterséges intelligencia munkahelyekre és a környezetre gyakorolt káros hatásait, miközben kiemelték a "technológiai forradalom" nyújtotta lehetőségeket is.

Az ukrajnai konfliktussal kapcsolatosan nem született közös nyilatkozat. Volodimir Zelenszkij a csúcsértekezletre részben azzal a reménnyel érkezett, hogy közvetlenül tud egyeztetni Donald Trumppal. Azonban ez a találkozó végül elmaradt, mivel az amerikai elnök előbb távozott a rendezvény helyszínéről, amit hivatalosan a közel-keleti válságra hivatkozva indokoltak. A házigazda, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök nyilatkozatában azonban hangsúlyozta, hogy a G7-országok tagjai támogatják Trump erőfeszítéseit az ukrajnai igazságos és tartós béke megteremtésére.

A közlemény megjegyezte továbbá, hogy

A G7-országok vezetői arra törekednek, hogy megerősítsék a nyomásgyakorlást Oroszországra, többek között pénzügyi korlátozások alkalmazásával.

Mark Carney, a kanadai miniszterelnök, a legutóbbi G7-es találkozón hangsúlyozta a humanitárius segélyek Gázába történő zökkenőmentes eljuttatásának fontosságát. Beszélgettek a túszok szabadon bocsátásáról és az azonnali, tartós tűzszünet bevezetésének szükségességéről is.

A G7-es országok vezetői hangsúlyozták a Kínával való konstruktív és stabil kapcsolatok megőrzésének kulcsfontosságú szerepét. Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy Kína tartózkodjon a piaci egyensúly megzavarásától, reagáljon a globális kihívásokra, és támogassa a nemzetközi béke és biztonság előmozdítását. Kifejezték aggályaikat Kína Kelet-kínai és Dél-kínai tengereken végzett, destabilizáló tevékenységeivel kapcsolatban, és sürgették a Tajvani-szoros békéjének és stabilitásának megőrzését.

Related posts