A Villányi szőlőültetvényeken aggasztó gyorsasággal terjed a fertőzés, a szőlő sárgaságának hatása már 15 borvidéket sújt.
Most érkezett a fantasztikus hír! A magyar tévés pár hamarosan bővül a családban, hiszen úton van a kisbaba, és már azt is tudni lehet, hogy fiú vagy lány érkezik!
Újabb aggasztó hírek érkeztek a magyar borászat világából: a szőlő aranyszínű sárgaság betegsége elérte Villány térségét is. Ezzel már 15 borvidék érintett az ország 22 borvidékéből. A betegség nemcsak a terméshozamot csökkenti drasztikusan, hanem akár egész ültetvényeket is kipusztíthat - írja a mosthir.hu.
A szőlő aranyszínű sárgasága, más néven Grapevine flavescence dorée (FD), egy rendkívül súlyos betegség, amely a szőlőültetvények termését fenyegeti. Ezt a fitoplazma okozta kórt a szőlőtőkék sárgulása és terméshozamának drámai csökkenése jellemzi, ami akár 20-50%-os veszteséget is eredményezhet. A fertőzött növények életciklusa is jelentősen lerövidül, hiszen 1-2 éven belül elpusztulhatnak. A betegség terjedése különösen aggasztó, mivel évente tízszeresére is nőhet a fertőzött egyedek száma, ami súlyosan érintheti a szőlőtermelő közösségeket. Magyarországon a betegség elterjedése több tényezőre is visszavezethető. Az egyik fő ok a szőlőültetvények közötti szúnyogok és más rovarok átvitele, amelyek a fitoplazmát hordozzák. A globális klímaváltozás és az időjárási anomáliák is hozzájárulnak a betegség terjedéséhez, mivel kedvezőbb körülményeket teremtenek a kórokozók számára. Az elővigyázatosság és a megelőzés kulcsszerepet játszik a betegség visszaszorításában. A szőlőtermelőknek folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a szőlőültetvényeiket, és szükség esetén be kell avatkozniuk a fertőzések kezelésére, hogy megóvják a termést és megőrizzék a szőlészet hagyományait.
"18 évvel ezelőtt bukkant fel Magyarországon az amerikai szőlőkabóca, amely jelentős szerepet játszott a fitoplazmás megbetegedések terjedésében. Az első észlelések 2013-ban történtek Zalában és a Badacsonyi borvidéken, ahonnan elindult a kártevő magyarországi elterjedése" – nyilatkozta Szűcs Csaba, a Nébih növényvédelmi igazgatóságának vezetője az InfoRádióban, amelyet a Pénzcentrum is összefoglalt.
A betegség jelei közé tartozik a levelek sárgulása, háromszög alakú levélsodródás, valamint a levélerek mentén megjelenő sárga elszíneződés. A fertőzött vesszők vékonyodnak, gumiszerűvé válnak, a fürtök pedig összetöpörödnek, barnulnak, majd elszáradnak. A tünetek súlyossága a fertőzés időpontjától függ, és már tavasszal visszavetheti a szőlő fejlődését.
A szőlőültetvények aranyszínű sárgaságával szemben sajnos jelenleg nem áll rendelkezésre hatékony növényvédőszer, így a védekezés elsősorban az amerikai szőlőkabóca elleni harcra összpontosít. A Nébih és a helyi kormányhivatalok számos tájékoztatót publikáltak az engedélyezett vegyszerekkel kapcsolatban, amelyeket a gazdák alkalmazhatnak a problémák kezelésére. Kiemelten fontos, hogy azok, akik észlelik a fertőzést, jelentési kötelezettséggel bírnak a kormányhivatal felé, hogy a helyzetet időben kezelni lehessen.