Egy hatalmas földrengés rázta meg a földet, melynek epicentruma 14 ezer kilométerre található tőlünk. A jelenség ereje még a magyar szeizmológiai hálózat érzékelőit is mozgásba hozta.


Erőteljes, a Richter-skála szerint 7,4-es földrengés rázta meg a Drake-szorost Dél-Amerika és az Antarktisz között, a rengés miatt cunamiriadót is elrendeltek, írta ki Facebook-oldalára a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium. A rengésnek magyar relevanciája nyilván nincs, hiszen innen 14 ezer kilométerre, gyakorlatilag a világ "túlsó felén" történt - valójában a Budapesthez képest legtávolabbi pont a rengés epicentrumától mintegy 6000 kilométerre nyugatabbra van -, azonban az erejét jól jelzi, hogy a magyar szeizmológiai hálózat is rögzítette azt.

A rengés, amelyhez hasonló nagyságú egy évben csak legfeljebb tucatnyi akad, az argentin Ushuaiától 219 kilométerre délre pattant ki. A hipocentruma az első becslések szerint mindössze 10 kilométer mélyen volt, tehát kifejezetten sekély rengésnek számít, "ilyen esetekben fokozott a felszíni hatások és a cunamiképződés esélye" - írják a bejegyzésben a magyar szeizmológusok.

A Richter-skála 7 és 8 közötti erősségű földrengései, ha lakott területeken, nem pedig az óceánok mélyén történnek, rendkívül súlyos következményekkel járhatnak. Ezek a természeti jelenségek képesek romba dönteni épületeket és hidakat, valamint jelentős károkat okozni az utak és vasúti sínek szerkezetében.

A Kövesligethy posztja emlékeztet arra, hogy a történelmünk során valaha regisztrált legnagyobb földrengés Chilében, 1960. május 22-én zajlott le. A föld 9,5-ös magnitúdóval rendült meg, ami hatalmas globális cunamit generált.

Related posts