Szinte alig tudta felfogni, amit látott: a szemei előtt egy fenyegető üzenet hevert az asztalon, mintha a valóság határvonalát átlépve, egy sötét titok kísértene.


A könyvtárak világában egyre gyakoribbá váltak azok a kérelmek, melyek a könyvek polcokról való eltávolítását célozzák az Egyesült Királyságban. Az ágazat szakértői úgy vélik, hogy a háttérben olyan nyomásgyakorló csoportok állhatnak, amelyek hasonló módszereket alkalmaznak, mint az Egyesült Államokban, ahol már korábban is hallottunk hasonló kezdeményezésekről. Ezek a csoportok elsősorban LMBTQ+-témájú könyvek eltávolítását követelik, ezzel új kihívások elé állítva a könyvtárak működését és a szabad információáramlást.

Bár a helyzet itt jóval kedvezőbb, mint az Egyesült Államokban, a cenzúra jelenléte mégis aggasztó. Louis Coiffait-Gunn, a Chartered Institute of Library and Information Professionals (Cilip) vezérigazgatója a The Guardiannek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy számos esetben a könyvtári szakemberek azért kényszerülnek a felmondásra, mert nem csupán online fenyegetéseknek vannak kitéve, hanem azért is, mert ki szeretnének állni a szellemi szabadságért az olvasók védelmében.

Propagandaüzenet az asztalon

Ed Jewell, a közkönyvtárakat képviselő független szervezet, a Libraries Connected elnöke elmondta, hogy tagjaik szerint a könyvek eltávolítására irányuló kérelmek száma egyre növekszik. Ez egybecseng az Iskolai Könyvtári Szövetség (SLA) közleményével, amely ugyancsak arról számol be, hogy idén egyre több, cenzúrával kapcsolatos kérést kaptak. Az Amerikai Könyvtáros Egyesület (ALA) arról tájékoztatta a lapot, hogy

Minden jel arra mutat, hogy az amerikai akciócsoportok tevékenységei eljutottak az Egyesült Királyság könyvtáraiba is. Alison Hicks, az UCL könyvtári és információtudományi oktatója, tíz brit iskolai könyvtárossal folytatott interjút, akik különböző kihívásokkal néztek szembe a munkájuk során.

Jewell úgy gondolja, hogy az Egyesült Államokban tapasztalható cenzúra súlya kihatással lehet az Egyesült Királyság eseményeire is. Noha a szigetországban a nyomásgyakorlás mértékének megítélése bonyolultabb, mivel az ottani kérdések eltérnek a tengerentúli helyzetektől, a hatások mégis érezhetők.

Közvetlenül feszülnek a gondolatok.

Az Index on Censorship tavalyi felmérése során 53 könyvtáros véleményét kérdezték meg, közülük 28-an arról számoltak be, hogy levélben kaptak kéréseket bizonyos könyvek eltávolítására a könyvtári állományból. Ezek a kérések jellemzően LMBTQ+-témájú műveket érintettek. A válaszadók több mint felénél a könyvek tényleges eltávolítására is sor került. Hicks kutatásai pedig arra világítanak rá, hogy...

Az Egyesült Királyság iskolai könyvtárosai már-már kétségbeesetten reagálnak a folyamatosan erősödő jelenségre.

Az Egyesült Államokban az utóbbi években számos államban könyvtiltásokra vonatkozó intézkedéseket vezettek be. Jewell szavaival élve, az Egyesült Királyság könyvtári vezetői figyelemmel kísérik az amerikai eseményeket, és erőteljes szolidaritást mutatnak az amerikai könyvtárosok iránt. "A szakmai közösség mély aggodalommal szemléli az Egyesült Államokban tapasztalható egyre polarizáltabb politikai diskurzust, amely a könyvekhez való hozzáférésről, különösen a gyermekek számára, folytatódik" - hangsúlyozta Coiffait-Gunn. Kiemelte, hogy az Egyesült Királyságot is aggasztja, hogy a cenzúra terjedéséről nincsenek meggyőző bizonyítékok.

A kormány nem tartja nyilván, hány iskolai könyvtár és könyvtáros működik az országban, és a könyvtilalmak figyelemmel kísérése is elmarad.

Jewell véleménye szerint a brit könyvtárak többsége a Cilip által kidolgozott etikai keretrendszert követi, amely hangsúlyozza, hogy a közzétett anyagok korlátozása kizárólag jogi alapon történhet. E nézet alapján a könyvtárak nagyobb önbizalomra és magabiztosságra tehetnek szert, amikor a cenzúra iránti igényekkel szembesülnek. "Fontos, hogy ellenálljunk annak, hogy a könyvtárak bizonyos művek tárolását megtagadják, pusztán a fenyegetettség vagy a megfélemlítés miatt. Elengedhetetlen, hogy a könyvtárak lehetőséget biztosítsanak a különböző nézőpontokhoz való hozzáférésre, különösen, ha ez hozzájárul a szabad eszmecseréhez."

Related posts