Az Európai Unió saját "páncéltörő gránátját" aktiválhatja Donald Trump vámintézkedéseivel szemben.


Brit sajtóértesülés szerint az amerikai technológiai szektorra sújtana le az Európai Unió, ha az amerikai elnök vámokat vetne ki a közösség termékeire.

A kaliforniai Szilikonvölgy lenne az európai válaszcsapás célpontja, ha Donald Trump amerikai elnök az európai termékekre is olyan súlyos védővámokat vetne ki, mint Kína, illetve az ideiglenes kegyelmet kapott Mexikó és Kanada esetében - mondta a Financial Timesnak két brüsszeli illetékes.

Az Európai Bizottság egy új, úgynevezett "kényszer-elhárító eszközt" tervez, amely az amerikai szolgáltatói szektor és a nagy technológiai vállalatok ellen irányul. Az egyik hivatalos forrás megjegyezte, hogy "minden lehetőség nyitva áll számukra", és a "kényszer-elhárító eszközt" a legszigorúbb válaszlépésként írta le, amely még nem lépi át a nemzetközi jog határait.

Ezt az intézkedéscsomagot még az első Trump-elnökség idején készítették elő és egyszer már bevetették Kína esetében. Lényege: a bizottság elrendelheti az alkalmazását olyan országokkal szemben, amelyek szerinte fegyverként használják a védővámokat, hogy az uniós politika módosítását kényszerítsék ki.

Az FT-nek nyilatkozó illetékes szerint ha Trump elnök szankciókkal fenyegetné Dániát, hogy adja át Grönlandot, vagy az EU-t, hogy álljon le az amerikai technológiai cégek elleni intézkedésekkel, az elegendő indok lenne az eszköz alkalmazására.

A 2023-ra kidolgozott intézkedéseket egyes uniós szakértők "páncéltörő gránátoknak" titulálják, mivel ezek széleskörű válaszlehetőségeket nyújtanak. E lehetőségek között szerepel az intellektuális tulajdon védelmének felfüggesztése vagy kereskedelmi hasznosítása, ami érintheti például a szoftverek letöltését és a zeneszolgáltatásokat. Emellett az EU korlátozhatja a külföldi közvetlen befektetéseket, valamint a banki, biztosítási és egyéb pénzügyi szolgáltatásokhoz való piaci hozzáférést is - állítja a cikk.

Egy névtelen forrásra hivatkozva egy szakértő megjegyezte, hogy bár az Európai Unió már rendelkezik tapasztalattal a termékekre kivetett vámok kezelésében, a szolgáltatások és a szerzői jogok terén esetleg visszalépésre kényszerülhet.

A helyzet jelenleg változatlan a múlt hét óta, amikor Donald Trump határozottan kijelentette, hogy "mindenképpen" vámokat vet ki az Európai Unióra. E döntés hátterében az amerikai techcégekkel kapcsolatos eljárások és az Egyesült Államok unióval szembeni kereskedelmi hiánya áll. Részletesebb információkat azonban nem osztott meg, és nem említette, hogy Brüsszelnek lenne-e lehetősége tárgyalások révén elérni a vámok felfüggesztését, ahogyan ezt korábban Kanada és Mexikó esetében megtette.

Kedden zárt ajtók mögött üléseztek az uniós kereskedelmi miniszterek Varsóban, ahol a legfrissebb információk szerint a résztvevők többsége az ellenlépések mellett foglalt állást. Maros Sefcovic kereskedelmi biztos hivatalos nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az EU nyitott a tárgyalásokra, de ha a helyzet megköveteli, akkor határozott válaszlépéseket fognak tenni. Megjegyezte, hogy míg az Egyesült Államok az EU-val szemben kereskedelmi hiányban van a fizikai termékek esetében, addig a szolgáltatások terén éppen ellenkező a helyzet. Az FT arra is felhívta a figyelmet, hogy Trump vámintézkedéseire rendkívül gyorsan reagáltak Kanada és Mexikó, miután ők is ellenvámokat vezettek be, és végül a felek sikeresen megállapodtak.

Related posts