Az utolsó percben lépett a rivaldafénybe: Kapu Tibor, Magyarország második űrhajósa. De ki is ő valójában?

2025. június 25. bekerül a magyar történelemkönyvekbe: Kapu Tibor második magyar űrhajósként megkezdi misszióját az Ax-4 küldetés tagjaként. A Nemzetközi Űrállomáson kutatásokat végző gépészmérnök gyerekkorában vadászpilóta szeretett volna lenni, és önszorgalomból évek óta követte az űripar fejlődését, miközben ejtőernyőzött, kosárlabdázott, snowboardozott és egy zenekarban gitározott.
A vásárosnaményi Kapu Tibor 1991. 05. 11-én született, a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnáziumban érettségizett, majd édesapja példáját követve gépészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerezte. Mielőtt kiválasztották volna a Magyar Űrhajós Programba, a Remred Space Technologiesnél űrbeli sugárvédelemmel foglalkozott, előtte megfordult az autóiparban, valamint a gyógyszeriparban is.
Kapu Tibor maratonista, ejtőernyőzik, kosárlabdázik, snowboardozik, gitározik a Szégyelld Magad Kata zenekarban, valamint kétszeres junior világbajnoki ezüstérmes a Tantrix nevű logikai játékban. Jelentkezését 2020 januárjában, pár órával a határidő lejárta előtt adta be a Hunor-programba, a 247 jelölt egyikeként. A húgával beszélte meg, hogy kipróbálja a dolgot, és az elején együtt készültek. Ezt csak akkor árulta el a zenekar tagjainak is, amikor a kiválasztási folyamat már kezdett komolyra fordulni, és bekerült a százas mezőnybe. A szigorú protokoll miatt a fellépéseken álnéven, maszkban vett részt, aztán eljött az az idő is, hogy le kellett tennie a gitárt.
Kapu Tibor édesanyja tavaly nyilatkozott a nyiregyhaza.hu-nak az új magyar űrhajósról: "Sok olyan játékot, legót kellett venni, amiből helikoptereket, repülőt, űrhajót készíthetett, kicsiként is nagyon kreatív volt. Rengeteg filmet nézett, ami repüléssel, űrhajókkal foglalkozott, a Star Wars-filmeket is látta, a TOP GUN újság volt a kedvence."
A mérnökkel egy különleges interjút készítettünk, amikor még űrhajósjelöltként tevékenykedett - abban az időszakban csupán négyen voltak a csapatban. Amikor rákérdeztünk, mi motiválta a Hunor-programba való jelentkezésre, ő részletesen kifejtette:
A projekt mérnöki dimenziója ragadott meg igazán. Gyerekkoromban a vadászpilóták világa vonzott, ám az élet más irányba terelt, és végül a gépészmérnöki pálya lett a sorsom.
Magyarország második űrhajósa azt is elárulta, hogy a gyógyszeriparban és az autóiparban dolgozott, ahol akkumulátorfejlesztésre szakosodott.
Felsőfokú angol nyelvtudással és alapszintű német nyelvismerettel rendelkezik. Karrierjét a gyógyszeriparban indította, ezt követően a GE Hungary Ltd.-nél logisztikai területen szerzett tapasztalatokat. Ezt követően az autóiparban helyezkedett el a Robert Bosch Ltd.-nél, ahol Belgiumban és az Egyesült Államokban is dolgozott.
"Évek óta szenvedéllyel figyelem az űripart, különösen a magánvállalatok innovatív tevékenységeit és az elmúlt évek technológiai áttöréseit. Kezdetben csupán érdeklődési köröm része volt, de rövid időn belül aktívan is részt vettem a területen. A belső hajtóerőm a mérnöki és műszaki kihívások iránti vágy volt, valamint az a cél, hogy inspirálódjak, és később én is inspirálhassam a jövő generációit." - osztotta meg tapasztalatait a kezdetekről.
Kapi Tibor, amikor arról kérdeztük, hogy az űrkutatás területén milyen tudományos kihívásokkal néznek szembe, kiemelte: "Az egyik legizgalmasabb téma a kozmikus sugárzás megértése és az ezzel kapcsolatos védekezés. Érdekes módon, míg a Földön egy év alatt összesen annyi kozmikus sugárzás ér minket, mint amennyit a Nemzetközi Űrállomáson egy nap alatt tapasztalunk. Azok az űrmissziók, amelyek a Holdra vagy a Marsra irányulnak, még inkább ki vannak téve ennek a sugárzásnak, amely sokkal intenzívebb és bonyolultabb. Ezért létfontosságú, hogy megfelelő védelmet alakítsunk ki, mivel az űr rendkívül veszélyes a humán egészség számára. Hatalmas erőforrásokat fordítunk arra, hogy jobban megértsük ezt a problémát, és hatékony módszereket találjunk a védekezésre."
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a jelentkezés pillanatában számított-e arra, hogy elérheti a kiválasztási folyamat végső szakaszát. A válasza:
Erre senki sem számított, mégis itt állunk. A kiválasztási folyamat hosszú és bonyolult volt, minden egyes teszt más-más aspektusra irányította a figyelmünket. Idővel eljutottunk oda, hogy nem csupán virtuálisan, hanem személyesen is találkoztunk – akkor 44 jelölt versengett a lehetőségért. Ekkor tudatosult bennem, hogy úristen, mennyire nehéz dolgom van! Olyan kivételes tehetségekkel voltam körülvéve, mint sportolók és vadászpilóták, akik mindannyian lenyűgöző háttérrel rendelkeztek.
Kapu Tibor észrevette, hogy nem mindig szükséges az embernek egy adott területen kiemelkednie. Sokkal inkább olyan pozíciókról van szó, ahol különböző területeken kell átlag felett teljesítenie. Ez egy rendkívül sokoldalú munkakör, ami a generalista képességeket helyezi a középpontba.
A többszöri halasztások okozta feszültség enyhítése érdekében a Magyar Űrhajós Program egy különleges meglepetéssel kedveskedett: a Facebookon bemutatták Kapu Tibor "Highway to Space" című lejátszási listáját. Ez a közel 50 dalból álló válogatás többségében az űrutazással és különböző utazásokkal kapcsolatos zeneszámokat tartalmaz. Íme, a legjobban teljesítő 10 dal a listán: