Brüsszel megdöbbent: Magyarország váratlan lépést tesz Ukrajna EU-tagsága ellen.


Magyarország népszavazást készít elő Ukrajna uniós csatlakozásáról, még az érdemi tárgyalások megkezdése előtt, ami komoly feszültséget keltett Brüsszelben. Az Európai Bizottság és több tagállam sürgetné a haladást, de a konzultáció egyelőre megakasztotta a folyamatokat - írja a FAZ.

A magyar kormány előkészíti a terepet egy véleménynyilvánító szavazás számára Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban, még mielőtt a tényleges tárgyalások elkezdődnének. Orbán Viktor márciusban bejelentette, hogy május közepétől június közepéig írásos konzultációt indítanak, amely során a magyar állampolgárok véleményét kérik ki arról, hogy támogatják-e Ukrajna belépését az Európai Unióba.

A lépést Brüsszel értetlenséggel fogadta, szerintük a döntés nyilvánvalóan nem a választók véleményének feltérképezéséről, hanem a kormány narratívájának megerősítéséről szól.

Marta Kos, a bővítési biztos, hangsúlyozta, hogy a tagállamok közötti érdekérvényesítés kulcsfontosságú, de a siker csak akkor lehetséges, ha a felek jóhiszeműen együttműködnek.

A magyar kormány álláspontja alapján Ukrajna belépése komoly kihívásokat jelentene, amelyek között szerepel a mezőgazdasági támogatások csökkenése, a bűnözés növekedése, valamint a kábítószer- és fegyvercsempészet fokozódása is. Emellett a hazai piacot veszélyes élelmiszerek áradása fenyegetheti, és a járványok kialakulása is különösen aggasztó lehet a gyermekek és idősek szempontjából.

"Megértem, hogy minden tagállam a saját érdekeit védi. De ezt jóhiszeműen, a kompromisszumra való törekvéssel kellene tenni" - mondta Marta Kos bővítési biztos, aki szerint Budapestnek inkább Kijevvel kellene tárgyalnia, mintsem népszavazást kezdeményeznie.

A brüsszeli döntéshozók szerint a népszavazás célja a csatlakozási tárgyalások halasztása.

A véleménynyilvánító szavazást sokan különösnek találják, mivel a magyar kormány éppen akkor lépett közbe, amikor Kijev jeleket adott arra, hogy nyitott a budapesti kisebbségi követelések, mint például a kárpátaljai magyar szimbólumok használatának vagy a parlamenti képviselet biztosításának teljesítésére.

A Bizottság, valamint számos uniós tagállam aktívan támogatja az előrelépést: Ursula von der Leyen véleménye szerint Ukrajna már 2030 előtt is tagja lehetne az EU-nak, amennyiben a reformokat megfelelő sebességgel hajtja végre. Hat északi ország képviselői március közepén közösen megfogalmazott levélben kérték a Bizottságot, hogy dolgozzon ki konkrét javaslatokat a tárgyalások elősegítése érdekében.

Kos hangsúlyozta, hogy a geopolitikai helyzet kihívásai ellenére a bővítési folyamatnak nem szabad megállnia. Felhívta Ukrajnát, hogy aktívan folytassa a reformlépéseket, hogy elősegítse a tárgyalási klaszterek megnyitását.

Related posts