Az Európai Unió tervezi a tonhalban megengedett higanyszint csökkentését?

A Bloom civil szervezet legújabb tesztje során 148 tonhalkonzervet vizsgáltak meg öt különböző európai országban, és sajnos mindegyik esetben higanyszennyeződést mutattak ki. A vizsgálatok során kiderült, hogy a minták tíz százaléka meghaladta a friss tonhalra vonatkozó engedélyezett higanyszintet, sőt, néhány esetben a megengedett határérték akár négyszeresét is tartalmazták. A jelentés nyomán ismét heves viták robbantak ki az élelmiszer-biztonságról Európában, rávilágítva a haltermékek fogyasztásának potenciális kockázataira.
A kutatás fő szerzője, Julie Guterman, egy 25 éves biokémikus, aki nem csupán a Bloom által külső laboratóriumban végzett tonhalminták elemzésére összpontosított. Munkája során a hatvanas évekre visszanyúlva vizsgálta a FAO, a WHO és az EU dokumentumait, hogy feltárja a kilogrammonkénti 1 milligramm higany határérték meghatározásának hátterét. Guterman arra a megállapításra jutott, hogy e küszöbértékek megállapítása mögött a hatóságok és a tonhallobbik közötti összejátszás áll.
A hatóságok alaposan átvizsgálták a tonhal higanyszennyezettségének mértékét, és ennek alapján állapították meg a rendeletben szereplő határértéket. Más szóval, a tonhalban megengedett maximális higanyszintet úgy állították be, hogy lehetővé tegyék a súlyosan szennyezett tonhalállomány eladását, nem pedig a közegészség megóvása érdekében. Valójában, ha a közegészség védelmét helyezték volna előtérbe, akkor a megállapított szint jóval alacsonyabb lenne, mint amit az Európai Unió jelenleg meghatároz.
A Bloom egy másik francia civil szervezettel, a Foodwatch-csal összefogva kampányt indított, hogy rávegye a nemzeti és európai hatóságokat a jelenlegi szabályok megváltoztatására.
Kérdéses, hogy a Bloom vizsgálat képes lesz-e arra, hogy szigorúbb európai intézkedések bevezetésére ösztönözze a vitatott élelmiszerek, például a tonhal tekintetében. Érdeklődtem az EU egészségügyi és élelmiszer-biztonsági szóvivőjénél, hogy tervezik-e a tonhalban megengedett higany határértékének csökkentését kilogrammonként 1 milligrammról 0,3 milligrammra.
"2022-ben 25 különböző halfaj vizsgálatát hajtottuk végre, azonban a tonhalra nem terjedt ki a tesztelés. Stefan de Keersmaecker, az EU egészségügyi és élelmiszer-biztonsági szóvivője kiemelte, hogy mindez 'az észszerűség határain belül a legalacsonyabb' elv alapján történt."
Arra a kérdésre, hogy mit ért "az észszerűség határa" alatt, azt mondja:
"Ha a megengedett határokat túl alacsonyra állítjuk, fennáll a veszélye, hogy a kifogott halak nem lesznek megfelelőek az étkezésre. Ezért elengedhetetlen, hogy megtaláljuk azt az egyensúlyt, amely garantálja a fogyasztók biztonságát."
a szennyező anyagok bevitelétől. Másrészt arról is gondoskodni kell, hogy az ellátási láncban a hal továbbra is elérhető maradjon a piacokon."
Tehát mindez a piac védelméről szól, a tonhallobbi befolyásának következtében?
„Nem, ez egyáltalán nem így van” – válaszolja De Keersmaecker. „Két rendkívül fontos prioritást kell figyelembe venni, amelyeknek a legmagasabb szintet kell képviselniük, függetlenül attól, hogy melyik halfajról van szó. Az egyik kulcsfontosságú szempont a fogyasztók védelme a szennyező anyagokkal, különösen a higannyal szemben. A másik pedig az, hogy biztosítsuk, hogy a fogyasztók továbbra is élvezhessék a halfogyasztás nyújtotta előnyöket.”
Az EU szóvivője mindazonáltal hozzátette, hogy a tonhalra vonatkozó szintek nincsenek kőbe vésve: "Ezek bármikor csökkenthetők, ha van olyan tudományos bizonyíték, amely egyértelművé teszi, hogy szükség van a szennyező anyagok maximális szintjének csökkentésére."
A kérdésre, hogy szükség van-e a tonhal higanytartalmának csökkentésére, mivel nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték, Stefan de Keersmaecker hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság szakvéleményére támaszkodik. A szóvivő megjegyezte, hogy nem kívánja kommentálni egy civil szervezet által készített jelentést, azonban arra bátorította a közönséget, hogy az ilyen dokumentumok következtetéseit tudományos szakértőkkel vizsgáltassák meg. Mi pedig ezt meg is tettük.
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EÉH) kulcsszerepet játszik az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok kockázatainak értékelésében. Az EÉH által végzett alapos elemzés alapján az Európai Bizottság megállapítja a biztonságos határértékeket, amelyek célja a fogyasztók védelme és az élelmiszerlánc integritásának fenntartása.
Az EÉH tájékoztatott bennünket arról, hogy nem érkezett hozzájuk megkeresés az élelmiszerekben található higany kockázataival kapcsolatos 2012-es állásfoglalásuk frissítésére. Ugyanakkor az EÉH optimistán várja, hogy a közeljövőben új felkérést kap a halfogyasztás kockázat-haszon elemzésének elvégzésére.
Miközben a szigorúbb határértékek bevezetésére várunk, továbbra is fogyasztjuk a tonhalkonzervet, amely gazdag fehérjében, Omega 3 zsírsavakban és sajnos higanyban is. Ebben az időszakban nekünk, európaiaknak kell aktívan tájékozódnunk, hogy megóvjuk egészségünket.