Az OTP egyre erősebb formában tündököl, és már az orosz pénzügyi óriásokkal is felveszi a versenyt.


Látványos tőkebővüléssel zárta a tavalyi évet az OTP, amely már a világ 165. legnagyobb bankja. A magyar pénzintézet a The Banker szerint már nemcsak a kelet-közép-európai térség legtőkeerősebb szereplője - csak orosz bankok tudták megelőzni -, de nemzetközi összevetésben is egyre inkább benchmarknak számít. A világ 10 top bankja között nem találunk európait.

A világ 165., a Közép-kelet-európai (CEE) régió 3. legnagyobb bankja lett az OTP Bank - derül ki a tekintélyes brit gazdasági magazin, a The Banker friss rangsorából. A The Banker "Top 1000 World Banks" éves listája a globális bankszektor legmegbízhatóbb mutatója, amely az elsődleges tőkeerő (Tier 1 capital - az a saját tőke mérték, amely a veszteségek esetén is biztosítja a fizetőképességet), az eszközállomány és az adózás előtti nyereség alapján állítja sorrendbe a világ pénzügyi óriásait.

A magyar pénzintézet 12,3 milliárd dolláros elsődleges tőkével bír, amivel nemcsak hogy a világ ezer legnagyobb bankjának felső ötödében tartja magát stabilan, de a régiónkban is vezető szerepet játszik - csak két orosz versenytárs - a Sberbank és a VTB -, amelyek a 2024-es szünet után idén ismét bekerültek a The Banker összeállításába, tudta megelőzni.

A lemaradás mértéke jelentősen csökkent, hiszen míg 2023-ban az OTP Tier1 tőkeereje csupán a Sberbank 11%-át és a VTB 40%-át tette ki, addig a legfrissebb, 2024-es adatok alapján ez a szám már 20%-ra, illetve 71%-ra nőtt. Ez a változás több mint 40%-os növekedést tükröz a magyar bank tőkeerejében a két év során. Érdemes megemlíteni, hogy az orosz bankok, mint versenytársak, jelentős hátrányba kerültek a rubel gyengülése és a nyugati szankciók következtében, amelyek erőteljesen befolyásolták globális teljesítményüket.

A 2024-es év végletesen szétszabdalta a világ bankpiacát. Miközben az amerikai bankok rekordnyereséget könyvelhettek el (átlagosan 17 százalékkal nőtt az eredményük), addig az európai és kínai bankok többsége stagnálással vagy visszaeséssel nézett szembe. A nyugat-európai bankok is kifejezetten nehéz évet zártak.

A nyugat-európai bankok tőkehelyzete bár stabilnak tűnik, és az összeurópai átlaghoz képest kis mértékben javult is, a legnagyobb intézmények – mint az HSBC, Crédit Agricole és BNP Paribas – stagnáló vagy csökkenő Tier 1 tőkével néznek szembe. Ráadásul a szektor szintjén is csökkent a nyereség 2024-ben. A helyzet hátterében az Európai Központi Bank (EKB) korai kamatcsökkentése áll, amely jelentősen visszavetette a bankok kamatbevételeit: a térség bankjainak nettó kamatbevétele 3,5 százalékkal esett vissza, így kevesebb profitot realizáltak a kihelyezett hitelekből.

A nagy szereplők - például a Crédit Agricole, a Santander vagy a Deutsche Bank - ugyan fenntartották globális pozícióikat, de a térség egészét nézve a nyereségesség romlott, különösen Németországban és Olaszországban.

A The Banker legfrissebb listáján a kínai bankok dominálnak, hiszen az ICBC, a China Construction Bank, az Agricultural Bank of China és a Bank of China foglalják el az első négy pozíciót. A JPMorgan, mint a legnagyobb nem-kínai pénzintézet, az ötödik helyet tudhatja magáénak, amihez 21,9%-os növekedésre volt szükség. Miközben az amerikai bankok rendre kétszámjegyű növekedést produkáltak, az európai nagybankok többsége visszaesett a rangsorban; a tíz vizsgált nyugati pénzintézetből hét rontotta elhelyezkedését.

Közép- és Kelet-Európa bankjai figyelemre méltó fejlődést mutattak az utóbbi időszakban. A régióban elért profitabilitás kiemelkedő, ha más világpiacokkal összehasonlítjuk: az átlagos eszközarányos megtérülés (ROA) elérte az 1,98 százalékot, míg a tőkemegtérülés (ROE) 20,4 százalékra rúgott. Ezzel a régió a The Banker által értékelt hét fő régió közül élen jár.

A magyar OTP Bank mellett a régiós élmezőnybe lengyel, román, bolgár és georgiai pénzintézetek is bekerültek. Különösen figyelemre méltó a román Banca Transilvania teljesítménye, amely 15%-os növekedést ért el Tier 1 tőkéjében. Ezen kívül a grúz Lion Finance és TBC Bank is kiemelkedő 20%-ot meghaladó fejlődést mutatott. Ugyanakkor az orosz bankok dominanciája aggasztó: a top 25-ös listán 10 orosz pénzintézet található, ám a rubel gyengülése miatt dollárban számolva a teljesítményük romlott. Mint korábban említettük, a Sberbank Tier 1 tőkéje 12%-kal, míg a VTB Banké 7%-kal csökkent.

Magyarországi nézőpontból az OTP kiemelkedően stabil, sőt, egyre erősödő helyzete különösen figyelemre méltó. Nem csupán a regionális versenytársakat hagyja le – például a lengyel PKO Bank Polski a 5. helyre csúszott vissza –, hanem a globális piacon is olyan szereplővé nőtte ki magát, amely immár nemzetközi mércéként is felfogható. A The Banker régiós rangsorában az MBH Bank a 14. helyen szerepel.

Bár mind az Erste, mind a Raiffeisen a régiós bankok közé sorolja magát, a brit sajtó a bécsi központú bankcsoportokat nem tekinti a mi térségünkhöz tartozónak. Míg az OTP teljes mértékben a közép-európai piacra összpontosít, addig a nyugat-európai hátterű Erste és Raiffeisen csupán leányvállalataik révén jelennek meg a régiós rangsorban. Például az Erste cseh és horvát leánybankjai az 5. és 28. helyen állnak, de a csoport összesített tőkeereje nem látható egyben, ami előnyhöz juttatja az OTP-t a teljesítmény átfogó értékelésekor.

Ami azonban egyértelmű, hogy a régiós bankpiac jelenlegi teljesítménye felülmúlja az anyabankok származási országainak eredményeit.

Related posts