De mit hozott ki az asztalra?! Rácz-Gyuricza Dóra egy igazán remek szakácskönyvet alkotott.


Sikerre ítélt kihívás vagy éppen ellenkezőleg, hálátlan szerep egy sztárséf feleségeként szakácskönyvet alkotni? Rácz-Gyuricza Dóra első műve, a „200 fokon a kezünkben”, most elénk tárja a válaszokat. Nézzük meg együtt, mit is rejt ez a könyv!

A könyvesboltok polcai roskadoznak a szakácskönyvektől, köztük számos hírességek által írt kötet is megtalálható. De vajon tényleg szükség van ennyi újabb könyvre? – merül fel a kérdés, amikor egy újabb példányt pillantunk meg. Valóban, a szakácskönyvek piacán sokan próbálkoztak már, akiknek a főzéshez és gasztronómiához fűződő tudása meglehetősen csekély. Így nem meglepő, ha az olvasó óvatosan közelít ehhez a műfajhoz, és keres egy igazán értékes, hiteles forrást.

Rácz-Gyuricza Dóra, aki a köztudatban sokszor csak Rácz Jenő feleségeként ismert, már bőven megjárta a harcmezőket, amikor az előítéletekről van szó. A celebfeleség címkét rendre megkapja, függetlenül attól, hogy férje nem egy exvillalakó, hanem a Michelin-csillagos budapesti gasztronómia egyik kiemelkedő alakja. Ez a popkultúra sajátos játéka. Amíg nem vagy egy világszerte elismert sztár, például Amal Clooney, akinek a neve mellett nemzetközi jogász mivolta áll, szinte biztos, hogy te leszel a focista felesége, a politikus felesége, vagy éppen a sztárséf felesége. Az identitásod gyakran azzá a "valakinek a valakijévé" redukálódik, akiről mindig felmerül a kérdés: na de mit tett le az asztalra?

A legjobb pedig benne, hogy egy teljesen önazonos szakácskönyvet. Megmutatja benne magát, a családját, az élete területeit, és egészen természetes hangnemében mesél a sokak által nyilván irigyelt életéről (a 200 ezres Instagram-követői bázis legalábbis erre enged következtetni.) Fejezetről fejezetre tárul fel előttünk egy pózok és sznobéria nélküli konyha, amiben épp úgy van létjogosultsága egy tonhalkonzervvel készülő, gyors paradicsomos tésztának és a világ legegyszerűbb kakaós pitéjének, mint a séfférj egyik kedvencének, a rakott káposztának.

Egyik neves gasztronómiai portálon már évek óta fellelhetők az általa megálmodott és kipróbált receptúrák, amelyek közül a cukkinibrownie-ja különösen emlékezetes és ízletes élményt nyújt. Rácz Jenővel való találkozása a Konyhafőnök verseny keretein belül zajlott, ami újabb izgalmas fejezetet nyitott az életében. Kíváncsiak voltunk, milyen új szakácskönyvvel rukkol elő ez a sokoldalú fiatal nő, aki Brazíliában született, és akit feleségként, anyaként, háziasszonyként, üzletasszonyként és influenszerként ismerhetünk. Várakozással telve szemléljük, milyen különleges ízeket és élményeket oszt meg velünk a jövőben!

Valószínűleg sokakban felmerül a kérdés, így hát bátran megfogalmazzuk: mit is mondhatna egy „nem szakács” feleség a gasztronómiáról, aki egy Michelin-csillagos éttermeket vezető séf oldalán él? Milyen új és hasznos nézőpontokat kínálhat, amelyeket talán maguk a profik is figyelmen kívül hagynak?

A "200 fokon" egy igazi kincs a konyhában! Tele van olyan titkokkal és praktikus tippekkel, amelyek segítségével még a séfek is le a kalappal állhatnak. Dóri nem az a típus, aki a hétköznapokban megpróbálja lemásolni a Jenő-féle bonyolult fogásokat; ő inkább egy energikus fiatal nő és anya, akinek receptjei egyszerűek, de mégis ízletesek. Az általa bemutatott ételek között számos gyerekbarát és diétás fogás is megtalálható, így mindenki könnyedén találhat kedvére valót. Lapozgassunk együtt a praktikus és finom lehetőségek között!

Egy rövidke fejezetben találkozhatunk Jenő különleges receptjeivel, amelyek bemutatják, hogyan "eteti a családot" az ételek varázslatos világával. Az öt étel között felfedezhetjük a klasszikus, de nem újragondolt gulyáslevest, amely marhapofából készül, valamint a séf bolognai receptjét, ami a hagyományok tiszteletére készült. Jenő "rendes" cézársalátája azonban eltér a megszokott, feszes receptúráktól: ez a változat finomított, háziasított, ahol a dresszing majonézes alapra épül, és tejszín, valamint kaukázusi kefir is gazdagítja az ízvilágát. A könyv többi részében Dóri 60 ínycsiklandó receptje vár ránk: a puha, cukros fonott kaláccsal kezdődően, a sütemények sokszínű sorozatán át, egészen a finom répafőzelékig, a töltött csirkecombig és a vaddisznóraguig. Mindezek az ételek a családi étkezések kedvenceivé válhatnak, bemutatva a hagyományos ízek és új ötletek harmonikus egyvelegét.

A hétköznapi S.O.S. receptek külön szekciót kaptak, ahol Dóri praktikus ötletekkel segít, hogy minimális idő- és energiabefektetéssel készíthessünk ízletes házi ételeket – a gyorséttermek és a készételek helyett. Még a topséf férje is elismeri, hogy Dóri olyan egyszerű, de nagyszerű recepteket ajánl, mint a tortillalapba tekert finomságok vagy a szárított paradicsomos spagetti. Az utóbbi esetében pedig épp arra hívja fel a figyelmet, hogy egy olyan komfortos étel, amelyet mindössze tíz perc alatt összeállíthatunk, igazi ízbombává válhat – helló, umami!

Ha nem csupán egy-egy receptet ragadunk magunkhoz, hanem alaposan átnézzük a kísérő szövegeket is, számtalan praktikus tippel gazdagodhatunk. E tanácsok egy része a szülői házból származik, míg másik fele Dóri és Jenő közötti tapasztalatcseréből ered. Ezek a könyv valóban legértékesebb útmutatásai: olyan profi séfek ízturbózó trükkjei, amelyeket mi is könnyedén alkalmazhatunk otthon.

Dóriról a könyv lapjain felfedezhetjük, hogy családja története rendkívül izgalmas, hiszen ő maga São Paulóban látta meg a napvilágot. Négy testvérrel osztozik a családi kötelékeken, és a hatfős családi asztal körüli anekdoták révén szépen kirajzolódik, mennyire mélyen gyökerezik a gasztronómia a szerző életében. Harmincas éveiben járva, nem mindennapi, hogy valaki a gyors és praktikus receptek között említi a kuglófot, a házi müzliszeletet vagy a kakaós pitét. Számomra a barnapitének nevezett sütemény volt a leginkább kézzelfogható recept: egy igazán őszinte, háziasszonyos alkotás, amit különösebb bevásárlás nélkül, valószínűleg mindenki megtalálhat otthon (liszt, cukor, tojás, kakaópor). Csak annyit kell tennünk, hogy összekeverjük a tésztát, és mindenféle fakszni, töltelék vagy extra nélkül kisütjük. Dóri elmondása szerint ez az anyukája titkos receptje, amit minden iskolai rendezvényre előszeretettel készített.

Sok konyhában töltött óra, újra- és újra megfőzött, újrasütött finomságok, jól működő receptek, emellett emberi, azonosulható történetek és egy szerető család képe rajzolódik ki Rácz-Gyuricza Dóra szakácskönyvéből. Nem egy elérhetetlen mintaéletet mutat be, melegség árad belőle, és meghozza a kedvet a sütés-főzéshez. És a családhoz is.

Related posts