Egy évvel ezelőtt zajlott le a Fico-merénylet, amely mélyen megrázta Európa közvéleményét.
Az eset mélyen felkavarta Szlovákiát és a szomszédos államokat, ami miatt megerősítették a politikai események biztonsági intézkedéseit.
Fico éppen a kordonhoz közeledett, hogy kezet fogjon a résztvevőkkel, amikor hirtelen a tömeg sűrűjéből előtűnt egy merénylő, aki pisztolyt szorongatva tüzelni kezdett a gyanútlan kormányfőre. A későbbiekben kiderült, hogy Fico öt lövést kapott, legfőképpen a hasát, mellkasát és karját érte találat. Az esemény drámai pillanatai az alábbi videón megtekinthetők:
A támadás elkövetője, akiről később kiderült, hogy a 71 éves Juraj Cintula, azonnali intézkedésre késztette a biztonsági személyzetet. A súlyosan sérült miniszterelnököt első körben a helyi kórházba szállították, majd helikopter segítségével továbbították a besztercebányai kórházba, ahol életmentő műtéten esett át. Cintulát a helyszínen letartóztatták, és a nyomozás során kiderült, hogy tette mögött politikai motiváció áll: ellenállt a kormány politikájának, különös figyelmet fordítva az Ukrajnának szánt fegyverszállítások elutasítására. A vádat később terrorcselekményre módosították, és a férfi akár életfogytiglani börtönbüntetésre is számíthat.
A Fico elleni támadás – anélkül, hogy túlzásokba esnénk – nem csupán Szlovákiát, hanem a szomszédos országokat is megrázta, hiszen az ilyen politikai erőszakos cselekmények rendkívül ritkák Európában. Az esemény következtében számos szlovák politikai rendezvényt lemondtak, és a közszereplők védelmi intézkedéseit is megerősítették. Ficót a lövések után a besztercebányai kórházba szállították, ahol orvosai minden erejükkel harcoltak az életéért, és csak másnapra sikerült stabilizálni az állapotát.
Ficot hosszú hónapok orvosi ellátása után végre sikeresen újra a közélet színpadára lépett. Bár a rehabilitáció ideje alatt kímélő üzemmódban működött, valójában sosem távozott el igazán, hiszen elhatározta, hogy bebizonyítja: ereje megkérdőjelezhetetlen. Idén május elején megosztott egy fotót magáról, amelyen egyértelműen látszik, hogy remek formában van. A merényletet követően, amikor életveszélyes állapotba került, sokan kételkedtek abban, hogy valaha visszatérhet a politikai életbe. Fico azonban rácáfolt a kétkedőkre: júniusban már megtartotta első nyilvános beszédét, majd szeptember elején visszalátogatott a merénylet helyszínére. Ott kifejtette, hogy ő csupán "egy eszköz volt valaki más kezében", ezzel is hangsúlyozva, hogy nem hagyja, hogy mások irányítsák sorsát.
Hogyan tudta Fico túlélni a merényletet? Az orvosai szerint a 60 éves politikus kiváló fizikai állapotának és a szerencsének köszönheti életben maradását. Ma Fico ismét kormányülést tart Nyitrabányán, ahol a merénylet évfordulóját igyekszik saját belpolitikai céljaira felhasználni. A rendezvény pontos programja még nem nyilvános, de a kormányfő előre jelezte, hogy az esemény során az ellenzék "növekvő agresszivitására" fogják felhívni a figyelmet. Az ellenzék azonban határozottan visszautasítja a vádakat, és politikai manipulációval vádolja a Smert. Fico pártja ugyanis olyan hangfelvételeket hozott nyilvánosságra, amelyeken egy tüntető azt mondja: "Robert Ficót valakinek meg kellene ölnie." A kormányülés előestéjén Ficoék közzétették a kormányfő hasán lévő sebhelyek fotóját, valamint azokat a véres ruhadarabokat, amelyeket a kórházban vettek le a hordágyon érkező miniszterelnökről.
Ami a túlélést és a sérülések utóhatásait illeti, érdemes megemlíteni, hogy Robert Fico több mellkasi, hasi és gyomor sérüléssel nézett szembe, s csak később derült ki, mennyire szerencsés helyzetben volt. A merénylő lövedékei ugyanis a vékonybelet érték, de ez a sérülés a közeli területeken történt, ami a szlovák politikus számára kedvező fordulatot hozott. A hasi lövések esetén a vékonybélsérülés a legkönnyebben kezelhető és gyógyítható, ám harctéri körülmények között különös figyelmet igényel, hiszen bár a lőtt sebek között viszonylag enyhébbnek számít, a fertőzés és a vérmérgezés kockázata igen magas. A seb alapos átmosása és az antibiotikumos fertőtlenítés elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyógyulási folyamat zökkenőmentesen zajlódjon.
A Blikk orvosszakértője nyilatkozott Robert Fico sérüléseivel kapcsolatban, valamint a hasi lövések jellegéről. A politikai vezető sérülése politraumás jellegű, mivel a lövés következtében nemcsak egy könnyebb kézsérülést szenvedett el, hanem négy hasi és mellkasi sérüléssel is kellett szembenéznie, még ha ezek egymáshoz közel helyezkedtek is el a testén. Gáspár András, intenzív terápiában jártas katonai orvos kiemelte, hogy mivel a sérülés nem harctéri körülmények között történt, a mentőcsapat már a helyszínen át tudta vizsgálni a sebeket. Az orvosi csapat így előzetes információkat kapott a kórháznak, amely alapján felkészülhettek a sérült fogadására, figyelemmel a kimeneti sebekre és a belső vérzés esetleges jeleire.
A lőtt sérülések esetében a legnagyobb veszélyt a láthatatlan károsodások jelentik: a lövedék által a testben okozott rejtett rombolás. A becsapódó golyó nem ismeri az anatómiai határokat, könnyedén eltérítheti a csontokat, és több szervet is átüthet, mindezek pedig csak a sebészeti feltárás során válnak észlelhetővé.
A hasi sérülések, különösen a hasüreget érő lövések, rendkívül súlyos állapotot idéznek elő, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Ilyen esetekben a kórházba szállítás elkerülhetetlen, és az intenzív ellátás az elsődleges prioritás. A legfontosabb feladat a lehetséges belső vérzések megállítása, amely a haslövés következményeként szinte mindig várható – hangsúlyozta Hajdú András, a szegedi traumatológus, aki katonai missziókban is tapasztalatot szerzett a katasztrófa-orvostan területén.
A hasi-mellkasi lövési sérülés minden alkalommal műtéti feltárást igényel, a lövedék útját kell követni a műtét során, és ellátni az adott, sérült szerveket.
Fico merénylője korábban biztonsági őrként is dolgozott, így birtokolhatott egy 22-es kaliberű, nagy valószínűséggel Taurus gyártmányú maroklőfegyvert. Ha egy nagyobb csőátmérőjű pisztolyt használ, Fico valószínűleg belehalt volna a sérüléseibe.