Ezekbe az országokba való belépéshez kötelező az utazási védőoltás, amely a súlyos betegségektől nyújt védelmet.

Végleg bezár ez a népszerű magyar cipőbolt: filléres kiárusítás jön
Utazás előtt nemcsak az útlevelet, hanem az oltási igazolványt is érdemes ellenőrizni - egyes országok ugyanis kizárólag megfelelő védettség esetén engedik be az utazókat.
A WHO 2022-es jelentése szerint a világ számos pontján - különösen Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában - még mindig jelen vannak olyan súlyos fertőző betegségek, amik Európában nincsenek, vagy már nem jelentenek veszélyt. Ezekben az országokban a beutazás feltétele lehet bizonyos védőoltások igazolása, amelyeket a Nemzetközi Oltási Bizonyítványba ("sárga oltási kiskönyv") jegyeznek be.
A WHO irányelvei alapján sárgaláz elleni védőoltás megléte nélkül nem engedélyezett a belépés olyan országokba, mint Ghána, Etiópia, Tanzánia, Uganda, Angola, Kamerun vagy Zambia. Latin-Amerika egyes államaiban, például Kolumbiában és Panamában is kötelező az oltás igazolása, ha az utazó fertőzött területről érkezik vagy ott tartózkodott. Ezen kívül Egyiptomra is vonatkoznak hasonló szabályok.
A gyermekbénulás és a meningococcus-fertőzés elleni védőoltás igazolása elengedhetetlen a Szaúd-Arábiába zarándoklatra készülők számára. Továbbá, ha valaki hosszabb időt tervez külföldön tölteni, különösen olyan országokban, ahol járványok fordulhatnak elő, érdemes tájékozódnia a veszettség, hepatitisz, agyhártyagyulladás, vagy akár kanyaró elleni oltások szükségességéről. Érdemes megemlíteni, hogy a kanyaró elleni védőoltás Magyarországon a kötelező oltások közé tartozik.
Thaiföldre, Indonéziába (pl. Bali), vagy Tunéziába jelenleg nem kötelező semmilyen védőoltás, de az orvosi ajánlások alapján erősen javasolt a hepatitis A és B, a hastífusz, a tetanusz és a szamárköhögés elleni védelem. A vidéki területeken, vízpartokon, piacokon vagy utcai étkezésnél megnő a fertőzésveszély, így a megfelelő immunizáció komoly védelmet jelenthet.
Legalább 4-6 héttel az indulás előtt ajánlott felkeresni egy utazás-egészségügyi központot. Az ott dolgozó szakemberek személyre szabott tanácsot adnak, és felmérik az utazás időtartama, célja, a korábbi oltások, krónikus betegségek és egyéb egészségi tényezők alapján, hogy milyen védelemre lehet szükség.
A WHO által elismert Nemzetközi Oltási vagy Profilaxis Tanúsítvány, közismertebb nevén a "sárga könyv", ugyanúgy elengedhetetlen a különböző országokba való belépéshez, mint a vízum vagy a biztosítás. Ha előre gondolkodsz, nemcsak az egészségedet óvhatod meg, hanem a határon is elkerülheted a váratlan és kellemetlen helyzeteket.
A védettség nem egyik napról a másikra alakul ki. Egyes vakcinákból több adag is szükséges, másokat csak meghatározott időközönként lehet beadni - ezért kulcsfontosságú, hogy az oltások kérdésével már az utazás tervezésekor foglalkozz különösen, ha egzotikus helyre mész!