Felforrósodott a globális gazdaság, a tőzsdék zuhanórepülésbe kezdtek - Íme a hétfői összefoglalónk a vámháború legfrissebb fejleményeiről.

Donald Trump április 2-án bejelentette a "Felszabadítás Napját", és ezzel egy új fejezetet nyitott az amerikai ipar védelmében, hiszen drámai vámtarifákat vezetett be. A jól előkészített bejelentések a várakozásoknál is nagyobb meglepetést okoztak a közvéleményben, mivel az intézkedések sokkal radikálisabbak lettek, mint ahogyan azt a szakértők előre jelezték.
Az Európai Unió általános 20%-os vámot kapott az exportjára,
A helyzet rendkívül érzékeny, hiszen mindezek mellett egy globális 25%-os adó is nehezedik a gépjárművekre. Kínában a már korábban bevezetett vámokkal együtt ez a szám már elérte az 54%-ot, ami a kereskedelmi háború fokozódásának első komoly jeleként értékelhető, hiszen viszontvámokkal válaszoltak erre a lépésre. Kanada sem maradt tétlen, és az Európai Unió is hangot adott szándékainak.
Számos elemzés és előrejelzés látott már napvilágot a várható gazdasági következményekkel kapcsolatban, és ezek közül a legtöbb arra figyelmeztet, hogy a globális gazdaság összességében csökkenő tendenciát mutat. Rövid távon az Egyesült Államok szenvedi el a legnagyobb veszteségeket, a részvénypiacok pedig már megkezdték az új helyzet beárazását. Azonban a hatások mértéke jelentős mértékben függ a rendkívül kiszámíthatatlan környezeti változásoktól, mivel a különféle célból bevezetett vámok sorsa továbbra is bizonytalan.