Folyamatosan romlik a gyermek látása? Íme, néhány hasznos tipp, amellyel javíthatunk a helyzetén!
A gyermekek látásának minősége világszerte aggasztó módon romlik, és ennek egyik fő kiváltó oka a digitális képernyők előtt eltöltött idő folyamatos növekedése. Egy nemzetközi kutatás eredményei alapján az utóbbi évek során egyre több fiatalnál diagnosztizálnak miópiát, vagyis rövidlátást, ami komoly figyelmet igényel.
Közép-Európában az első világháború után a miópia előfordulása csupán hét százalék volt, azonban az utóbbi évek során szinte járványszerűen terjedt el. A 2021-es statisztikák szerint a miópia világszerte folyamatosan növekvő problémát jelent. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzései alapján, ha a jelenlegi trendek folytatódnak, 2050-re a globális népesség körülbelül fele, vagyis közel 5 milliárd ember, rövidlátóvá válik. A kutatások rávilágítanak arra, hogy ez a drámai változás elsősorban annak tudható be, hogy a gyerekek egyre több időt töltenek digitális eszközök előtt – telefonozással, számítógépezéssel vagy tévézéssel –, miközben egyre ritkábban hagyják el otthonaikat, hogy a szabadban pihenjenek és felfrissítsék a szemeiket.
A környezeti tényezők szerepe a miópia kialakulásában és fejlődésében sokkal meghatározóbb, mint a genetikai hatások. A Világ Szemorvostársaság ajánlása szerint a gyerekeknek naponta legalább két órát kellene a szabadban tölteniük aktív mozgással, hogy megőrizzék szemük egészségét. A fáradt, megterhelt belső szemizmok a szabadban végzett tevékenységek során ellazulnak, így lehetőség nyílik a szem regenerálódására a folyamatos igénybevételből és kimerültségből. Ráadásul a szabadban játszó gyermekek nemcsak fizikailag aktívabbak, hanem a létfontosságú D-vitamin is könnyebben bekerül a szervezetükbe. A téli szünet alatt érdemes tehát minél több szabadtéri programot szervezni a család számára. Kiránduljunk, vagy tegyünk egy hosszú sétát a környéken! A lényeg, hogy a gyerekek kinti aktivitás közben távolra tudjanak fókuszálni.
A gyorsan kialakuló rövidlátású gyermekek, illetve azok, akiknél a látásromlás közepes vagy súlyos fokú, különösen nagy kockázatnak vannak kitéve felnőttkorukban. Számukra megnövekszik a valószínűsége, hogy különféle retinabetegségek és egyéb, a látásra káros szembetegségek lépnek fel. Ezek közé tartozik például a glaukóma, a szürkehályog, a makuladegeneráció, valamint a retina leválás.
A rövidlátás jeleit kívülről nem mindig könnyű észrevenni. Ráadásul az egészen kicsi gyerekek nem is jelzik, hogy nem látnak jól. Ez azért fordulhat elő, mert nincs valódi összehasonlítási alapjuk a megfelelő látásélességről.
A rövidlátás gyakran már iskoláskorban megmutatkozik, és a korai tünetek meglehetősen egyszerűek lehetnek, például a táblán lévő szöveg olvasása okozhat nehézséget. Ez a látásprobléma nem csupán az iskolai teljesítményt befolyásolhatja, hanem a gyermekünket hiperaktívnak vagy figyelemzavarosnak is tűnhet.
"A klasszikus szemüveg és a kontaktlencse hatékonyan segíthet a rövidlátás korrigálásában, azonban nem képes megállítani annak előrehaladását. A gyermek életkorát és egyéni jellemzőit figyelembe véve különféle módszerek állnak rendelkezésre a rövidlátás fejlődésének lassítására" – osztja meg Dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Budai Szemészeti Központ gyermekszemésze.
A miópia kontroll célja a rövidlátás progressziójának lassítása gyermekeknél és fiatal felnőtteknél. Számos módszert ismer ma a tudomány, melyek hatékonyan használhatók erre célra.