Görögdinnye-rajongók figyelem! Idén mennyibe kerül egy kilogramm e friss, lédús gyümölcs? Fedezd fel a szezon legújabb árait, és tudd meg, hogyan alakul a görögdinnye piaca!

A görögdinnye a magyarok egy kedvelt nyári gyümölcse, mutatjuk, milyen árakra számíthatunk idén!
Megkezdődött a görögdinnye-idény, ami azt jelenti, hogy a boltok és piacok kínálatában mostantól újra felfedezhetjük ezt a friss, lédús gyümölcsöt. Az árak terén azonban a szakértők figyelmeztetnek, hogy a tavalyi évhez képest emelkedés tapasztalható, különösen a hazai görögdinnye esetében. A Pénzcentrum cikkében olvasható információk szerint a vásárlók már érezhetik ezt a drágulást a pénztárcájukon.
A görögdinnye ára az utóbbi időszakban jelentős ingadozásokon ment keresztül. Az időjárás, a termelési feltételek és a kereslet-változások mind befolyásolták a gyümölcs árképzését. Egyes régiókban a bőséges termés kedvező árat eredményezett, míg másutt a szárazabb hónapok miatt drágább lett. A nyári hónapokban általában megnő a kereslet, ami szintén hatással van az árak alakulására. Érdemes figyelemmel kísérni a piaci trendeket, hogy a legjobb ajánlatokat tudjuk kihasználni.
Az idei dinnyeszezon a megszokott időpontnál körülbelül 10-15 nappal később, valószínűleg július közepén veszi kezdetét, amit a hűvösebb tavaszi időjárás okozott. A magyar görögdinnye ára az utóbbi egy hónap során drámaian, 79%-kal emelkedett, így jelenleg átlagosan 686 forintot kérnek kilónként, míg korábban mindössze 383 forint volt az ára.
A Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke hangsúlyozza, hogy a hazai dinnyetermő terület stabilan 3590 hektáron működik. Ez a szám azonban jelentősen alacsonyabb a 15-20 évvel ezelőtti szinthez képest. A piaci igények változásának hatására a kisebb, magnélküli dinnyefajták népszerűsége nőtt meg. A vásárlók jelenleg elsősorban a 3-5 kilós dinnyéket részesítik előnyben, ami miatt a nagyobb, 8-10 kilós klasszikus fajták értékesítése egyre nehezebb feladattá vált.
A magyar dinnyetermelés jelentős része, körülbelül egyharmada, a nemzetközi piacokra jut el, főként Szlovákiába, Csehországba és Lengyelországba exportálva. A termelők azonban nemcsak a hazai piacra, hanem a görög, olasz és spanyol versenytársakra is figyelniük kell. A belföldi fogyasztás körülbelül 60-65%-a a nagyáruházakban, míg 35-40%-a a helyi piacokon, zöldséges üzletekben és az út menti árusoknál valósul meg. Szakértői előrejelzések alapján, amennyiben az időjárás kedvezően alakul, a dinnye ára a csúcsszezonban várhatóan nem fog jelentősen emelkedni, így a tavalyi árszintek körül maradhat.
Idén a kajszibarack termés mennyisége jelentősen csökkent Magyarországon.
A 168.hu korábban már foglalkozott azzal a problémával, hogy az áprilisi és májusi fagyok milyen kedvezőtlen hatást gyakoroltak a kajszibarack termésére. Sajnos a hideg időjárás a legrosszabb pillanatban csapott le, így a gyümölcstermelők által várt mennyiség jelentősen elmarad az elmúlt évek szokásos hozamától. Ennek következtében az árak is emelkedtek, tükrözve a csökkent kínálatot.
A barack ára már most 1800-2000 forint környékén alakul, de a szakértők figyelmeztetnek: ez csupán a kezdet. A magyar piacon tapasztalható hiányosságokat az import is nehezen orvosolja, mivel például Törökországban is fagykárok okoztak jelentős károkat. Ez a helyzet egész Európában érezhető, ami azt jelenti, hogy a szomszédos országokban is valószínűleg emelkedni fog a gyümölcs ára. Ennek következményeként nemcsak a friss barack, hanem a hagyományos házi baracklekvár és a pálinka is luxuscikké léphet elő.
Szakértők véleménye alapján az idei évben meglehetősen szűkös a lekvárkészítéshez szükséges gyümölcsök választéka, így a kiváló minőségű lekvárok előállítása is kérdésessé vált. A legtöbb gazdálkodó már a szokásosnál korábban kezdi meg a kajszibarack szüretelését, hogy a gyümölcsök mihamarabb eljussanak a piacokra és boltokba. Bár az utóérlelés lehetősége adott, a végeredmény valószínűleg nem fogja elérni a megszokott színvonalat.