A világ sorsa hajszálon függ: Kijev és Moszkva között orosz rulett zajlik.
"Minden államközi háborúban elmondható, hogy a felek nem az átláthatóságra törekszenek, mivel az okozott és elszenvedett veszteségek, a megélt győzelmek és vereségek, területi eredmények befolyásolják a lakosság és a szélesebb nemzetközi közvélemény hangulatát és támogatási hajlandóságát".
- közölte lapunk érdeklődésére Kemény János, az NKE John Lukács Intézetének tudományos munkatársa, aki szerint ennek megfelelően az elmúlt ezer nap eredményeiről csak azzal a kikötéssel lehet beszélni, hogy a számok az elérhető legjobb becsléseken alapulnak, és tényleges számokra egyszer remélhetőleg a hadtörténészek fényt fognak majd deríteni.
Másik megközelítésből fontos, hogy a katonai fejleményekről és a kapcsolódó trendekről, valamint tapasztalatokról beszéljünk, hiszen a harcoló felek jelenleg a katonai eszközök révén törekednek céljaik elérésére.
"A BBC és az orosz Mediazona portál nyílt forrásokból 2024 szeptemberéig eddig több, mint 70 000 orosz harcokban meghalt nevét regisztrálta (ukrán oldalról nem ismert hasonló adatgyűjtés).
A nyílt forrásokra építő Oryx blog szerint
Oroszország összesen 19 110 járművet veszített el, ezek közül 14 241 jármű megsemmisült. Ezzel szemben Ukrajna 7062 járművet veszített, amelyből 5067 esett áldozatul a megsemmisülésnek.
"Mindkét szám valószínűleg alulértékeli a valós veszteségeket, mivel csupán a képekkel dokumentált károkat veszi figyelembe."
Pénzügyi szempontból rendkívül nehéz lenne pontosan megbecsülni a háborúval járó költségeket. A mélységi csapásmérések következményei és az azokkal való védekezés, továbbá a két harcoló fél hadigazdálkodásra való átállása egyaránt óriási összegeket emészthet fel. Ezen tényezők mellett azonban egyik fél sem tudta elérni a kitűzött céljait.
- emelte ki Kemény János, hozzátéve, hogy a háború egyúttal számos területen figyelemre méltó átalakulásokat eredményezett.
A technológiai aspektusok kiemelése különösen fontos, hiszen a legénység nélküli járművek, közismertebb nevükön drónok, jelentős szerepet játszanak a modern harci környezetben. Ezek az eszközök a hadviselés új dimenzióját nyitották meg, és hatásuk egyre nyilvánvalóbbá válik a különböző konfliktusok során.
"A levegőben folyamatos, olcsó megfigyelés valamint egyre inkább csapásmérési képesség nagymértékben átalakította a modern hadszínteret, a fogalmaink a mélység és az észlelhetőség kapcsán emiatt jelentős átalakuláson mentek keresztül" - mondta a szakértő, egyben megállapította, hogy
A John Lukacs Intézet szakértője rámutatott, hogy az "átlátszó csatatér" fogalma egyre gyakrabban kerül szóba, ami a folyamatosan, éjjel-nappal működő felderítő drónoknak köszönhető. Ezek a drónok lehetővé teszik, hogy a harcok során a mélységben is sokkal nagyobb fenyegetettséget jelentsenek, mint csupán egy évvel ezelőtt.
A fizikai pusztítás mellett a drónok sikeres csapásméréseinek felvételeit a felek pszichológiai eszközként is hatékonyan igyekeznek felhasználni saját sikereik alátámasztására.
- hangsúlyozta Kemény János, egyben hozzáfűzte, hogy másfelől a drónok nem az egyedüli érzékelők, amik megkönnyítik a felderítést, vannak radarok, akusztikai és egyéb szenzorok, amik a csatatér áttetszőségéhez még nagyban hozzájárulnak. Harmadrészt az elektronikai hadviselés jelentette védelem felértékelődött, és ebben mindkét harcoló fél igyekszik új eredményeket elérni.
„Ebben a környezetben minden előrenyomulási próbálkozás rendkívül költséges lesz, mind emberi életek, mind pedig felszerelések szempontjából. A korai észlelés révén az ellenséges erők képesek időben reagálni, amiért a támadó félnek súlyos árat kell fizetnie a saját veszteségeivel. Gyakran előfordul, hogy a front mögött távolabb lévő erők felderítése végül azok megsemmisítéséhez vezethet” - nyilatkozta az NKE munkatársa.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a nagy hatótávolságú tüzérségi rendszerek, rakétafegyverek és csapásmérő drónok alkalmazása lehetőséget ad a mélységben lévő élőerő, felszerelés és ellátmány hatékony megsemmisítésére, feltéve, hogy megfelelő felderítési információk állnak rendelkezésre. A frontvonalak minimális elmozdulása miatt a mélységben kifejtett támadások szerepe mindkét fél számára kiemelkedőbbé vált. Míg az orosz hadsereg rakétafegyverzeti képességei már a konfliktus megkezdése előtt is ismertek voltak, addig Ukrajna ezen a téren jelentős lemaradásban volt.
"A szakértő kifejtette véleményét, miszerint a leglátványosabb áttörések a legénység nélküli rendszerek alkalmazásában a tengeri hadviselés színterén figyelhetők meg. Ezen a területen Ukrajna képes volt komoly károkat inflálni az orosz felszíni flottának."
Az első, improvizált eszközök látványos fejlődésen estek át, és megjelentek olyan különleges változataik is, amelyek légvédelmi rakétákkal vannak felszerelve. Ezen kívül léteznek már félig alámerült modellek is, amelyek nehezebben észlelhetők, így fokozva a taktikájuk hatékonyságát.
Kemény János hangsúlyozta, hogy "a legénység nélküli eszközök térnyerése a szárazföldi területeken is megkezdődött. Azonban jelenleg még technológiai kihívások és költséghatékonysági gondok gátolják, hogy ugyanolyan jelentőséggel bírjanak, mint a légi vagy tengeri alkalmazások esetében. Mindazonáltal már most is korlátozott mértékben használják őket, és a jövőben várhatóan egyre nagyobb szerepet fognak játszani ezen a téren is."
- fűzte hozzá az NKE munkatársa, kiemelve, hogy ezáltal jelentősen csökken a váratlan támadások kockázata, és a hatékony manőverezés lehetőségei is korlátozottabbá válnak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a lehetőségek teljesen nem tűnnek el, ahogyan azt a harkivi és kurszki ukrán offenzívák világosan bizonyították.
Ennek következtében a frontszakaszokon nem tapasztalhatók jelentős áttörések; helyette egy fokozatos, apró lépésekből álló felőrlő harc zajlik, amely során kis területszerzésekre figyelhetünk fel. Ezek a kis nyereségek idővel együttesen összeadódnak, és hosszú távon jelentős hatást gyakorolhatnak a helyzetre.
A szakértő hangsúlyozta, hogy ennek következtében a közeljövőben nem észlelhető, hogy bármelyik fél képes lenne a csatatéren megvalósítani a kitűzött céljait, ami most a háború folytatását jelenti egy bizonytalan időszakra.