Hankó: A modellváltó egyetemek rendkívül sikeresek!


A modellváltó egyetemek kulcsszerepet játszanak az ország fejlődésében, hiszen nem csupán a nemzeti identitásunkat erősítik, hanem valós versenyképességi programokat is kínálnak – hangsúlyozta Hankó Balázs a Veszprémben, a Pannon Egyetemen megrendezett konferencián. A kultúráért és innovációért felelős miniszter az „Egyetemek 2030” című tanácskozáson tartott előadásában kiemelte, hogy

Korábban soha nem érdeklődtek ennyien az egyetemek iránt, immár harmadik éve 120 ezer a jelentkezők száma - tette hozzá.

A tárcavezető kiemelte, hogy jelentős előrelépés figyelhető meg a felsőoktatási jelentkezések terén: a jelentkezők fele vidéki egyetemeket választ, és a hátrányos helyzetű régiókból is nő az érdeklődők száma. Ezen kívül azt is megjegyezte, hogy a jelentkezők negyede harminc évnél idősebb, ami új trendet mutat a különböző korcsoportok részvételében.

A tárcavezető az Erasmus-program leállítására utalva hangsúlyozta, hogy "Brüsszel mint ellenérdekelt fél beavatkozik a magyar egyetemek ügyeibe".

- Emelte ki Hankó Balázs. Kiemelte, hogy a Pannónia-ösztöndíjprogram, amely "a világ egyetemeire nyitja meg a magyar fiatalok előtt a kapukat," majdnem kétszer annyi diáknak biztosít lehetőséget, mint az Erasmus-program.

Varga-Bajusz Veronika, az államtitkár, aki a felsőoktatás, a szak- és felnőttképzés, valamint a fiatalok ügyeiért felel, legutóbbi előadásában a Magyar egyetemek nemzetközi elismertségéről osztotta meg gondolatait. Kiemelte, hogy az egyetemek modellváltása óta az elmúlt években jelentős fejlődés figyelhető meg a területen.

Nem az a cél, hogy a magyar egyetemek egymással versenyezzenek, nemzetközi szintéren kell megállni a helyüket a magyar iskoláknak - húzta alá az államtitkár.

Varga-Bajusz Veronika kitért arra is, hogy programjukban kiemelt helyen szerepel a kollégiumi férőhelyszám és az ösztöndíjak emelése. Hozzátette: 18 ezer férőhelyes diákváros létesül, a törvényi módosítások megtörténtek, a tervek szerint két-három év múlva megvalósul a beruházás.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója úgy fogalmazott, a modellváltó egyetemeket érintő közvélemény-kutatás válaszadóinak 65 százaléka úgy ítéli meg, az egyetemek fenntartása maguknak az egyetemeknek a felelőssége, míg 24 százalék szerint ez kormányzati feladat. Az egyetemeknek a gazdasággal való együttműködését a válaszadók 64 százaléka tartotta fontosnak - ismertette.

A kutatások szerint a társadalom relatív többsége pozitívan vélekedik az egyetemekről - mondta Mráz Ágoston Sámuel. Majd hangsúlyozta:

Related posts