Három érv, amiért a Goldman Sachs ajánlja az olajipari befektetéseket 1. **Jövőbeli kereslet növekedése**: A globális energiaigény folyamatosan emelkedik, és az olaj továbbra is kulcsszerepet játszik a világ energiaellátásában. A Goldman Sachs előrejel


Május 8-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol neves szakértők osztják meg értékes befektetési stratégiáikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt mindenki megtalálhatja a számára legérdekesebb lehetőségeket. Ne habozzon, most van itt az idő, hogy jelentkezzen!

Michele Della Vigna, a Goldman Sachs EMEA régiójának természeti erőforrásokkal foglalkozó kutatási részlegének vezetője, a CNBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy az orosz-ukrán konfliktus következtében jelentős átalakulás ment végbe a védelmi iparhoz való hozzáállásban.

Az olaj- és gázipari vállalatok tulajdonlásával kapcsolatos hozzáállásnak is jelentős átalakuláson kellene átmennie.

Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontokra fókuszáló befektetések általában olyan vállalatokat preferálnak, amelyek bizonyos elvárásoknak - mint például a klímaváltozás elleni fellépés, az emberi jogok védelme vagy a vállalati átláthatóság - megfelelnek, és ennek megfelelően magas pontszámokat érnek el. A fenntartható portfóliók kialakítása során a dohányipari óriások, a fosszilis tüzelőanyag-termelők és a fegyvergyártók gyakran kizárásra kerülnek, mivel nem felelnek meg a fenntarthatósági kritériumoknak.

Della Vigna három érvet hozott fel, amelyek alapján úgy véli, hogy az ESG-befektetőknek érdemes lenne fontolóra venniük az olaj- és gázipari részvények befogadását portfóliójukba.

Legyünk őszinték, ez az energiaátmenet sokkal hosszabb lesz, mint vártuk.

Úgy gondoljuk, hogy az olajkereslet csúcsa a 2030-as évek közepén, a gázkereslet csúcsa pedig az 2050-es években várható" - mondta. "És egyértelműen látszik, hogy a 2040-es évekig szükségünk lesz új olaj- és gázfejlesztésekre. Tehát, ha új olaj- és gázfejlesztésekre van szükségünk, miért ne birtokolnánk (az ESG-portfóliókban) ezeket a vállalatokat?" - tette hozzá az elemző.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) prognózisa szerint a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet az elkövetkező évtized végére csúcsra érhet. Az ügynökség több alkalommal is hangsúlyozta, hogy a globális energiaigények kielégítéséhez nincs szükség újabb olaj- és gázprojektek indítására, és megjegyezte, hogy 2050-re elérhetővé válik a nettó nulla kibocsátás célja.

Della Vigna második érve alapján...

az olaj- és gázipari vállalatok a világ legnagyobb alacsony szén-dioxid-kibocsátású technikákba fektetők közé tartoznak.

Kiemelte, hogy amennyiben nem működünk együtt ezekkel a cégekkel, és nem nyújtunk nekik pénzügyi támogatást, az jelentősen gátolná az energiaátmenet folyamatát.

A harmadik pontban hangsúlyozta, hogy az olaj- és gázipari cégek "piacformáló szereplők" és "kockázatvállalók", ellentétben a közműszolgáltatókkal, akiket "infrastruktúra-építőként" írt le. "Elengedhetetlen, hogy kihasználjuk a képességeiket, a pénzügyi erejüket és a kockázatvállalási hajlandóságukat. Ők a legnagyobb befektetők az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák terén, és bármennyire is nehéz ezt elfogadni, az olaj- és gázipari tevékenységeikre is szükség van" - mondta.

"Egyébként nem lesz elérhető és megfizethető energia, különösen a fejlődő piacok esetében."

Energiaszegénységgel fogunk szembenézni, és úgy vélem, hogy ez a jelenség semmilyen ESG-keretrendszer keretein belül nem lehet tolerálható.

- folytatta, egy új, izgalmas irányba terelve a beszélgetést, mintha csak egy titkos ajtót nyitott volna meg, amely mögött eddig ismeretlen lehetőségek rejtőztek. Szavai mint színes festékek, élénkebbé tették a szoba hangulatát, és mindenki figyelmét magára vonzotta.

A fenti okokból kifolyólag a szakember úgy véli, hogy

Az energiaátmenetet irányító energiavállalatoknak kulcsszerepet kellene játszaniuk az ESG-alapok megalapozásában.

Nem mindenki osztja azt a nézetet, hogy az olaj- és gázipari részvényeknek a védelmi vállalatokhoz hasonlóan helyet kellene kapniuk az ESG-portfóliókban. "Ez szerintem egy kicsit túlzó álláspont" - nyilatkozta Ida Kassa Johannesen, a Saxo Bank kereskedelmi ESG-részlegének vezetője a CNBC-nek. "Bár a védelmi részvények kedvezőbb megítélés alá kerültek, ez nem jelenti azt, hogy az olaj- és gázipari részvényeknek is hasonló helyzetben kellene lenniük. Úgy vélem, hogy a kettőt nem szabad közvetlenül összehasonlítani" - tette hozzá.

"Láthatjuk az olaj és gáz negatív hatásait. A jelenlegi éghajlati helyzet nem jó. Rekordokat döntő hőmérsékleteket, növekvő üvegházhatású gázkibocsátást, melegedő óceánokat és emelkedő tengerszintet tapasztalunk.

Miért lenne szükségünk a fosszilis tüzelőanyagok további jelenlétére? A legtöbb ESG-befektető számára ez nem kívánatos irány, hiszen az ilyen típusú energiák használata ellentmond a fenntarthatóság és a környezetvédelem alapelveinek.

- tette hozzá.

Allen Good, a Morningstar olaj- és gázipari elemzője, kifejtette, hogy nehezen képzelhető el olyan időszak, amikor az olaj- és gázszektor teljes mértékben elnyerné az ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) kritériumok által támasztott elvárások szerinti elfogadottságot. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a befektetők részéről egy rugalmasabb hozzáállás is lehetséges, amennyiben az energiaipari óriások jelentős mértékben megnövelik a megújuló energiaforrások és alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák iránti befektetéseiket.

Címlapkép forrása: Shutterstock, a kiváló minőségű stock fotók gyűjteménye.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts