Fedezd fel az időtlen melódiák világát és a korok határait átlépő élményeket a Csíkszeredai Régizene Fesztiválon!


Kilenc napnyi zenei elmélyülés, találkozás és lelki feltöltődés után, július 13-án, vasárnap este ünnepélyesen zárult a Csíkszeredai Régizene Fesztivál. Idén Johann Sebastian Bach gazdag öröksége köré épült a tematikai koncepció. A rendezvény nemcsak a régizene rajongóit vonzotta, hanem a szélesebb közönséget is megérintette. A 340 éve született és 275 éve távozott géniusz zenéje ma is rendkívül aktuális, gazdag spirituális, művészi, emberi és intellektuális üzenetekkel bír. Ennek köszönhetően a fesztivál nem csupán zenei eseményként, hanem szellemi és közösségi ünnepként is megélt Csíkszeredában és környékén.

A fesztivál során összesen 22 különböző program valósult meg 12 helyszínen, köztük 17 lenyűgöző koncerttel, amelyeken körülbelül 250 fellépő varázsolta el a közönséget nyolc különböző országból. A zenei élmények mellett kiemelkedett Steffen Schlandt előadása, amely nem csupán Bach h-moll miséjének zenei struktúráját tárta fel, hanem annak mélyebb spirituális és történelmi összefüggéseit is bemutatta a szép számban megjelent érdeklődőknek. A programok között emellett gyermekfoglalkozások, egy varázslatos reneszánsz gyereknap, valamint táncház is szerepelt, amelyek különösen a fiatalabb generációk számára nyújtottak bepillantást a régizene lenyűgöző világába és a múlt varázslatos atmoszférájába.

Szeretnénk kifejezni hálánkat a fellépőknek, akik szavakba nem önthető, lenyűgöző és felemelő zenei élménnyel ajándékoztak meg minket az idei fesztivál során. Az egyedi hangzásvilágukkal, művészi odaadásukkal és szuggesztív előadásmódjukkal gazdagították ezt a különleges eseményt. Külön köszönet illeti a Transylvania Barokk Együttest (RO, CH), a Carmina Renascentiát (RO), a Kolozsvári Barokkzenekart (RO, HU, CH, DE, DK), valamint a Concerto Spiralis (RO, HU, NL, CH) tagjait. Ne feledkezzünk meg Kónya Istvánról (HU), a Codexről (RO), Salat-Zakariás Somáról és Joan Boronat Sanzról (CH), Karácsony Noémiről és Paul Cristiannról (RO), Cipriana Smărăndescuról (IT), Mira Glodeanuról és a Sempréről (BE, RO), a Baroque Festival Orchestráról (RO, HU, DE), a Lux Aurumquról (RO), a Brassói Fekete-templom Bach-kórusáról (RO), a Musica Historicáról (HU), az Allegra Barokk Zenekarról (RO) és a Laudate Kamarakórusról (RO). Az ő zenei varázsuk nélkül ez a fesztivál nem lett volna ugyanaz.

Különösen figyelemre méltó eseményként emelkedik ki a fesztivál programjából Johann Sebastian Bach monumentális h-moll miséjének előadása. Ezt a különleges produkciót a Baroque Festival Orchestra, a Lux Aurumque és a Brassói Fekete-templom Bach kórusa közösen hozta létre. A száz fős, többnyelvű és sokféle felekezetet képviselő kórus, valamint a 34 fős zenekar Steffen Schlandt irányítása alatt nem csupán egy zenei élményt teremtett, hanem valódi hídként működött különböző közösségek, nemzetek és vallások között. Az előadás olyan transzcendentális élményt nyújtott, amely messze túlmutatott a hétköznapi tapasztalatokon, és történelmet írt a fesztivál annalesében. Mert a zene nem csupán dallamok összessége, hanem a béke, az összetartozás és a lelki felemelkedés univerzális nyelve, amely mindenkit összekapcsol. A zene valóban felemel minket.

A Régizene Fesztivál szerves része, a Régizenei Nyári Egyetem immár 17. alkalommal nyitotta meg kapuit a szakma iránt érdeklődő fiatal zenészek előtt. A július 5-11. között zajló képzésen a résztvevők tudásukat, tapasztalataikat, valamint zenei szenvedélyüket megosztva tettek kísérletet a régizene gazdag hagyományainak és változatos stílusainak felfedezésére, értelmezésére és gyakorlati elsajátítására. A közel egy hétig tartó közös zenei gondolkodást a közönség számára nyitott kurzuszáró hangverseny koronázta meg. Számokban összegezve: nyolcmesterkurzus, négy mindenki számára nyitott kurzus, két hangszeres workshop, 14 oktató, két korrepetítor és 4 tolmács, valamint 40 részt vevő diák három országból.

Szívből jövő köszönetünket fejezzük ki minden támogatónknak, médiapartnerünknek, partnerünknek, szolgáltatónknak, fellépőnknek, oktatónknak, hallgatónknak, kísérőinknek és fordítóinknak, valamint a lelkes gyakornokoknak és önkénteseknek, akik mindannyian meghallották Bach zenéjének varázslatos hívását. Az ő elkötelezett munkájuk nélkül nem jöhetett volna létre ez a különleges zenei élmény, amelyet szeretnénk másokkal is megosztani. Emellett hatalmas hálával tartozunk közönségünknek is, akik ebben az évben is nyitott szívvel és figyelemmel támogatták a fesztivált, hozzájárulva e csodálatos zenei utazás sikeréhez.

Találkozzunk jövőre is - ugyanott és ugyanabban az időpontban -, hiszen a régizene sosem veszít varázsából, különösen Csíkszeredában.

Ferencz Angéla, a fesztiváligazgató, aki szenvedélyesen irányítja a kulturális események világát. Munkája során nem csupán a programok megszervezésére koncentrál, hanem arra is, hogy minden résztvevő számára felejthetetlen élményeket nyújtson. Angéla kreativitása és elkötelezettsége révén a fesztiválok valódi közösségi eseményekké válnak, ahol a művészet és a szórakozás találkozik.

Filip Ignác, a művészetek iránti szenvedélyével és kreatív látásmódjával, kiemelkedő művészeti vezetővé vált. Képessége, hogy inspiráló környezetet teremtsen, és ösztönözze a tehetségeket, lehetővé teszi számára, hogy innovatív projekteket valósítson meg, amelyek valódi hatást gyakorolnak a kulturális életre. Munkájában mindig a szívét és lelkét beleadja, ami a művészetek iránti elkötelezettségét tükrözi. Filip Ignác nem csupán vezető, hanem egy igazi művész, aki folyamatosan új utakat keres a kreativitás és az önkifejezés terén.

András Szabó, a kreatív szféra elkötelezett szakértője, művészeti tanácsadóként tevékenykedik.

Related posts