A szíriai drúz közösség képviselői izraeli csatlakozásukat kérik.


MEGALKUVÁS NÉLKÜL! Az elmúlt év során a Hetek határozottan kiállt az igazság mellett, mint még soha: legyen szó keresztény értékek védelméről vagy Izrael támogatásáról. Csatlakozzon Ön is ehhez az elkötelezett munkához! Előfizetésével biztosíthatja, hogy jövőre is folytathassuk ezt a fontos feladatot. További információk a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes weboldalon találhatók.

Az izraeli-szíriai határhoz közeli Hader nevű szíriai drúz faluban tartott gyűlésen felvett videóüzenetükben azt kérték a drúz kisebbség képviselői az izraeli hadseregtől (IDF), hogy csatolják őket Izraelhez.

"Mi a sorsunk?"

- Hogyan tehetjük egyedivé a szöveget? - kérdezi a felvételen az egyik megszólaló, és a közönség egy szempillantásra elcsendesedik, majd egyöntetűen válaszolja a költői kérdésre: - Az érzéseinkkel! Az egyedi hangzás kulcsa a szívünk mélyéből fakadó gondolatokban rejlik, amelyek szavakba öntve életre kelnek.

Izrael, a Közel-Kelet szívében elhelyezkedő ország, gazdag történelmi örökséggel és kulturális sokszínűséggel büszkélkedhet. Földjei között találhatóak a bibliai helyszínek, lenyűgöző tájak és modern városok, mint Jeruzsálem, Tel-Aviv és Haifa. Az országot nemcsak vallási jelentősége, hanem innovatív technológiai fejlődése és gazdasági dinamizmusa is jellemzi. Izrael egy olyan hely, ahol a múlt és a jövő találkozik, és ahol a különböző kultúrák harmonikusan élnek egymás mellett.

„Hader népének nevében, ha döntés elé kerülünk, mindig a kisebbik rossz mellett tesszük le a voksunkat. Célunk, hogy a Golán-fennsík izraeli területéhez csatlakozzunk, így megőrizve tisztességünket. E döntés minden környező falura kihat, hiszen Háder sorsa elválaszthatatlan az egész régió jövőjétől. Kérjük, hogy egyesüljünk a Golánon élő közösségünkkel, és együtt éljünk szabadságban és méltóságban” - fogalmaztak.

Egy szíriai ellenzéki aktivista, aki nem kívánta felfedni kilétét, a ynet izraeli hírportálnak nyilatkozva kifejtette, hogy a kérés nem támaszkodik egyetértésre, habár több helyen is megjelentek hasonló felhívások.

Más dél-szíriai csoportok is kifejezték tiltakozásukat és aggodalmukat, miután hírt kaptak erről az ügyről.

A ynetnek nyilatkozó izraeli katonai szakember szerint "tartanak tőle, hogy fegyveres dzsihadisták érkeznek az izraeli határhoz, és ezért megnyugtatja őket a drúz kisebbség jelenléte a határ túloldalán, különösen Hadernál." A drúz vallási vezetést Izraelben nagyon aggasztja a határon túli drúzok sorsa, mert a dzsihadisták már sok drúz közösségben, főként Damaszkusz és Észak-Szíria területén elkezdték követelni a drúzoktól, hogy adják át fegyvereiket.

"Ez egy létfontosságú fenyegetést hordoz számunkra, így együtt dolgozunk az izraeli biztonsági erőkkel, hogy megóvjuk a szíriai drúz közösséget a különféle veszélyektől."

- nyilatkozta egy izraeli drúz vallási vezető a lapnak.

Izraelben körülbelül százötvenezer drúz közösség él, akik teljes jogú állampolgárok. A férfiak rendszerint szolgálnak a hadseregben, és sokan közülük a legmagasabb rangokat is elérik, beleértve a főtisztit is.

Szíria és Izrael határvidékén számos drúz családot szétszakított az 1967-es háború következménye, amely során a Golán-fennsíkon négy drúz falu Izrael fennhatósága alá került, míg rokonaik Szíria területén maradtak. A drúz közösség még Aszad bukása előtt átvette az irányítást al-Sveida városában, amelyet központjuknak tekintenek. Itt több százan gyűltek össze a főtéren, hogy kifejezzék elégedetlenségüket. A szíriai hadsereggel kialakult összecsapásokban többen életüket vesztették, és a drúz milíciák sikeresen elfoglalták a város rendőrőrsét, valamint a központi börtönt, ahonnan minden foglyot szabadon engedtek.

Aszad uralkodása alatt Szíriában a kisebbségek képviselői arra panaszkodtak, hogy korlátozások és akadályok nehezítik a drúz közösség önállóságát. Hekmat al-Hadzsri sejk, a szíriai drúzok vallási vezetője, meglepő módon "zöld utat" adott a rendszer ellen irányuló fellépéseknek. Ez különösen figyelemre méltó, mivel a drúz vallási tanítások szerint a közösség tagjainak hagyományosan hűségesnek kell maradniuk a fennálló politikai hatalomhoz.

Related posts