A csúcscégek jelentőséggel bírnak, és Hernádi Zsolt fogja végrehajtani a kezdőrúgást.


Erős negyedéven lehet túl a Mol az elemzők várakozása szerint, hogy valóban így történt-e, az péntekre virradóra kiderül. Egyébként a piac is optimista, idén 9,5 százalékkal emelkedett a Mol papírok árfolyama, amely a hét elején 3000 forint felett is járt, tavaly május óta először. A Mol által készített konszenzus szerint az olajtársaság 704 millió dollár csoportszintű (újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított) EBITDA-t ért el 2024 utolsó 3 hónapjában. Az adózás utáni profit pedig 174 millió dollár lehetett.

Az Erste előrejelzése szerint az eredmény csak kismértékben maradhatott el az előző negyedévestől, de ez is csak a szezonalitás és a gyengébb GDP hatása. A kutatás-termelés üzletág tisztított EBITDA-ja közel 111 milliárd forint lehetett, vagyis magasabb a harmadik negyedévestől. Itt a pozitív hatások voltak erősebbek: egyrészt emelkedtek a gázárak a régióban, másrészt a dollár erősödött a forinttal szemben. Ezt rontotta le valamennyire a Brent hordónkénti átlagárának csökkenése 80-ról 74,7 dollárra.

A feldolgozás-kereskedelem szektor nyereségességét valószínűleg a magasabb finomítói marzsok és a szezonálisan alacsonyabb kereslet befolyásolták. Ennek eredményeként az Erste Bank várakozásai szerint az üzletág EBITDA eredménye elérheti a 61,2 milliárd forintot.

Valószínű, hogy a fogyasztói szolgáltatások szegmense nem okoz majd csalódást, habár a negyedik negyedév hagyományosan gyengébben teljesít. A Mol kutak értékesítési adataiban a GDP növekedésének visszaesése is valószínűleg visszatükröződik. Azonban a körforgásos gazdasági szolgáltatások terén (MoHu) a helyzet kedvezőtlenebb lehet; itt várhatóan mínusz 3,8 milliárd forintos EBITDA-ra számíthatunk.

A K&H Értékpapír elemzője azt emelte ki, hogy a teljes év több mint 1,15 milliárd dollár nettó profitot hozhatott a Mol csoport számára. Ennek alapján van lehetőség érdemi osztalékfizetésre, várakozásuk szerint a tavalyihoz hasonló (250 forint/részvény) kifizetésre jó az esély, sőt még ennél nagyobbra is nyílhat tér.

Négy zűrzavaros év után 2024 a stabilizáció éve volt az olajipar számára. Az olajárak és a finomítói marzsok visszatértek a Covid előtti szintekre az év végére. Ugyanakkor a gáz árak továbbra is rendkívül magasak, és a Mol által beszerzett orosz olajra is jelentős diszkontot alkalmaznak - állítják a Concorde elemzői. Összességében 3100 millió dolláros EBITDA-t valószínűsítenek a cég számára 2024-re, ami kismértékben meghaladja a piaci várakozásokat, valamint a menedzsment által korábban közölt 2800 millió dolláros becslést. A stabilizálódott külső környezet hatására a Concorde 2025-re már alacsonyabb, 2800 millió dolláros EBITDA-t prognosztizál a Mol számára.

Related posts