Felfedték a titkot, ami a sorozatos földrengések hátterében áll Szantorinin: a sziget geológiai aktivitása és a földkéreg mozgása felelős a jelenségekért.


Szeizmológiai szakértők állítása szerint a Szantorinin tapasztalható földrengéssorozat mögött a magma mozgása áll. A jelenség hátterében az a folyamat áll, hogy friss magma jutott el a földköpenyből az alsó földkéregbe, körülbelül 20 kilométeres mélységig.

Szantorini szigete február első napja óta folyamatos földrengésekkel küzd, ami miatt a hatóságok rendkívüli állapotot hirdettek. Ennek ellenére sok helyi lakos mégsem hagyta el a szigetet, ragaszkodva otthonukhoz és közösségükhöz.

A 24.hu-nak Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus professzor azt mondta, hogy a mélyből most további kisebb magmamennyiség, illetve gázok migrálhattak feljebb, a földkéreg sekélyebb részére, ami északkeletre okozott rengéseket. Ezt a magyarázatot támogatja az is, hogy a földrengés epicentrumok egy olyan területen összpontosulnak, ahol nincs ismert vulkán. Vagyis most egy új magmatömeg nyomul a földköpeny részleges olvadását követően a földkéregbe, Anhydros szigete környezetében.

A magma felnyomulása óriási nyomást jelent, ennek következtében az egykori törések mentén elmozdulások történtek, mégpedig pont olyan kőzetlezökkenések, mint egy tektonikai széthúzás esetében. A törésekbe, repedésekbe magma és magmás gázok nyomultak, amelyek számtalan kisebb földrengést idéztek elő.

A 24.hu cikke alapján úgy tűnik, hogy az utóbbi időszak földrengéseinek száma csökkent, ami arra utalhat, hogy a földrengés-sorozat fokozatosan lecseng. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy a jövőben újabb magma áramlások induljanak meg a földkéreg irányába. Ha jelentősebb mennyiségű magma kezd el felfelé mozogni, az akár a felszínre jutását is eredményezheti, ami egy erősebb, akár 6-os magnitúdójú földmozgást válthat ki. Ennek következményei bár alacsony valószínűségűek, de rendkívül veszélyesek lehetnek: vulkáni gázok szabadulhatnak fel, vagy tömegmozgások, lejtőcsuszamlások léphetnek fel, amelyek szökőárakat generálhatnak.

Related posts