Egy lakópark építése során felfedezték az aquincumi Mithras-szobrot, amely különleges jelentőséggel bír a régió történelmi öröksége szempontjából.

A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) szakértői csütörtökön megkezdték a romfalak kiemelését egy daru segítségével. A környéken zajló lakópark-építkezés befejezéséig a leleteket szakszerűen tárolják, majd egy védett épületben tervezik bemutatni az érdeklődőknek. Ezt Láng Orsolya, a BTM Aquincumi Múzeumának régész-muzeológusa ismertette egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
Az esemény során Csorba László, a BTM főigazgatója hangsúlyozta, hogy most olyan együttműködési lehetőségek nyílnak meg előttük, amelyek révén valódi megoldásokat találhatnak az értékek megőrzésére. E nélkül pedig egy közösség létezése elképzelhetetlen.
Elengedhetetlen, hogy az, amit felfedezünk, tartósan megőrizzük, és folyamatosan támogassa az identitásunk kialakulását.
- emelte ki.
Az egykori Óbudai Szeszgyár területén, ahol a Biggeorge Property ambiciózus fejlesztési projektje zajlik, 2017-ben megkezdődtek a régészeti feltárások. Bár a terület az ipari épületek építése, bővítése és közművesítése miatt jelentős átalakuláson ment keresztül, egy különleges szentély mégis megőrizte eredeti állapotát.
Kutasi Gábor, a Biggeorge fejlesztési igazgatója elárulta, hogy a múzeum szakértői 2023 őszén fedezték fel az értékes régészeti maradványokat, melyek feltárása 2024 végén fejeződött be. Az idei évre is maradt feladat, hiszen jelenleg is zajlik az emlékek kiemelése és a raktárba való szakszerű átszállítása. A cég kiemelten fontosnak tartja az értékek méltó bemutatását - tette hozzá. A Waterfront City nevű projekt ötödik ütemének átadása után, 2027-ben tervezik, hogy egy védőépületben bemutatják a restaurált római kori emlékeket, amelyek mindenki számára szabadon látogathatóak lesznek.
A leletegyüttes kapcsán Milbich Tamás és Budai Balogh Tibor, az ásatás vezető régészei, részletes tájékoztatást nyújtottak. Szavaikból világossá válik, hogy az ezernyolcszáz évvel ezelőtt, a 260-as szarmata betörés után elhagyott szentély faali jelentős mélységben, több méterrel a jelenlegi járószint alatt található. Ennek következtében a bemutatásukra csak magasabb pozícióból lesz lehetőség. A romfalakat ezért daru segítségével emelik ki, míg a fontosabb leleteket, mint például a kultuszképet és a kultuszedényeket, már biztonságba helyezték és elszállították.
A feltárás során a falakon kívül négy, stukkóval és festéknyomokkal díszített oltárkőre bukkantak. Különösen figyelemre méltó az egyik kő, amelyen a Mithras-kultuszhoz szorosan kötődő TRA(n)SITO(!), azaz "Istenség Áthaladásának" felirata is épségben maradt. Ezen kívül találtak egy fríg sapkás alakokat ábrázoló ólom votív ajándékot, valamint egy nagy patás háziállat koponyáját, amely alatt egy háromlyukú mécses és egy kőtál töredéke rejtőzött. A szentély falát egykor díszítő falfestmény leomlott darabjainak összeillesztése során egy férfi portréja is kibontakozott, aki valószínűleg a katonák által nagyra becsült Mithras lehetett.
Bár Aquincum tágabb környezetében több Mithras-szentélyt is feltártak már, az egykori katonaváros területén ez az első ilyen maradvány.