A magyar állam átvette a Diákváros területeinek kezelését és irányítását.


Fedezd fel a Property X varázslatos világát! A Portfolio legizgalmasabb, legdinamikusabb ingatlanfinanszírozási és építőipari konferenciája ismét Füred festői környezetében várja a szakma elismert képviselőit! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy találkozzunk és megosszuk tapasztalatainkat!

A minisztériumi egyeztetésen bemutatott vázlatos tervek alapján világossá vált, hogy a korábban nyertes Snohetta által készített mesterterv erőteljesen egyszerűsített változatának megvalósítását tervezik.

A terület szívében lévő védett és a felújítás révén új közösségi-szolgáltató funkciót kapó Nagyvásártelep csarnoképület mellett megépülne a számunkra fontos 12 ezer kollégiumi férőhely, ám ezen kívül nem sok minden maradna az eredeti tervből

- nyilatkozta a lapnak Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere.

A fővárosi és ferencvárosi önkormányzat mozgástere jelentősen beszűkült a beruházáshoz szükséges ingatlanok átadása kapcsán. A parlament 2022 decemberében egy salátatörvénybe foglalva módosította az eredetileg Diákvárosnak szánt, majd a kínai Fudan Egyetemnek tervezett terület fejlesztésére létrehozott alapítványra vonatkozó szabályozást, beleértve annak nevét és feladatát is.

A jogszabály előírja, hogy a fejlesztési zónában elhelyezkedő fővárosi és IX. kerületi önkormányzati ingatlanokat az állam kisajátíthatja, amennyiben ez szükséges a közfeladatok teljesítéséhez. Az állam a forgalomképes ingatlanokért kártérítést nyújt, amelynek mértékét a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) állapítja meg, figyelembe véve a piaci értékbecslők szakvéleményét.

Ferencváros esetében ez összesen 22 forgalomképes ingatlan átadását jelentette, köztük egy 9500 négyzetméteres telket, három 2-3000 négyzetméteres területet és további 18 keskeny, önmagában nem beépíthető nadrágszíjparcellát.

A 22 forgalomképes ingatlanért, miután némi alkudozásra került sor, az állam végül összesen 3,5 milliárd forintot fizetett.

- tájékoztatta a lapot Baranyi Krisztina.

A fővárosnak egy 4800 négyzetméteres ingatlant kell átadnia. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal vezetője úgy véli, hogy az MNV által felajánlott 400 millió forintos kártérítési összeg elfogadható, hiszen a főváros által megbízott értékbecslők is hasonló következtetésre jutottak. Azonban a folyamat még távolról sem ért véget.

A tervezési folyamatba egyelőre nem vonták be a fővárosi hatóságokat, azonban ez valószínűleg elkerülhetetlen lépés lesz. Az építési engedélyek megszerzéséhez szükséges, hogy a főváros és az ahhoz tartozó cégek többféle hozzájárulást biztosítsanak. Ez különösen fontos, mivel a Diákváros építkezése során a fővárosi közműhálózatokra kell csatlakozni.

Az eredetileg olimpiai falunak szánt terület, amely a "Budapest Diákváros - Déli Városkapu" néven ismert kormányzati projekt része, most új fejezetéhez érkezett. A Budapest Fejlesztési Központ nemzetközi tervpályázatot hirdetett, amelynek győzteseként az oslói Snohetta építésziroda került ki. A tervezett impozáns lagúnaváros a soroksári Duna-ághoz kapcsolódna, és középpontjában a műemléki védelem alatt álló egykori Nagyvásárcsarnok állna, amely a projekt kulturális és történelmi szimbolikáját is gazdagítaná.

A tervek váratlanul átalakultak, amikor napvilágra került a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának megépítése. Ekkor a kormány úgy döntött, hogy a kollégiumi funkciót a fejlesztési terület forgalmasabb, északi részére helyezi át, míg a Nagyvásártelep és környezete a kínai intézmény számára lett fenntartva. A projekt megvalósítása érdekében 2021-ben megalapították a Fudan Alapítványt is.

2022-re a kormány már nem akarta nyíltan szembefordulni a kínai egyetem ellenállásával, bár Csák János kulturális miniszter 2023-ban még folytatott tárgyalásokat a Fudan Egyetem képviselőivel. A IX. kerületi és a fővárosi önkormányzat már a kezdetektől fogva hangsúlyozta, hogy kizárólag magyar diákok számára tervezett diákváros céljaira hajlandó átadni a szóban forgó ingatlanokat.

Related posts