Közeledik a határidő: már csak rövid idő áll rendelkezésre az állami ingyenpénz pályázatának benyújtására - Pénzcentrum


A kormány a Napenergia Plusz Program keretében ingatlanonként akár 5 millió forintos támogatást kínál a családoknak, akik modern napelemes rendszerek telepítését tervezik. A pályázati lehetőség idén január közepén nyílt meg, és az érdeklődők júliusig jelezhették részvételi szándékukat az előregisztrációval. Az eltelt időszakban felmerült az igény, hogy a támogatási kérelmek benyújtásának határidejét is rögzítsék. A pályázóknak 2025. január 15-ig érdemes benyújtaniuk a kérelmüket, különben sajnos lemondhatnak az állami támogatásról.

A Napenergia Plusz Program napelem és energiatároló egyidejű beszerzéséhez kínált támogatást lakossági fogyasztók számára. A fejlesztések megerősítik a háztartások önellátási képességét, csökkentik áramszámlájukat. A megtermelt zöldenergia eltárolása és helyi felhasználása mérsékli a villamosenergia-hálózat terhelését.

A kormány összesen 105,8 milliárd forintot szán a családok beruházásainak ösztönzésére a Napenergia Plusz Program keretében. A nyári keretemelésnek köszönhetően az eredetileg tervezett 15 ezer helyett eddig már több mint 20,5 ezer háztartás kapott támogatást, összesen 84,2 milliárd forint értékben. A nyertes pályázók körülbelül negyedének már folyósítottak 13,5 milliárd forintot. Az elfogadott időközi kifizetési kérelemmel rendelkező projektek keretében 19 megawatt összteljesítményű napelemes rendszereket és 31 megawattóra kapacitású energiatárolókat telepítettek.

A júliusi felfüggesztésig több mint 32 ezer előregisztrációs kérelem érkezett be. A 4,1 millió forintos átlagos támogatási igénnyel számolva a rendelkezésre álló forrásmennyiségből több mint 25 ezer pályázatra futhatja. Az előregisztrációig eljutottak közül külön-külön is több ezren akadtak el a pályázati folyamat különböző szintjein. Hiánypótlásokkal adósak, a vállalkozói szerződések megkötésén dolgoznak, vagy akár jóváhagyott előregisztráció birtokában nem léptek előbbre az elmúlt hónapokban.

Az előregisztrációs időszak kezdetétől számítva egy egész év áll rendelkezésre az érdeklődők számára, hogy benyújtsák támogatási kérelmüket. A január közepi határidő bevezetésével kiszűrhetők azok, akik esetleg meggondolták magukat, és úgy döntöttek, hogy nem folytatják fejlesztési tervük megvalósítását. A támogató NFFKÜ a pályázati platformon keresztül folyamatosan figyelmezteti az érintetteket a jogvesztő határidő közeledtére. Ez a megközelítés lehetővé teszi az energiaügyi tárca számára, hogy pontos képet kapjon a valós forrásigényekről, így ha felszabadul esetlegesen szabad forrás, dönthet annak más célú felhasználásáról vagy új célcsoportok támogatásáról. A kormány a jelenlegi pályázati kiírások keretében összesen 260 milliárd forint értékben kívánja ösztönözni a családokat és vállalkozásokat a zöldenergia termelésére és tárolására.

Related posts