Kiemelkedő jelentőségű stratégiai tartalékok kialakítása válik lehetővé.


Ausztrália 1,2 milliárd ausztrál dolláros stratégiai tartalékot tervez létrehozni a kritikus ásványi anyagok számára, miközben Kína exportkorlátozásokat vezetett be hét ritkaföldfém esetében, ami feszültséget okoz a globális ellátási láncokban - írja a BBC. A tartalékban lévő ásványi anyagok mind a "hazai ipar, mind a nemzetközi partnerek" számára elérhetőek lesznek az ausztrál miniszterelnök szerint, ami valószínűleg az olyan szövetségesekre utal, mint az USA és az EU, ezzel csökkentve a Kínától való függőséget.

Anthony Albanese, Ausztrália miniszterelnöke, bejelentette, hogy amennyiben a következő havi választások során sikerül győzelmet aratnia, akkor...

1,2 milliárd ausztrál dollárt kívánna befektetni egy olyan stratégiai tartalék kialakításába, amely kritikus ásványi anyagokból áll.

A bejelentés időpontja nem pusztán véletlenszerű, mivel Kína nemrégiben szigorú exportkorlátozásokat alkalmazott hét ritkaföldfémre, amelyek elengedhetetlenek az elektromos járművek, vadászrepülőgépek és robotok előállításához.

Albanese hangsúlyozta, hogy Ausztrália azokra az ásványi anyagokra kíván fókuszálni, amelyek elengedhetetlenek az ország és partnerei biztonságának megőrzésében, különös figyelmet fordítva a ritkaföldfémekre is.

A ritkaföldfémek egy különleges, 17 elemből álló csoportot képeznek, amelyek nevükhöz híven rendkívül nehezen hozzáférhetőek. Ezen elemek, mint például a szamárium és a terbium, kulcsszerepet játszanak a modern technológiai fejlődésben, különösen az elektromos járművek és a fejlett fegyverrendszerek előállításában. Kitermelésük és feldolgozásuk bonyolult folyamatokat igényel, ami még értékesebbé teszi őket a globális piacon.

Albanese javasolt tartaléka a ritkaföldfémek mellett olyan kritikus ásványi anyagokat is tartalmaz, amelyeknek Ausztrália vezető termelője, mint például a lítium és a kobalt. Bár mind Kína, mind Ausztrália rendelkezik ritkaföldfém-tartalékokkal,

A finomítás döntő része, körülbelül 90%-a Kínában zajlik, ami komoly monopóliumhelyzetet teremt az ország számára az ellátási lánc irányításában.

Peking álláspontja szerint a ritkaföldfémekre vonatkozó korlátozások válaszul érkeztek Trump átfogó, 145%-os vámjaira, amelyek a kínai importot sújtják. Elemzők véleménye szerint Washington képtelensége a ritkaföldfémek ellátásának stabilizálására komoly aggodalmat kelt a Trump-adminisztráció számára, különösen a Pekinggel fennálló diplomáciai feszültségek fokozódása fényében.

Az Egyesült Államok ritkaföldfém-importjának mintegy 75%-a Kínából származott 2019 és 2022 között. Philip Kirchlechner, a Perth-ben működő Iron Ore Research igazgatója szerint az USA és az EU "elszalasztotta a lehetőséget" a ritkaföldfémek fontosságának felismerésére az elmúlt évtizedekben, miközben Kína gyorsan monopolhelyzetet alakított ki a finomítás terén.

Elon Musk, a Tesla vezetője a napokban arra figyelmeztetett, hogy a fejlett mágnesek előállításához szükséges ritkaföldfémek kínai exportjának leállítása komoly hatással van a cég humanoid robotjainak fejlesztésére. Ez a helyzet egy figyelmeztető jel, amely megmutatja, milyen károkat okozhat Peking az amerikai ipar számára.

Albanese ajánlása alapján a tartalékban található ásványi anyagok hozzáférhetővé válnak, nemcsak a hazai ipar számára, hanem a nemzetközi együttműködő partnereknek is.

Valószínűleg olyan partnerekről van szó, mint az Egyesült Államok és az Európai Unió.

Kirchlechner, bár üdvözölte a lépést, mint "régóta esedékes" intézkedést, hozzátette, hogy a javaslat "nem fogja megoldani a problémát". Az alapvető probléma az, hogy még ha Ausztrália több kritikus ásványi anyagot is halmoz fel, a ritkaföldfémek finomítási folyamatát továbbra is nagyrészt Kína fogja irányítani. A lítium - amely nem ritkaföldfém, de kulcsfontosságú fém az elektromos járműakkumulátorok és napelemek gyártásában - jó példa erre. Ausztrália a világ lítiumának 33%-át bányássza, de csak egy töredékét finomítja és exportálja. Kína ezzel szemben a világ lítiumának mindössze 23%-át bányássza, de 57%-át finomítja.

Ausztrália a Future Made in Australia program keretében jelentős lépéseket tesz a ritkaföldfémek finomításának fejlesztése érdekében. Az Arafura Rare Earths tavaly egy figyelemre méltó, 840 millió ausztrál dolláros támogatást nyert el, amely lehetővé teszi az ország első integrált ritkaföldfém-bányájának és finomítójának megépítését. 2023 novemberében pedig Ausztrália ünnepélyesen megnyitotta első ritkaföldfém-feldolgozó üzemét, amelyet a Lynas Rare Earths üzemeltet. Fontos azonban megjegyezni, hogy az ország várhatóan legalább 2026-ig továbbra is Kínától függ a finomítási folyamatok terén.

Ausztrália kiemelte erőforrás-iparának jelentőségét a Trump-féle tárgyalások során. Bizonyos kritikus ásványi anyagok mentesültek a 10%-os vám alól, amit Trump a legtöbb ausztrál termék importjára bevezetett. Elemzők véleménye szerint Albanese javaslata elsősorban Ausztrália, valamint szövetségesei védelmét célozza meg olyan stratégiai riválisokkal szemben, mint Kína.

A Natixis ázsiai-csendes-óceáni térségért felelős vezető közgazdásza, Alicia García-Herrero úgy véli, hogy Albanese új terve "sokkal kifinomultabb" a korábbi javaslatokhoz képest. A terv lényege, hogy kihasználja Ausztrália erőforrásainak értékesítési lehetőségeit, különösen gazdasági feszültségek idején. Amennyiben Kína exportkorlátozásokat vezetne be, Ausztrália képes lenne több ásványi tartalékot forgalomba hozni, ezzel csökkentve a globális piaci árakat és enyhítve Kína árellenőrzését.

A szakértő véleménye alapján Ausztrália jelenleg még nem képes teljes mértékben pótolni Kínát.

Ha Ausztrália a Nyugat, különösen az Egyesült Államok érdekeinek kiszolgálására törekszik, akkor felmerülnek olyan sebezhetőségek, amelyeket Kína esetleg kihasználhat. Ezek közül kiemelkedő jelentőséggel bír a nyersanyagok finomításának folyamata.

Related posts