Magyar műholdakat indítanak az űrbe, és ez csupán a kezdeti lépés egy izgalmas kaland felé.


A HUSAT Program ambiciózus célja, hogy 2032-ig egy geostacionárius műholdat és nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstellációt állítsanak pályára. Erről Sárhegyi István, a 4iG Space and Technology vezérigazgatója tájékoztatta az Indexet. Emellett bemutatta a martonvásári űripari gyártó központjuk jövőbeli megjelenését is, amely a hazai űripar fejlődésének fontos bázisa lesz.

"A magyar műholdgyártás fejlesztése nem csupán gazdasági és biztonsági szempontból fontos, hanem a szuverenitás szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bír" – hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter május elején, amikor a 4iG Csoport és a hozzá tartozó REMRED ünnepélyesen letette Magyarország első űripari gyártóközpontjának alapkövét Martonvásáron, Fejér vármegyében.

A REMTECH gyártóegysége Európában páratlan moduláris technológiai megoldásokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését. A tervezett 4000 négyzetméteres technológiai központban egy speciális, 1500 négyzetméteres laboratóriumot alakítanak ki, amely ISO8 és ISO5 minősítéssel rendelkező tisztatér-technológiát alkalmaz. Ez a projekt csupán a kezdetét jelenti egy új korszaknak.

Nemrégiben arról adtunk hírt, hogy Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésű műholdprogramját mutatták be az Indexnek. A 4iG Űr- és Védelmi Zrt., amely a 4iG cégcsoport égisze alatt működik, elindítja a HUSAT Programot. Ennek keretében céljuk egy geostacionárius műhold, valamint összesen nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig.

A HUSAT néven ismert program egy mérföldkőnek számít Magyarország és a kelet-közép-európai térség számára, hiszen ez az első olyan műholdprogram, amely teljes egészében magánkezdeményezésből és finanszírozásból valósul meg. A 4iG Űr- és Védelmi Zrt. felvállalta, hogy a következő évek során egy geostacionárius pályán keringő műholdat (HUGEO), valamint további nyolc alacsony földkörüli pályán működő műholdat (6+2 HULEO) állítanak pályára. A tervek szerint 2032-re mindezek az űreszközök üzembe helyezésre és működésre készen állnak, ami új lehetőségeket nyithat a hazai űrtechnológiai fejlődés és a regionális együttműködések terén.

Minden tevékenységét a 4iG-nak, ami az űr-és védelmi ipart jelentette, centralizáltuk egy holdingba

„A célunk egyértelmű: egy olyan vertikálisan integrált vállalat létrehozása, amely nem csupán a felbocsátás terén van jelen, hanem az űr- és védelmi ipar teljes spektrumát lefedi” – nyilatkozta Sárhegyi István, a 4iG Space and Technology vezérigazgatója az Indexnek. Ezzel a lépéssel Magyarország első magánkézben lévő nagyvállalata formálódik az űriparban. Kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy ebben az összefüggésben két fontos bejelentés is megtörtént: egyrészt a martonvásári űripari gyártó központ építése, másrészt a HUSAT Program elindítása, amelyek együttesen új távlatokat nyithatnak meg a hazai űrtechnológiai fejlesztések előtt.

A két lábat célszerű külön-külön alaposabban megvizsgálni. Elsőként érdemes megemlíteni, hogy a 4iG Csoport Martonvásáron zöldmezős beruházás keretében, az idei nyár folyamán megkezdte űrtechnológiai gyártóközpontjának kiépítését. Ez a REMTECH névre keresztelt létesítmény Európában páratlan moduláris technológiai megoldásokkal valósul meg. Itt a tervek szerint 2026-tól maximum négyszáz kilogramm súlyú, alacsony földkörüli pályára szánt műholdak fejlesztését, gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését fogják végezni.

A 4000 négyzetméteres létesítményben az űripari szabványoknak megfelelő, innovatív és az elérhető legmodernebb technológiai megoldásokat alkalmazzák. Összesen 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO8 és ISO5 minősítésű tisztatér technológiával rendelkezik az átadást követően. Az üzemben rezgés-, sokk-, mechanikai-, termo-vákuum, klimatikus-, EMC/EMI-, és akusztikus tesztekhez szükséges rendszerek is helyet kapnak.

A tervek szerint a hazai és a nemzetközi piaci igényeket is kielégítő űrtechnológiai gyártóközpont nem csupán a műholdtechnológia és az űripar kiemelkedő bázisa lesz. A beruházásnak köszönhetően olyan innovációs központot hoznak létre, amelyben a nemzetközi kooperációk mellett a hazai tudásipar is megjelenik, és számos ponton kapcsolódik az oktatáshoz és kutatás-fejlesztési tevékenységekhez.

Ahogy Sárhegyi István az Indexnek elmondta, a gyártóközpont egy "ékkő" lesz az európai űriparban.

A REMRED jelenleg a csillebérci telephelyén folytatja a műholdgyártáshoz elengedhetetlen teszteléseket. Azonban a létesítményben méretbeli korlátokkal küzdenek, mivel az infrastruktúra csak korlátozottan alkalmas az űrbe való felbocsátásra szánt eszközök hatékony tesztelésére.

Martonvásáron hamarosan egy különleges létesítmény nyílik, ahol különböző innovatív laboratóriumok várják a tudományos felfedezések iránt érdeklődőket. Itt található egy rázógép, amely képes tesztelni az eszközök fizikai ellenállóképességét, valamint egy vákuumkamra, amely az űrbeli körülményeket hivatott szimulálni. Emellett egy tisztatér is helyet kap, ahol a különböző integrációs folyamatokat végzik. Az új létesítmény nemcsak a meglévő lehetőségeket bővíti, hanem mérete és kapacitása révén jelentős előrelépést is jelent a kutatás és fejlesztés terén.

Érkezik a műholdas program!

Lépjünk vissza egy pillanatra a legújabb bejelentéshez: az Indexnek bemutatták Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésen alapuló műholdprogramját. A HUSAT Program célja, hogy 2032-ig pályára állítson egy geostacionárius műholdat, valamint összesen nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstellációt.

Ahogy azt korábban már írtuk, a program keretében egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc (6+2) alacsony földkörüli pályán keringő (HULEO) műholdat terveznek 2032-ig felbocsátani, illetve pályára állítani és üzemeltetni.

A vállalat műholdfejlesztési programja átfogóan lefedi a teljes értékláncot, a felbocsátást leszámítva, amely az alacsony földkörüli pályára (LEO) tervezett műholdak gyártásától kezdve egészen a műholdak üzemeltetésén át a begyűjtött adatok feldolgozásáig terjed. Ezt a komplex folyamatot a saját fejlesztésű infrastruktúra és a rendszerintegrátori, valamint technológiai szakértelem biztosítja. Ennek köszönhetően a vállalat nemcsak a teljes folyamat irányítását és felügyeletét képes megvalósítani saját keretein belül, hanem a vertikálisan integrált infrastruktúrájának segítségével kiemelkedő szereplővé is válhat a földmegfigyelési és műholdas kommunikációs szolgáltatások területén.

A műholdprogram alapvető pillérei:

A HUSAT program keretében a vállalat 2028 év végéig:

A georedundáns földi rendszerek működésének irányítása és az adatok gyűjtése a Hungaro DigiTel leányvállalatának közreműködésével fog zajlani. A program keretein belül három különböző szolgáltatás válik elérhetővé: földmegfigyelési megoldások, adatszolgáltatási lehetőségek, valamint telekommunikációs szolgáltatások.

A földmegfigyelés terén megállapítható, hogy az alacsonypályás műholdas rendszer egy olyan konstellációt fog felölelni, amely magában foglal egy elektrooptikai műholdat (HUEOP), amely VHR (Nagyon Nagy Felbontású) felvételeket készít, valamint két szintetikus apertúrájú radar (SAR) műholdat (HUSAR), amelyek ugyancsak VHR radarfelvételeket szolgáltatnak.

Az alacsony földkörüli pályán keringő műholdakat a 4iG Űr és Védelmi Zrt. a REMRED-del közösen alapított, 2026-ban elkészülő martonvásári gyártóközpontjában integrálja, míg a geostacionárius pályára állítandó műholdat nemzetközi partnerrel gyártatja majd. A HUEOP és HUSAR műholdkonstelláció ebben a formában, rendszeres adatszolgáltatásra lesz képes, amely az Európai Unió Sentinel műholdjaihoz képest sokkal részletesebb földmegfigyelési adatokat állít majd elő.

Az adatfeldolgozás területén a HUEOP és HUSAR műholdak által összegyűjtött információk feldolgozása és alkalmazása kiemelt szerepet játszik mind a civil, mind a védelmi szektorban. A jelenlegi geopolitikai események rávilágítottak arra, hogy a védelmi célú felhasználás mennyire elengedhetetlen, ugyanakkor a piaci lehetőségek is egyre fontosabbá váltak. Ennek tükrében a 4iG Űr és Védelmi Zrt. földmegfigyelési adatszolgáltatóként különös figyelmet fordít a kettős felhasználásra és a kapcsolódó értékesítési lehetőségekre.

A vállalat stratégiája e szegmensekben egyedi megközelítéseket alkalmaz, amelyek célja a versenyképesség növelése és a fenntartható fejlődés elősegítése.

Polgári felhasználásra a földmegfigyelési adatok a katasztrófavédelem, a vízügy, az agrárium, az erdészet, a környezet- és természetvédelem, a klímaváltozás és az urbanisztika területén egyaránt hasznosíthatók, így támogatva változatos lakossági és üzleti alkalmazások kialakítását.

Összegzésként elmondható, hogy a telekommunikációs szektorban a vállalat a program keretében nemzetközi partnerségek révén szerzi be a geostacionárius műholdat. A különböző üzleti szereplők, valamint a magyar állami intézmények és azon országok, amelyek nem rendelkeznek műholdas infrastruktúrával, széleskörű telekommunikációs, end-to-end szolgáltatásokra és műholdas kapacitásokra tehetnek szert. Ezek a szolgáltatások hozzájárulnak a területi lefedettség bővítéséhez, és lehetőséget biztosítanak a redundáns biztonsági megoldások kiépítésére is.

Related posts