Az Ipoly folyó mentén egy különleges magyar-szlovák víztisztítási projekt valósul meg, amely a környezeti fenntarthatóságot és a vízminőség javítását célozza. A két ország együttműködése lehetőséget teremt arra, hogy közös erőfeszítésekkel megőrizzük a ré
A közleményben szereplő információk alapján az Ipoly folyó és annak mellékágai szennyvízszennyezésének csökkentésére irányuló projekt idén júniusban indult, és várhatóan 2026 november végén ér véget.
Az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében megvalósuló beruházás célja a települési szennyvíztisztítás hatékonyságának növelése, amely technológia-intenzív megoldások révén valósul meg. A projekt vezetését a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont látja el, míg a DMRV Zrt. és a szlovákiai Ipolynyék önkormányzata is aktív résztvevőként járul hozzá a megvalósításhoz - áll a híradásban.
A rendelkezésre álló információk alapján elmondható, hogy az Ipoly folyó, valamint a hozzá csatlakozó patakok számos kisebb szennyvíztisztító telep kibocsátott vízének befogadójaként funkcionálnak. A projekt fő célja az Ipoly vízgyűjtő térségének kommunális eredetű terhelésének csökkentése, amelyet szennyvíztisztító telepek korszerűsítésével és a környezetben lebomlani nem képes mikroszennyezők hatékony eltávolításának biztosításával kívánnak elérni.
A DMRV Zrt., amely Vác városában működik, új szennyvíziszap-víztelenítő rendszert létesít a nógrádi szennyvíztisztító telepen. A projekt összköltsége körülbelül 600 ezer euróra tehető, amelyből az uniós források 476,7 ezer eurót, míg a magyar állam társfinanszírozása 89,3 ezer eurót nyújt. Az önrész pedig 29,7 ezer euróra rúg.
Ismertetésük szerint az új technológia a jelenlegi gravitációs elvű szikkasztást váltja fel, a korszerűbb megoldással biztosítják, hogy a csurgalékvíz a tisztítási sor elejére kerüljön, emellett a fejlesztés a jelenleginél lényegesen kisebb térfogatú víztelenített iszap közúti szállítását igényli, így csökkenti a környezetterhelést.
Kiemelték, hogy a projekt egyik fontos eleme a nógrádi telep áramellátásának fejlesztése, amely nemcsak helyi szinten hoz előnyöket, hanem a Lókos-patak vízminőségének javításával az Ipoly folyóra gyakorolt terhelést is mérsékelni fogja. Ezzel a lépéssel a határokon átnyúló szennyezés csökkentéséhez is hozzájárulnak.