Magyarországon is egyre nagyobb teret hódít a humán metapneumovírus (hMPV): íme, hogyan zajlik a betegség lefolyása.
Fontos határidő jár le a héten: 200 ezres büntetést kaphatsz, ha elfelejted
Az utóbbi hetekben Kínában jelentős emelkedést tapasztaltak a légúti fertőzések számában, különösen a humán metapneumovírus (hMPV) által kiváltott megbetegedések terén. Habár a jelenlegi helyzet néhány szempontból emlékeztet a koronavírus-járvány kezdeti szakaszára, a szakértők hangsúlyozzák, hogy a két esemény között lényeges eltérések állnak fenn.
A hMPV, azaz a humán metapneumovírus, egy széles körben elterjedt kórokozó, amely évente számos légúti fertőzést idéz elő globálisan. A legtöbb ember életében már gyermekkorában találkozik e vírussal, és felnőttként is többször újrafertőződhet. A hMPV tünetei általában viszonylag enyhék, jellemzően köhögés, láz, orrdugulás és zihálás formájában jelentkeznek. Azonban súlyosabb esetekben, különösen csecsemők, idősek és gyenge immunrendszerrel rendelkező egyének körében, bronchitist vagy akár tüdőgyulladást is okozhat.
A hMPV, vagyis a humán metapneumovírus, különösen veszélyeztetheti azokat a betegeket, akik már meglévő tüdőproblémákkal küzdenek, mint amilyen az asztma vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD). Míg a fejlett országokban a vírussal kapcsolatos halálesetek viszonylag ritkák, alacsonyabb jövedelmű térségekben, ahol az egészségügyi ellátás gyakran gyenge, és a felügyeleti lehetőségek korlátozottak, a halálozási arányok jelentősen magasabbak. Indiában ezért a hatóságok a helyzet súlyosságára való tekintettel karantén intézkedéseket vezettek be.
A vírust először 2001-ben azonosították, de kutatások alapján már legalább 60 éve jelen van az emberek között. A hMPV azonban nem vált olyan ismertté, mint például az influenza vagy a Covid-19, mert a fertőzéseket gyakran más légúti vírusokkal azonosítják. Dr. Leigh Howard, a Vanderbilt Egyetem gyermekgyógyászati fertőző betegségekkel foglalkozó professzora szerint sok esetben a hMPV-t egyszerűen "valamelyik légúti vírusnak" könyvelik el, mivel a tünetei nehezen megkülönböztethetők más hasonló betegségektől.
A vírus cseppfertőzéssel, aeroszolok belélegzésével, fertőzött egyénekkel való közvetlen érintkezéssel, valamint szennyezett felületeken keresztül terjed - hasonlóan, mint a megfázás, az influenza és a Covid-19.
Kínában a hMPV (humán metapneumovírus) fertőzések száma jelentős mértékben emelkedett, különösen a 14 év alatti gyermekek körében, elsősorban az ország északi területein. Kan Biao, a Kínai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ Fertőző Betegségek Intézetének vezetője szerint a megnövekedett esetek összefüggésben állnak az évszakkal, amikor a légúti megbetegedések gyakrabban jelentkeznek. Az egészségügyi hatóságok figyelmeztettek arra is, hogy a január végén esedékes holdújév ünnepségek idején, amikor sokan utaznak és nagyobb csoportokban találkoznak, tovább fokozódhat a fertőzések száma.
A korábbi évekhez viszonyítva úgy tűnik, hogy a járványok mértéke és intenzitása csökkent. A kínai hatóságok nyilatkozatai alapján a hMPV egy jól ismert vírus, amely nem kelti különösebb aggodalmat.
A vírus Magyarországon is jelen van, de Rusvai Miklós virológus szerint ez egyáltalán nem újdonság, hiszen korábban is kimutatták jelenlétét. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ rendszeresen ellenőrzi az ilyen típusú fertőzéseket. A betegség általában öt-hat nap alatt lezajlik, ha a beteg pihen, elegendő folyadékot fogyaszt, és meleg környezetben tartózkodik.
Jelenleg nem áll rendelkezésre konkrét oltás vagy antivirális terápia a hMPV fertőzés kezelésére. A rendelkezésre álló kezelések a tünetek csillapítására összpontosítanak. Ugyanakkor aktívan folynak kutatások egy olyan kombinált vakcina kifejlesztésén, amely egyidejűleg biztosítana védelmet a hMPV és a hasonló légúti szinciciális vírus (RSV) ellen.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb értékelése szerint a jelenlegi helyzet nem kelt aggodalmat. A WHO adatai alapján a téli hónapok során az északi féltekén természetes jelenség a légúti fertőzések, például az influenza, az RSV és a hMPV esetszámának emelkedése. Kínában az egészségügyi intézmények jól bírják a terhelést, és eddig nem volt szükség különleges intézkedések bevezetésére.