Budapesten azonosították a majomhimlő vírussal fertőzött férfit.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleménye szerint majomhimlővel fertőzött férfit találtak Budapesten, a vizsgálatok igazolták a majomhimlő fertőzést. "Tárgyhéten egy 32 éves fővárosban élő férfi majomhimlő megbetegedésének gyanúját regisztráltak. Az elvégzett diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok igazolták a majomhimlő klinikai diagnózisát. A beteg védőoltásban nem részesült" - áll a 2025. 13. heti közleményben - írja a naphire.hu. Rusvai Miklós vírusszakértő, állatorvosi virológus mindenkit megnyugtatott, ez az úgynevezett Nyugat-Afrikai vonal, nem a súlyosabb megbetegedéseket előidéző közép-afrikai változat. Ez minden évben okoz 2-3 megbetegedést Magyarországon is, világszerte pedig általában több százat
Az Egészségkalauz szerint az mpox, más néven majomhimlő, egy vírusos eredetű fertőző betegség, amely már hosszú ideje jelen van Közép- és Nyugat-Afrikában, különféle állatok, például rágcsálók és majmok körében. Időnként azonban ez a vírus az emberekre is átterjed. A betegség kezdeti tünetei, mint például a láz, hidegrázás és izomfájdalmak, gyakran kiütéseket követnek, amelyek eleinte kiemelkedő foltok formájában jelentkeznek, majd folyadékkal teli hólyagokká alakulnak. Ezek a hólyagok végül varrasodnak, és hetek alatt eltűnnek. A kiütések általában az arcon kezdődnek, majd fokozatosan terjednek a kezekre, lábakra, végül pedig az egész testre.
A WHO állásfoglalása szerint a vírus könnyen terjed a közvetlen érintkezés révén, mint például érintések, csókok vagy szexuális aktusok során. Ezen kívül a szennyezett tárgyak, például lepedők, ruhák vagy tűk is közvetíthetik a fertőzést.
Két eltérő típusa létezik ennek a kórképnek: az I. és a II. klád. Az I. klád esetében súlyosabb a helyzet, mivel ez a forma magasabb halálozási kockázatot hordoz magában. Ennek az I. kládnak egy altípusa, az Ib. klád, felelős a jelenlegi járványért, míg korábban inkább a II. klád volt a domináló. A betegség elsősorban a gyermekeket, az immunrendszerük gyengébb működésével küzdő embereket, valamint a várandós nőket fenyegeti.