Újra itt van Szijjártó Péter, és megint csak a vétóval próbálja megfélemlíteni a döntéshozókat.


A külgazdasági és külügyminiszter véleménye szerint jelentős hatással bír Magyarország döntésére az Oroszországgal kapcsolatos szankciók következő szavazásán, hogy az Európai Bizottság mennyire képes betartani a közelmúltban tett vállalásait.

Szijjártó Péter erről pénteken Madridban beszélt, miután tárgyalt a VOX spanyol radikális jobboldali pártot vezető Santiago Abascallal.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb nyilatkozata alapján a miniszter határozottan kritizálta az Oroszországgal szembeni, az utóbbi években bevezetett büntetőintézkedéseket. Véleménye szerint ezek az intézkedések nemcsak hogy komoly károkat okoztak a kontinens versenyképességében, de aláásták az Oroszországgal való együttműködésre épülő korábbi gazdasági növekedési modell alapjait is, anélkül hogy megfelelő alternatíva állt volna a helyére.

"Az európai szankciók nem csupán Magyarország számára jelentettek súlyos veszteséget, hanem az egész európai gazdaságra is súlyos hatással voltak. Ideje lenne minél hamarabb megszabadulni tőlük" - fűzte hozzá.

A miniszter szerint Magyarország a héten garanciákat kapott az Európai Bizottságtól arra, hogy Ukrajna nem veszélyeztetheti Magyarország, illetve Közép-Európa energiabiztonságát - a kormány ezt követően mégsem vétózta meg az Oroszországgal szembeni uniós szankciók meghosszabbítását hat hónappal.

Szijjártó Péter figyelmeztetett, hogy amennyiben az Európai Bizottság nem teljesíti ígéreteit, és nem képes garantálni, hogy Ukrajna ne hozzon olyan intézkedéseket vagy döntéseket, amelyek hátrányosan érintik Magyarország energiabiztonságát, akkor a következő szankciók esetén a Bizottságnak magának kell majd szembenéznie a következményekkel.

"Akkor teljesen evidens az, hogy Magyarország a következő, márciusi szankciós szavazásnál milyen szavazatot fog leadni", tette hozzá.

A külgazdasági és külügyminiszter Madridban folytatott megbeszéléseket, amelyek célja a Magyarország és Spanyolország közötti kapcsolatok további erősítése volt. A tárgyalások során spanyol kollégájával, José Manuel Albares külügy-, európai uniós és együttműködési miniszterrel vettek részt, kiemelve a két ország közötti együttműködés lehetőségeit és jövőbeli közös projekteket.

Related posts