Medvék Magyarországon: a találkozások és észlelések számának növekedése - Agrárszektor Az utóbbi időszakban egyre gyakoribbá váltak a medvékkel való találkozások hazánk területén. A szakemberek megfigyelései és a lakossági jelentések alapján egyre több e


A közelmúltban történt medvés esetek világosan megmutatták, hogy a barna medvék Magyarországon is egyre inkább jelen vannak, és ez már nem csupán egy elméleti lehetőség. Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének vezetője az InfoRádiónak nyilatkozva kiemelte, hogy az embereknek fel kell készülniük erre az új valóságra. Február elején két figyelemre méltó esemény zajlott le. Szlovákiában, Zsolna közelében egy medve súlyosan megsebesített egy férfit, aki éppen fotócsapdát készített elő. Ezzel párhuzamosan Magyarországon, Ózd térségében vadászokat riadott meg egy medve, akiknek csak az autójuk biztonságába menekülve sikerült elkerülniük a közvetlen összecsapást. Ez az incidens különösen figyelemre méltó, hiszen ez az első dokumentált eset hazánkban, amikor a medve ténylegesen menekülésre kényszerítette az embereket.

Heltai professzor szerint ezek az esetek nem meglepőek, és arra utalnak, hogy a medvék már nem csupán látogatóba érkeznek Magyarországra.

Abban nem hiszek, hogy minden magyarországi medve állandóan útlevéllel a határon Szlovákiából érkezik, ez félrevezetés, mert túl sok a hazai előfordulás

- fogalmazott a szakértő. Szavai szerint már számos medvepár található az ország területén. A professzor hangsúlyozta, hogy a nagyragadozókkal való együttélés helyett inkább egyfajta együtt létezésről van szó, amelyet a kölcsönös félelem jellemez.

Az ember számára a barnamedve mindig is jelentett egyfajta félelmet, akárcsak a barnamedvének az ember. Mégis, az utóbbi évtizedek során a nagyvadak világában megváltoztak a viszonyok, és a barnamedve egyre inkább elveszíti az emberektől való tartását.

- magyarázta Heltai. A szakértő hangsúlyozta az óvatosság fontosságát, és konkrét tanácsokat is adott:

Fontos, hogy ne közelítsünk a medvéhez még egy pillanatnyi fénykép kedvéért sem. Inkább távolról szemléljük őt, és kerüljük a közvetlen kapcsolatfelvételt. Meg kell találni a módját annak, hogy a medve tisztában legyen az emberi jelenléttel, és érezze a távolságot, hogy ne érezze magát biztonságban közelünkben. Az állatnak tudnia kell, hogy az ember nem veszélytelen, így fontos, hogy figyelmeztessük őt, és fenntartsuk a megfelelő távolságot.

A professzor a helyzet pozitív oldalát is hangsúlyozta, kiemelve, hogy a medvék visszatelepülése és új környezethez való alkalmazkodása valóban biztató fejlemény. Különösen értékes ez a tény a folyamatosan csökkenő természeti értékek fényében. Ez megerősíti azt a reményt, hogy léteznek olyan fajok, amelyek képesek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, és nem adják fel a harcot a túlélésért.

Related posts