Egészen elképesztő: még demizsont is kölcsönözhetnek húsvétra!


Húsvét közeledtével érdemes felfedezni a Sóstói Múzeumfalut! Itt a tavaszi ünnep varázsa és a népi hagyományok találkoznak, így egy felejthetetlen élmény vár ránk. Fedezd fel a régi korok világát, és merülj el a húsvéti programokban, amelyek színesítik ezt az időszakot!

Forrás: Kép: Sóstói Múzeumfalu

Az egyházi telihold kifejezés az egyházi újholdat követő 14. napra utal. Ennek fényében a húsvét időpontja a március 20-a utáni első teliholdat követő vasárnapra esik. Az első tavaszi telihold időpontja elméletileg március 21-re is eshet, azonban a húsvét vasárnapja nem eshet egybe ezzel a teliholdal, így mindig a következő vasárnapot kell figyelembe venni. Ez az oka annak, hogy a húsvét időpontja évről évre eltér. A Kelet-Magyarország archívumában kutatva betekintettünk a húsvéti előkészületek történetébe, különös figyelmet fordítva a fontosabb évfordulókra.

Húsvét előtti pillanatok egy időutazás tükrében Ahogy a tavaszi nap egyre melegebben süt, a húsvéti készülődés is fokozódik. Az időkapszula nyitva áll előttünk, és bepillantást nyújt abba, hogyan ünnepelték a múltban ezt a csodás időszakot. A hagyományok, szokások és az emberek szívében élő remények egyedülálló képet festenek a húsvét előtti napokról. A locsolkodás öröme, a hímes tojások festése és a közös étkezések illata mind-mind összeköt minket a múlt hőseivel, akik szintén várták a tavasz megújulását. Az ünnepi asztalra kerülő finomságok, mint a kalács és a sonka, nemcsak tápláló ételek, hanem az összetartozás szimbólumai is. Ahogy az időkapszula mélyére nézünk, felfedezhetjük a régi hagyományokat és új formáikat, amelyek a mai kor emberét is inspirálják. Mindezek a részletek egy különleges atmoszférát teremtenek, amelyben a múlt és a jelen egyaránt jelen van, és a húsvéti örömök újra életre kelnek.

60 évvel ezelőtt a Kelet-Magyarország című lap így tudósított: "A tojásellátás biztosított, nem várható fennakadás, míg a húsáru tekintetében a tavalyi mennyiségek kerülnek forgalomba. A boltok polcain a vevők rátalálnak a népszerű mazsolaszőlőre és a vaníliarudakra is. Megyénk üzleteiben összesen 317 mázsa tojáscukorka, 15 mázsa krémtojás, 39 mázsa csokoládéfigura és 24 mázsa egyéb édesség várja a húsvéti vásárlókat. A kereskedők időben felkészültek a húsvéti igények kielégítésére. Emellett borvásárt is szerveznek, ahol demizsonokat is kölcsönöznek a vásárlók számára. A sörök és likőrök kínálata a tavalyi szinten marad, azonban a félkész tortalapok árusítása a termelőkapacitás korlátai miatt szűkebb keretek között zajlik, de a megjelenő keresletet így is sikerül kielégíteni."

40 éve írta Kelet-Magyarország: "A Nyírkémia Vállalat nyíregyházi üditőpalackozó üzemében a húsvétra készülve műszakonként húszezer 0,25 literes üveg szőlő ízű Viking üdítőt palackoznak".

Nyíregyházán, a Jéé Diszkontban Raizer György üzletvezető elmondása szerint a vásárlók áramlása viszonylag csendesnek mondható. A kínálatban szereplő kötözött sonka és füstölt tarja ára 769, illetve 799 forint. A 30 grammos csokitojás 42 forintba, míg a tyúktojás 9 forintba kerül, az 50 milliliteres magyar kölni pedig 109 forintot kóstál. Kisvárdán a Csillag Csemege üzletében a kötözött sonka árcédulája 599 forintot mutat, a füstölt comb és tarja ára pedig 790 forint. A kicsi, 50 milliliteres magyar kölni 180 forintért, míg a tyúktojás itt mindössze 8 forintért vásárolható meg - tájékoztatott Gerda Istvánné, az üzletvezető.

20 éve írták a Kelet-Magyarország hasábjain: "Egy német város neve mostanában sokkal gyakrabban felbukkan a hazai beszédben: a 'kölni' a..."

A húsvéti ünnepek elengedhetetlen tartozéka, mely versbe öntve hozza el a tavasz frissességét. Az öntözőeszközök sokszínű világában a locsolócső táncol, a szódásszifon pezseg, míg a vödör mélyén titkok rejtőznek, és a pumpás üveg hűsítő élményt kínál. Mindezek együtt alkotják a húsvéti locsolás varázslatos ünnepét.

Related posts