Elindultak a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió és Albánia között, ami új fejezetet nyithat a két fél kapcsolataiban.


A magyar elnökség időszaka alatt Albánia figyelemre méltóan halad előre az európai uniós integrációs folyamatban. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten hangsúlyozta, hogy ez a fejlődés nem csupán Albánia számára bír jelentőséggel, hanem az egész Nyugat-Balkán számára is üzenetet hordoz: van remény a csatlakozásra.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium hivatalos közleménye szerint a tárca vezetője megbeszélést folytatott az albán államminiszterrel, aki a közigazgatási és korrupcióellenes ügyekért felelős. A közös sajtótájékoztatójuk során Adea Pirdenivel kiemelte, hogy a világ jelenleg különösen nehéz időszakot él át. Az ukrajnai konfliktus eszkalációjának kockázata folyamatosan nő, és a következő két hónap, amely Donald Trump amerikai elnök beiktatásához köthető, a legnagyobb veszélyt hordozza magában az utóbbi években.

Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió biztonsági és gazdasági helyzete jelentősen romlott, ezért sürgető szükség van egy újfajta dinamizmusra. Ez az új erő és frissesség pedig a Nyugat-Balkán ambiciózus, csatlakozásra törekvő államaiból származhatna.

"Az Európai Unió bővítésének felgyorsítása valódi európai érdek, és teljes mértékben összhangban áll Magyarország nemzeti érdekeivel. Alapvető célunk, hogy a szomszédos nyugat-balkáni térségben béke, szabadság és stabilitás uralkodjon" - mondta.

"Ez a felelősségteljes szomszédságpolitikánk egyik kulcsfontosságú célja" - emelte ki.

Szijjártó Péter sérelmezte, hogy a régió országai átlagosan már több mint tizenöt éve várnak arra, hogy előre tudjanak lépni az integrációban.

"Ha nem tudjuk biztosítani ennek lehetőségét, akkor nem csupán a bővítéspolitikának, hanem az egész Európai Uniónak a hitelességén fog nagyon komoly csorba esni, és ezt el kellene kerülni" - szögezte le.

Majd kifejtette, hogy a bővítés vonatkozásában Albániával sikerült a leglátványosabb eredményt elérni a közelmúltban azzal, hogy a magyar soros EU-elnökség alatt megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások a valós, tartalmi kérdésekről.

"És most azon dolgozunk, hogy az első kormányközi konferencián megnyitott első fejezetcsoport után még decemberben, még magyar elnökség alatt újabb kormányközi konferenciát tudjon rendezni az EU Albániával, és egy újabb tárgyalási fejezetcsoportot, mégpedig a hatost, azaz a külkapcsolatokról szólót is meg tudjuk nyitni" - tudatta.

Ezek fényében a magyar EU-elnökség alatt az ország fejlődését figyelemre méltónak ítélte az integrációs folyamat során. "Elindultak a tényleges csatlakozási tárgyalások, megszületett egy új védelmi és biztonsági partnerségi megállapodás az Európai Unió és Albánia között, valamint Albánia belépett az egységes európai pénzügyi térségbe" - tette hozzá.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a csatlakozási folyamat rendkívül összetett, és ezen a téren a tapasztalatok rendkívüli értékkel bírnak. Ennek szellemében a nap során aláírásra került egy megállapodás, amely lehetőséget biztosít ötven albán közigazgatási szakember számára, hogy képzésben részesüljenek a Magyar Diplomáciai Akadémián. A cél az, hogy elősegítsék az integrációt, és ezáltal gyorsabbá tegyék a folyamatot.

"Szívből gratulálunk a kiváló előrelépéshez, amely az utóbbi hónapok során az integrációs folyamatban megvalósult. Ez a fejlődés nemcsak a régió számára, hanem az egész Nyugat-Balkán számára is egyértelmű üzenetet közvetít: van remény és lehetőség az Európai Unióhoz való csatlakozásra" - hangsúlyozta.

Related posts