Kínából várható egy meglepő reakció az amerikai vámintézkedésekre.

Az Egyesült Államok által bevezetett új vámintézkedésekre Kína várhatóan nem ellenlépésekkel, hanem belső gazdasági ösztönzőkkel és kereskedelmi kapcsolatainak megerősítésével reagál a szakértők szerint - tudósított a Cnbc.
Az amerikai elnök nemrégiben bejelentette, hogy újabb 34%-os vámot vezet be, amire a kínai Kereskedelmi Minisztérium azonnal reagált, felszólítva az Egyesült Államokat a döntés visszavonására. A minisztérium emellett meg nem határozott ellenlépéseket is kilátásba helyezett. Ez az átfogó amerikai intézkedés nemcsak Kínát, hanem az Európai Uniót és számos jelentős ázsiai országot is érintett.
A kínai export már az év elején 20%-os többletvámmal szembesült az USA-ban, így
a Kínából érkező szállítmányokra kivetett teljes vámtarifa 54%-ra emelkedett,
Formáld át a szöveget egyedivé: a Trump-adminisztráció által bevezetett egyik legmagasabb adókulcs. Azonban a különböző termékcsoportokra vonatkozó pontos mérték eltérhet egymástól.
Bruce Pang, a CUHK Business School oktatója úgy véli, hogy Kína rövid távú reakciója nem a megtorló vámok vagy hasonló intézkedések bevezetésében fog megmutatkozni. Ehelyett az ország várhatóan arra összpontosít, hogy saját gazdaságát erősítse az exportpiacok és termékek sokszínűsítésével, illetve a belföldi fogyasztás serkentésének fokozásával.
A világ második legnagyobb gazdasága szeptember óta fokozottan aktivizálta ösztönző intézkedéseit, hogy kezelje a költségvetési hiányt, kibővítette a fogyasztási csereprogramot, és próbálja megfékezni az ingatlanpiaci lejtmenetet. Hszi Csin-ping, a kínai elnök, februárban találkozott a technológiai ipar jeles képviselőivel, például az Alibaba alapítójával, ezzel is erősítve a magánszektor támogatását.
Larry Hu, a Macquarie vezető Kína-közgazdásza úgy véli, hogy Peking a belföldi ösztönzők révén kívánja ellensúlyozni a vámok által keltett hatásokat, hogy fenntartsa körülbelül 5%-os növekedési célját. A szakértő rámutat, hogy Kína a megtorló vámok helyett inkább az exportkorlátozásokra összpontosít, különösen a kritikus ásványok esetében, és emellett külföldi vállalatokat is alaposan megvizsgál majd.
A kínai gazdaság mintegy 20%-a függ az exporttól a Goldman Sachs szerint. A cég becslése alapján az új, körülbelül 60%-os amerikai vámok 2 százalékponttal csökkentenék a reál GDP-t, azonban továbbra is 4,5%-os GDP-növekedést prognosztizálnak az évre.
A korábbi Trump-érához képest jelentős különbség, hogy most nem csak Kína a célpont, hanem számos más ország is magas vámokkal szembesül az USA-ba irányuló exportja során. Ezek között vannak olyan országok is, mint Vietnam és Thaiföld, amelyek korábban alternatív útvonalként szolgáltak a kínai áruk amerikai piacra juttatásához.
Kína az utóbbi években látványosan felerősítette kereskedelmi kapcsolatait Délkelet-Ázsiával, olyannyira, hogy
a régió mára Peking legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált,
megelőzve az Európai Uniót és az Egyesült Államokat. Az ASEAN tíz tagállama Kínával, Japánnal, Dél-Koreával, Ausztráliával és Új-Zélanddal együtt létrehozta a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezetét, a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerséget (RCEP).