Az Európai Bizottságban megszületett a végső döntés: a 21 modellt képviselő egyetem továbbra is nem vehet részt az Erasmus+ és Horizont programokban.


Hatályban marad a brüsszeli határozat, amely 21 magyar egyetemet kizár az uniós finanszírozási programokból.

A magyar jogszabályok jelenlegi keretei nem képesek megfelelően kezelni a közérdekű alapítványok (kekvák) igazgatótanácsain belüli összeférhetetlenségi kockázatokat. Ennek következtében az ilyen alapítványokra, valamint az általuk működtetett szervezetekre vonatkozó intézkedéseknek továbbra is érvényben kell maradniuk – hangsúlyozza az Európai Bizottság (EB) a mai napon közzétett határozatában.

A brüsszeli testület elégedetlenségét fejezte ki a kekvákról szóló törvény novemberi módosítása kapcsán, így a 21 modellt váltott egyetem továbbra is kívül marad az Erasmus+ és a Horizont Európa programok adta lehetőségekből.

A legfrissebb közlemény alapján az Európai Bizottság világosan körvonalazta azokat a szükséges kiigazításokat, amelyek elengedhetetlenek a helyzet orvoslásához. Úgy tűnik, hogy ezeket a javaslatokat a budapesti kormány figyelmen kívül hagyta.

Magyarország december 2-án hivatalosan tájékoztatta az Európai Bizottságot a közérdekű alapítványokra és az általuk működtetett szervezetekre vonatkozó jogszabályok módosításáról. Ezzel egyidejűleg felkérte a biztosi testületet, hogy javasolja az EU Tanácsnak a két évvel ezelőtt bevezetett tiltó intézkedés felülvizsgálatát vagy akár eltörlését.

Mivel a bizottság által végzett értékelés nem találta kielégítőnek az elfogadott törvényt, a tanács határozata érvényben marad.

Mint beszámoltunk róla a Tanács 2022. december 15-én az Európai Bizottság javaslata alapján határozatot fogadott el az uniós költségvetés védelmére a jogállamiság magyarországi megsértésével szemben. Értékelése szerint a jogsértések a közbeszerzésre, az ügyészségi fellépésre, az összeférhetetlenségre, a korrupció elleni küzdelemre és a közérdekű alapítványokra vonatkoztak. A kormányközi intézmény emiatt egyrészt felfüggesztett 6,3 milliárd eurót a Magyarországnak a 2021-2027 közötti időszakban járó felzárkóztatási támogatásokból, másrészt megtiltotta, hogy az EB finanszírozást nyújtson a kekváknak és az általuk fenntartott intézményeknek.

A 400 milliárd forintos veszteség már önmagában is súlyosnak számít, de ez még nem minden. Az Európai Bizottság arra készül, hogy elutasítsa a modellváltó egyetemekre vonatkozó törvénymódosítást, ami újabb feszültségeket generálhat a felsőoktatás területén.

A hétfőn hozott bizottsági határozat megerősíti a két évvel ezelőtti döntést, hiszen Magyarország nem tett bejelentést a felmerülő problémák orvoslására vonatkozóan, ráadásul a módosított törvény sem felel meg a megfogalmazott követelményeknek.

Related posts