Milyen következményekkel járhat ez? -- A MAGA turisták özönleni fognak Grönland fővárosába.


Nuuk, a grönlandi főváros, az amerikai látogatók özönére készül, miután Donald Trump bejelentette, hogy Amerika meg kívánja szerezni a sarkvidéki sziget irányítását. A helyiek izgalommal és aggodalommal várják, hogyan változik meg a város és környéke a várható turistainvázió következtében.

Grönland, amely már jóval azelőtt dán terület volt, hogy az Egyesült Államokat megalapították volna, világszerte a címlapokra került, miután az amerikai elnök legújabb próbálkozásai -- amelyeket már az első ciklusa során is hangoztatott -- újra napvilágot láttak, miszerint "megvásárolná" vagy más módon megszerezné a világ legnagyobb szigetét. A grönlandi és a dán politikusok következetesen elutasították az ötletet, ami, úgy tűnik, nem igazán érdekli Trumpot -- írja az Euractiv.

Hogy Trump mennyire komolyan gondolja a természeti erőforrásokban gazdag észak-atlanti sziget feletti irányítás megszerzését, az a hónap elején vált világossá, amikor fia, Don Jr., a "Trump Force One", azaz az elnök magán Boeing-757-es repülőgépének fedélzetén landolt Nuuk repülőterén, hogy "mindent megnézzen".

Úgy tűnik, hogy az elkövetkező hónapokban messze nem ő lesz az utolsó amerikai, aki közvetlenül az Egyesült Államokból repül Grönlandra. Júniustól kezdődően a United Airlines új, izgalmas lehetőséget kínál, hiszen elindítja az első közvetlen járatát New York JFK repülőteréről Nuukba, heti kétszeri frekvenciával. Ez a lépés jelentős lökést adhat az amerikai turizmusnak a szigeten, amely eddig viszonylag érintetlen volt. 2023-ban az amerikai látogatók mindössze a Grönlandra érkező turisták 4%-át tették ki, de ez hamarosan megváltozhat.

Bár az amerikaiak közelgő "inváziója" ígéretes lehetőségeket kínál a helyi gazdaság fellendítésére, sok helyi lakos inkább azon töpreng, hogy a 19 ezer fős város vajon képes lesz-e kezelni a hirtelen megnövekedett foglalási számokat. Nuuk, akárcsak Grönland többi városa, egy elzárt közösség a szárazföldön, ahol az autóval járható aszfaltozott utak hossza mindössze 30 kilométer. A legközelebbi település eléréséhez pedig vagy hajóra, vagy repülőre van szükség, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

A főváros szívében található Hotel Hans Egede, az ország legelőkelőbb szállodája, amely nevét a dán-norvég misszionáriusról kapta, aki Nuukban telepedett le, arról számolt be, hogy már öt hónapra előre szinte teljesen lefoglalták a szobákat.

A hatalmas sziget turizmusa az utóbbi tíz évben folyamatosan bővült, de úgy tűnik, hogy ez a szezon egy új fejezetet nyit meg, köszönhetően a megnövekedett légi kapcsolatoknak.

Tavaly novemberben Nuuk új nemzetközi járatok fogadására alkalmas repülőtere megnyitotta kapuit, ezzel jelentős lépést téve Grönland világ felé való nyitásában. Egészen a közelmúltig, a sziget csodáit felfedezni vágyók szinte kizárólag Koppenhágán keresztül jutottak el ide, amely nemcsak távolságban, hanem időben is komoly kihívást jelentett, hiszen a dán főváros 3500 kilométerre található Nuuk-tól.

A múltban, amikor az ország fővárosába repültünk, a nemzetközi járatok kizárólag Kangerlussuaqban, egy egykori amerikai légibázisra épített polgári repülőtéren landolhattak, amely 300 kilométerre helyezkedik el a fővárostól északra. Innen az utasoknak át kellett szállniuk egy kisebb Dash-8 típusú repülőgépre, mivel ez volt az egyetlen típus, amely kompatibilis volt Nuuk régi kifutópályájával.

2023-ban a hazánkba látogató turisták több mint felének választása a tengerjáró hajókra esett. A nagyobb hajók megjelenése a 2010-es években vált a tengerparti táj szerves részévé. Az öböl melletti kis kávézó, amely eddig népszerű találkozóhely volt, hirtelen bezárásra kényszerült minden alkalommal, amikor egy újabb hatalmas hajó érkezett, hiszen a turisták áradata egyszerűen túlterhelte a helyet.

"Amikor a nagy tengerjáró hajók kikötnek, az utcákat elárasztják az egyik nap piros kabátos, másik nap sárga kabátos turisták" - mesélte egy helyi lakos az Euractivnak Nuukban. A tengerhajók vendégei színes kabátot kapnak, így látják, ha valaki elkóborolna, vagy lemaradna, utalva a színkódolt ruházatra.

Grönlandnak azonban nagyobb problémája is van a hajós turistákkal: spórolósak.

A 2024-es évben, a kormány Visit Greenland programjának keretében készült elemzés alapján egy repülővel érkező család körülbelül 7700 eurót költ Grönlandon. Ez a kiadás több mint dupla annyi, mint amit egy nagy tengerjáró hajón érkező család költ, akik átlagosan körülbelül 3600 eurót hagynak az országban.

Tehát a hajón érkező, relatív keveset költő turisták helyett most pénzesebb, repülőn érkező vendégeket várnak, akik összehasonlíthatatlanul nagyobb mértékben járulnak hozzá a helyi gazdasághoz. Ezért van az, hogy néhányan örömmel fogadják a közelgő amerikai inváziót.

A kisvárosban a túlturizmus határvonalai meglehetősen alacsonyak. Az utóbbi évek során Nuuk már a kapacitásának küszöbén állt, és nemsokára új szállodai lehetőségekre lesz szükség ahhoz, hogy a fokozódó keresletet megfelelően kiszolgálják.

Az utóbbi hetekben a MAGA-rajongók áradatának megjelenése sok grönlandi lakost - akiknek 90%-a inuit (eszkimó) származású - aggodalommal töltött el. A MAGA-influenszerek által végzett pénzosztogatás és az, hogy Grönlandot az Egyesült Államok "51. államaként" üdvözölték, mély nyomot hagyott a helyi közösségben. (A MAGA, vagyis a "Make America Great Again", azaz "Tegyük újra naggyá Amerikát!" Donald Trump ikonikussá vált politikai szlogenje - a szerk.)

Egy helyi tizenéves, aki feltűnt a Nelk Boys egyik videójában, a következőket osztotta meg az Euractiv munkatársával: "Nem táplálok gyűlöletet a dán emberek iránt. Csupán annyira van szó, hogy a múltban sok negatív élmény ért." A fiatal elárulta, hogy a MAGA sapka mellett 300 dollárt is kapott ajándékba a szereplésért. Azonban a pénzszámnál sokkal inkább az töltötte el izgalommal, hogy egy olyan bálványa videójában szerepelhetett. "Minden egyes videójukat láttam" - mondta széles mosollyal, egyértelműen látszott rajta a boldogság az élmény miatt.

A Nelk Boys egy kanadai-amerikai közösségimédia-influenszerekből és tartalomkészítőkből álló csoport, akik becsapós "prank" videóikról, vlogjaikról és bulis életstílusukról váltak ismertté. Eredetileg a YouTube-on szereztek népszerűséget, de azóta már más területekre is beléptek, beleértve egy podcastot, különféle dolgok árusítását és egy alkoholt forgalmazó márkát is.

Miközben a Trump-pártiak Grönland csatlakozásáért gyűjtötték az aláírásokat, erőfeszítéseik valószínűleg ellenkező hatást értek el. A helyi hírek szerint a szülők dühösen vonták meg gyermekeiktől az ajándékba kapott 100 dolláros bankjegyeket, ami további feszültséget szült a közösségben.

Jakob Nordstrøm, a helyi közösség aktív tagja, a Sermitsiaq című lapnak adott interjújában kifejtette véleményét:

"Nem szeretném, ha a gyermekeim az amerikai társadalom környezetében nőnének fel. Az iskolákban előforduló lövöldözések, a mélyszegénység és a társadalmi igazságtalanságok mind aggasztó jelenségek."

Az eseményt követően a grönlandi rendőrséghez beérkezett egy bejelentés, és azonnal megkezdték az ügy kivizsgálását. A történtek rávilágítottak arra, hogy a helyi közösség hogyan reagál a turisták és influenszerek egyre növekvő számának jelenlétére. Különösen fontos, hogy ez a figyelemfelkeltő eset felhívja a figyelmet arra, miként lépik túl a látogatók a helyi közösségi normák és elvárások határait, ami komoly kérdéseket vet fel a kulturális érzékenységről és a tiszteletadásról.

Related posts