A levegő hőmérsékletének emelkedése csökkenti a terhesség esélyeit; minél melegebb a környezet, annál nehezebb a fogantatás folyamata.
A Population Studies című tudományos folyóiratban közzétett kutatás rávilágít, hogy Spanyolországban a szélsőségesen meleg napokat követően kilenc hónappal észlelhető a termékenységi ráta csökkenése. Hasonló irányú elemzést végeztek Magyarországon is; Hajdu Tamás, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont munkatársa, az 1980 után regisztrált összes magyar születés, terhességmegszakítás és magzati halálozási adatokat elemezte. Ebből kiszámította a fogantatási rátákat, amely az ezer 15-44 éves nőre jutó fogantatások számát jelenti, majd megvizsgálta, hogy ezek az értékek miként korrelálnak a hőmérsékleti viszonyokkal.
Kiderül, hogy a hőhullám után 2-4 héttel visszaesnek a fogantatások. Hajdu Tamás példaként említette, hogy egy olyan hetet követően amikor az átlaghőmérséklet 25 fok feletti hat százalékkal kevesebb terhesség indul, mint a 15-20 fok közötti átlaghőmérsékletű héten. A kutató hozzátette, hogy ez valószínűleg nem a szexuális aktivitással, inkább a férfi- és női termékenységgel függ össze. Ezek a terhességek nem eltűnnek, csak későbbre tolódnak, ugyanis a számok szerint a hőhullám után 4-6 hónappal megugrik a fogantatások száma - magyarázta.
A hőhullámok hatása a terhességekre jelentős és aggasztó jelenség, amelyről egy nemrégiben megjelent HUN-REN közlemény is részletesen beszámol. A kutatások szerint a megfogant terhességek 40-70%-a nem éri el az élveszületést, és a magzati veszteségek zöme a terhesség korai szakaszában, még a klinikai diagnózis előtt következik be. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a terhesség első heteiben tapasztalható szokatlanul magas hőmérséklet növelheti a vetélések kockázatát. Hajdu Tamás közgazdász kiemelte, hogy a hőhullámok nem csupán a vetélés arányát befolyásolják, hanem az újszülöttek átlagos súlyát is. „Konkrétan ez azt jelenti, hogy egy 20-25 fokos nap esetén a gyermekek súlya átlagosan 0,36 grammal, míg 25 fok felett 0,46 grammal kevesebb lehet” – tette hozzá a szakértő. Érdemes megjegyezni, hogy a kánikula hatásai a terhességek során csak csekély mértékben módosítják a születési súlyokat egy éven belül.
Fontos megemlíteni, hogy a születések számát befolyásoló tényezők között nem a klímaváltozás a legkiemelkedőbb. Ugyanakkor érdemes tudatosítani, hogy ez a tényező is jelentős hatással lehet a terhességekre, amit gyakran figyelmen kívül hagyunk. A globális felmelegedés következményei nemcsak a környezetünkre, hanem a családalapítási döntésekre is kihatnak, így érdemes ezzel a szemponttal is foglalkozni.