Most válik igazán nyilvánvalóvá, hogy milyen hatásokat gyakorol a vámháború: az amerikai és kínai kereskedelmi kapcsolatok drámai mértékben meggyengültek.

Az amerikai kapcsolatok gyengülésével párhuzamosan a kínai export jelentős növekedést mutatott Európa és Ázsia felé.
Áprilisban drámai csökkenést mutatott Kína exportja az Egyesült Államok felé, azonban a távol-keleti óriás összesített exportmennyisége ennek ellenére továbbra is emelkedett.
Figyelemre méltó, hogy Donald Trump több szigorítás után végül 145 százalékos importvámot vezetett be a kínai termékek jelentős részére, amely tarifa április elején lépett életbe. Az amerikai vámhivatal pénteken közzétett statisztikái szerint a negyedik hónapban a Kínából az Egyesült Államokba érkező áruszállítmányok volumene 21 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Ezzel párhuzamosan az USA-ból Kínába irányuló rakományok mennyisége is közel 14 százalékos visszaesést mutatott.
A kínai vállalatok más piacokon sikeresen növelték eladásaikat, hogy kompenzálják az Egyesült Államokba irányuló csökkenést. Ennek eredményeként a teljes kínai export a múlt hónapban 8,1%-kal emelkedett, ami jelentősen meghaladja a közgazdászok várakozásait. Ugyanakkor ez az eredmény még mindig elmarad a márciusi, több mint 12%-os növekedéstől.
Tíz délkelet-ázsiai államba több mint 20 százalékkal nőtt a kínai kivitel, az Európai Unióba irányuló export pedig 8 százalékkal erősödött. Kína importja viszont zsinórban a második hónapban is csökkent, most 0,2 százalékkal, így a kereskedelmi többletük 96 milliárd dollár lett.
Az amerikai és kínai delegáció most hétvégén, Svájc gyönyörű tájain találkozik először kereskedelmi egyeztetések céljából Donald Trump második hivatalba lépése óta. Mindkét ország vállalatai abban bíznak, hogy a két fél végül meg tud állapodni a kölcsönös vámcsökkentésekről. A tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere irányítja, aki a jelenlegi tarifaszinteket "fenntarthatatlan" helyzetnek nevezte.
A szombati napon Ő és csapata megkezdik a megbeszéléseket a Ho Li-feng miniszterelnök-helyettes vezette kínai delegációval. Bessenték tájékoztatása szerint fennáll a lehetőség, hogy a kínai importvámot 60 százalék alá csökkentik, amennyiben a tárgyalópartnerek is hajlandóak hasonló lépésekre. Az amerikai fél optimista, és úgy véli, hogy ha a tárgyalások sikeresek lesznek, a vámszint-csökkentés már a következő héten életbe léphet.
Hua Csun-jing kínai külügyminiszter-helyettes pénteken azt mondta, Kína teljes mértékben bízik abban, hogy képes kezelni az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségeket. "Nem félünk," mondta Hua egy dél-kínai, Jünnan tartománybeli középiskolában tartott tájékoztatón, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok jelenlegi kereskedelempolitikája hosszú távon nem fenntartható, az amerikai lakosság pedig már most érzi a vámháború káros hatásait.
A kínai kormány képviselője hangsúlyozta: Kína nem akar semmilyen formájú háborút, így kereskedelmi háborút sem, az ország lakossága pedig szintén a békés együttműködés híve. Ugyanakkor, ha a valósággal kell szembenézni, Peking kész rá, és "teljes mértékben képes leküzdeni a kereskedelmi háború okozta nehézségeket".