Érdekesség: A péntek 13-a balszerencsés napként való elterjedt hiedelme valószínűleg a középkori babonákra vezethető vissza. E nap hírneve a péntek és a 13-as szám szimbolikájából fakad, amelyek egyaránt negatív konnotációval bírnak a néphitben.


A péntek 13. napjának körüli misztikum és félelem gyökerei mélyen elágaznak a történelemben, de egyértelmű válaszok helyett csupán spekulációk övezik ezt a jelenséget. Az évszázadok során számos elmélet született, ám egyik sem tudta megdönthetetlenül bizonyítani, hogy miért is vált ez a nap a balszerencse szimbólumává.

Az egyik legvalószínűbb értelmezés szerint a péntek Jézus Krisztus kereszthalálának napjára utal, hiszen a világ keresztényei nagypénteken emlékeznek meg erről a tragikus eseményről. A tizenhármas szám pedig szoros kapcsolatban állhat az utolsó vacsorával: vagy arra utal, hogy Jézus és a tizenkét apostol közül éppen ennyien foglaltak helyet az asztalnál, vagy Júdás, az áruló érkezésére, aki tizenharmadikként lépett be a terembe.

Egy másik lehetséges magyarázat, hogy IV. (Szép) Fülöp francia király 1307. október 13-án, pénteken tartóztatott le, majd záratott be több száz templomos rendi lovagot. Végül a társaság jelentős része kínzókamrákban, vagy máglyán végezte.

Bármi is legyen a valós háttér, a péntek 13-ától való félelem mélyen beágyazódott a világ kultúrájába, és szerves részévé vált a közbeszédnek. Sokak számára ez a nap balszerencsét hozó szimbólummá vált, ezért sokan óvakodnak attól, hogy autóba üljenek, repülőre szálljanak, sőt, egyesek még a munkahelyükre sem mennek be ezen a napon. Hihetetlen, de a péntek 13-ák hatása évről évre észlelhető a gazdasági mutatókban is, ami jól mutatja, mennyire képes a babona befolyásolni a mindennapi életünket.

Related posts