A Budapest Galéria izgalmas új projekt keretében neurodivergens művészekkel kollaborál, hogy felfedezze és bemutassa a sokszínű kreativitást.

A Budapesti Történeti Múzeum - Budapest Galéria egy különleges csoportos kiállítással kívánja elindítani a társadalmi párbeszédet a neurodiverzitás, azaz az eltérő idegrendszeri működés sokszínűségének és társadalmi megítélésének fontosságáról. A kiállítás egy alkotók, szakemberek és kurátorok közötti kreatív műhelymunka eredményeként jött létre, és célja, hogy bemutassa azokat a jelenségeket és fogalmakat, amelyek mindannyiunk életét érintik. A tárlat arra ösztönöz, hogy mélyebben megértsük a neurodiverzitás jelentőségét, és hogy nyíltan beszéljünk a társadalmi attitűdökről, amelyek e sokszínűség körül formálódnak.
Most pályázatban keresnek olyan alkotókat, akik az eltérő idegrendszeri működés valamelyik kategóriájába esnek (pl. autizmus, ADHD, Tourette-szindróma), akik szívesen beszélnek róla, alkotásaikban is készek feldolgozni, kifejezni azt, és akikkel együtt dolgozhatnának ebben a mintegy féléves projektben.
Hermann Júlia, a projekt egyik kurátora a Qubit kérdésére a következőképpen fogalmazta meg a kezdeményezést: "A művészet nem csupán egy nyilvánvaló önkifejezési és terápiás eszköz, hanem különösen fontos szerepet játszik azok számára is, akik atipikus idegrendszeri működéssel élnek. A neurodiverzitás, mint olyan rendszer, amely a keretek átlépésére és a szabályok megszegésére bátorít, mély párhuzamot mutat a képzőművészettel. A Neurodiverz Műhely által bevont szakmai partnerek, a pályázat keretein belül részt vevő művészek és a Budapest Galéria kurátorai egy közös, hosszú távú tanulási és alkotási folyamat során fogják közösen formálni a kiállítás alapjait és végső arculatát."
A neurodiverzitás alatt általánosságban az atipikus idegrendszeri működést és az ahhoz köthető folyamatokat, jelenségeket, állapotokat érti a köznyelv. A neurodiverzitás kifejezés azonban magában hordozza az egyenlő bánásmódra és feltételekre törekvést, amely gyakran az érdekérvényesítéssel is összekapcsolódik. A neurodiverzitás mozgalom flexibilitását és inkluzivitását mutatja, hogy egyes, tágabb értelmezés szerint lefed mindenkit, akinek van idegrendszere: és ahogy nincs két egyforma agy, nincs két egyforma ember sem - áll a Budapest Galéria közleményében.
Hermann Júlia megjegyzi, hogy "A Budapest Galéria kiállításai rendszerint rámutatnak a különféle, aktuális társadalmi jelenségekre." A neurodiverzitás fogalma, amely már évtizedek óta jelen van, az utóbbi időszakban egyre inkább a köztudatba került, és egyre több figyelem irányul az atipikus idegrendszeri működés különböző formáira, valamint a különbségek elismerésére és vállalására. A projekt célja, hogy minél szélesebb közönség számára, érthető módon bemutassa a neurodiverzitás fogalmát, azáltal, hogy neurodivergens alkotók munkáin keresztül osztja meg az egyéni tapasztalatokat.
A műhelymunka eredményeit bemutató kiállításra 2025 novemberében kerül sor.