Most lehetőség nyílik a magyar gazdák számára, hogy pénzügyi támogatásokat kapjanak. Íme, hogyan juthatnak hozzá ezekhez az alapokhoz - Agrárszektor.


Ne hagyja ki az év egyik legfontosabb agrárszakmai rendezvényét!

Az AKG és ÖKO támogatásokra pályázók, belépés esetén, elkötelezik magukat amellett, hogy gazdálkodási gyakorlatukat az előírásoknak megfelelően módosítják. E támogatások célja, hogy ösztönözze a gazdálkodókat a mezőgazdasági földek fenntartható hasznosítására, a környezet, a táj és a természeti erőforrások védelme érdekében. Ezen programok segítik a gazdákat abban, hogy alkalmazkodjanak a megváltozott környezeti feltételekhez, így elősegítve egy fenntarthatóbb mezőgazdasági gyakorlat kialakítását - tájékoztat a NAK.

Az alábbiakban áttekintjük az AKG keretében választható Tematikus Előíráscsoportokat (TECS). Egy gazdálkodó számára lehetőség nyílik AKG Támogatási Kérelem benyújtására, melyben többféle TECS is szerepelhet. Ezen kívül a gazdálkodó dönthet úgy, hogy egyes földterületeivel az AKG2025 támogatásra pályázik, míg más területeivel az ÖKO2025 támogatást igényli, feltéve, hogy ezek a területek megfelelnek a pályázati feltételeknek. A TECS-eket két fő kategóriába sorolhatjuk területi kiterjedésük szerint: Horizontális és Zonális. A horizontális TECS-ek az ország egész területén elérhetők, míg a zonális TECS-ek kizárólag a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) keretein belül, a fizikai blokk szintjén kijelölt, az adott TECS szempontjából támogatható területeken alkalmazhatók.

Minden egyes TECS-hez saját, specifikus támogatási összeg tartozik. Fontos megjegyezni, hogy a TECS területe minimum 1 hektárra kell, hogy kiterjedjen. Az AKG keretein belül lehetőség van 10 különböző TECS közül választani, a fent említett irányelvek figyelembevételével.

A Horizontális szántó – talajmegújító gazdálkodás és a MTÉT élőhely-védelmi gyep TECS keretein belül találkozunk a kötelezően választható tevékenységek (KV) kérdéskörével. Amennyiben nem tudunk megfelelő választásokat tenni, sajnos nem haladhatunk tovább a választható előírások felé, így csomag létrehozására sem lesz lehetőségünk.

Ugyanis egy előíráscsomagnak (amennyiben a kötelezően választható, illetve a választható előírások száma megengedi) legalább kettő választható előírást kell tartalmaznia. TECS-enként maximum kettő előíráscsomag alakítható ki, és az előíráscsomagoknak legalább az egyik előírás tekintetében el kell térniük egymástól. Az adott TECS-ben szereplő minden kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területre e két előíráscsomag valamelyikét lehet választani, további kombinációs lehetőség nincs. E két csomag által differenciálhatjuk azt, hogy mely területünkön mely vállalások lehetnek relevánsak, megvalósíthatóak.

A kifizetések mértéke gazdálkodónként változó, amelyet számos tényező befolyásol. Ezek közé tartozik a különböző TECS-ek kialakítása, a választott előírások mennyisége, valamint az egyes előírásokhoz kapcsolódó támogatási összeg. Az alábbi táblázat az alapvállalásokhoz kapcsolódó euróban kapható értékeket szemlélteti. Fontos megjegyezni, hogy ezek az összegek nem a maximálisan elérhető támogatást tükrözik, hiszen a pályázati felhívás 2.a mellékletében szereplő, választható vállalásokhoz rendelt összegek is hozzáadódnak. A támogatás mértéke euróban kerül megjelenítésre, de a kifizetések forintban történnek, az euró/forint árfolyam a kifizetési kérelem benyújtásának évében, január 1-jén érvényes EKB középárfolyamon alapul. Érdemes figyelembe venni, hogy ugyanazon tevékenységekre vonatkozó támogatási összegek évente változhatnak.

A gyep TECS keretében, ha a kedvezményezett személy jogosult a Natura2000 gyepterületekhez kapcsolódó kompenzációs támogatásra, akkor a Natura2000 gyepterületre vonatkozó AKG támogatás összegét a kompenzációs támogatás mértékével (115 euró hektáronként) csökkenteni kell. Ezért a Natura2000 gyepek esetében a teljes támogatási összeg eléréséhez nemcsak az AKG igénylését, hanem a Natura2000 támogatás iránti kérelmet is fel kell tüntetni az egységes kérelemben.

Related posts