Pipa, pipa, pipácskám... - egy különleges pipakiállítás nyílt meg a Galántai Honismereti Múzeumban, ahol a látogatók felfedezhetik a pipázás hagyományait és művészetét.


A pipák története címmel nyílt kiállítás a Galántai Honismereti Múzeumban, amely a pipák több ezer éves történetét mutatja be. A márciusig látogatható tárlaton több száz pipában, dohánytartóban és más, pipázáshoz használt eszközben gyönyörködhetnek az érdeklődők.

A Nyitrai Pipaklub és két elkötelezett magángyűjtő közreműködésével több mint négyszáz különböző pipát állítottak ki a Galántai Honismereti Múzeumban. A megnyitó rendezvény során a szervezők hangsúlyozták, hogy a kiállítás célja nem a dohányzás népszerűsítése, hanem a pipázás gazdag kultúrájának és történetének megismertetése a látogatókkal. A tárlat izgalmasan tagolt, az elején a lassúsági pipaszívó versenyek során zajló izgalmakat és a Nyitrai Pipaklub két tagjának, Patrícia Tkáčovának és Novák Margarétának figyelemre méltó eredményeit ismerhetjük meg.

A vitrinekben két szenvedélyes pipagyűjtő kincseit csodálhatjuk meg. Az egyikük, Ľudovít Zupko, a Nyitrai Pipaklub elkötelezett tagja, aki több mint 700 darabból álló magángyűjteményének egyharmadát bocsátotta a kiállítás rendelkezésére. Mellette Szalay András, a helyi gyűjtő, szintén hozzájárult a tárlathoz, bemutatva gyűjteménye legértékesebb darabjait. A terem hátsó falán pedig egy izgalmas összeállítás várja a látogatókat, amely híres emberek pipával készült fotóit vonultatja fel.

A Galántai Honismereti Múzeum izgalmas kísérőrendezvények sorozatát indítja el: februárban egy különleges előadás keretében a pipák lenyűgöző történetébe nyerhetünk betekintést, míg márciusban a pipázás művészetét és a versenypipázás fortélyait felfedező, ízletes kóstolóval egybekötött bemutatót tartanak. A pipatörténeti kiállítás kurátora, Novák Margaréta, aki hosszú éveken át a lévai Barsi Múzeumnál dolgozott történészként és régészként, az Új Szónak nyilatkozva elárulta, hogy munkája során rendszeresen állított össze kollégáival olyan kiállításokat, amelyek ásatási anyagokat is bemutattak.

A vár ásatási anyagában rengeteg szép agyagpipa volt. Az első kiállításra, 2008-ban, eljöttek a Nyitrai Pipaklub tagjai, akiket nagyon érdekelt minden, ami a pipákkal összefüggött, így jött az ötlet, hogy ne csak a régészeti anyagot állítsuk ki, hanem mindent, ami a pipázással összeköthető. 2011-ben megrendeztük az első Nemzetközi Pipatörténeti Konferenciát azzal a céllal, hogy összefogjuk a pipagyűjtőket, -készítőket és a szakembereket, vagyis régészeket, történészeket, továbbá a pipaklubokat, amelyek tagjai hobbi szinten versenyeznek és a dohányforgalmazókat. Nagyon színes társaság jött össze, idén tartottuk az ötödik konferenciát

- mondta Novák Margaréta, aki ritkán gyújt rá a pipájára, de 2011 óta rendszeresen részt vesz a lassúsági pipaszívó versenyeken. Hozzáfűzte, hogy bár nem ő a világcsúcstartó, a színes és változatos társaság miatt különösen élvezi ezeket az eseményeket. Tagja a nyitrai klubnak, amely nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is elismert, hiszen 2016-ban megkapták az Európa-bajnoki verseny rendezésének jogát.

A szakembertől azt is megtudtuk, hogy a nők és a férfiak együtt versenyeznek, ami arra vezethető vissza, hogy nagyon sokáig nem volt megengedett dohányozni a nőknek, akik nagyon alulreprezentáltak a pipaszívó versenyeken. A legutóbbi világverseny 248 versenyzőjéből csupán 22 volt nő, ugyanakkor Novák Margaréta úgy érzi, a férfiak örömmel fogadják a női versenyzőket és klubtagokat, nem tapasztalható a férfiak részéről elutasítás.

Related posts