Pont harminc évvel ezelőtt nyerte vissza városi státuszát a település.

Harminc esztendő telt el azóta, hogy Bátaszék büszkén visszanyerte városi státuszát. Az 1995. augusztus 19-20-án tartott városavató ünnepség maradandó élményt jelentett a település múltjában, hiszen csaknem másfél évszázad elteltével újra városi címet kapott. A kétnapos eseménysorozat nemcsak a történelem előtt hajtott főt, hanem egy új korszak kezdetét is jelképezte Bátaszék életében.
A várossá nyilvánításra sok év várakozása után került sor: Bátaszék 1441-től egészen 1871-ig mezővárosi státuszban élt, de ezt követően nagyközséggé minősítették vissza. A sorsdöntő hétvégén, 1995 nyarán - szimbolikus módon Szent István ünnepe előtt - újra bejegyezték a "történelem nagykönyvébe".
Az ünnepség a besigheimi fúvószenekar térzenéjével vette kezdetét, majd a "Tőlünk - Rólunk" című gazdasági, néprajzi és sporttörténeti kiállítás nyílt meg az általános iskolában. A II. Géza Gimnázium diákjai korabeli jelmezekben elevenítették meg a koronázási hagyományokat, ezzel hozzájárulva az esemény emelkedett hangulatához - tudósít a Tolnai Népújság augusztus 21-i számában.
A városavatás hivatalos ceremóniáját az iskola tornacsarnokában tartották, ahol a közönség vastapssal fogadta Kuncze Gábor akkori belügyminisztert. Bognár Jenő polgármester köszöntője után a tárcacezető ünnepi beszédében hangsúlyozta: a várossá válás ott nyer értelmet, ahol valódi közösség, polgári gondolkodás és fejlett infrastruktúra áll mögötte. Kuncze Gábor végül Göncz Árpád köztársasági elnök megbízásából átadta a városi rangot igazoló oklevelet és a város kulcsát Bognár Jenőnek.
A meghívott vendégek között voltak a megye és a járás vezetői, valamint a német testvértelepülés, Besigheim polgármestere, Steffen Bühler is, aki szívélyes jókívánságait tolmácsolta a bátaszékieknek.
A város díszpolgári címét 1995-ben három kiemelkedő személyiség nyerte el: Herendi János kanonok-plébános, dr. Maróthy Ede háziorvos (posztumusz) és dr. Szentlőrinczi Géza orvos és tudományos kutató (posztumusz). Az ünnepi kulturális program keretében tizenkét különböző együttes lépett fel a színpadon, míg a rendezvény záróakkordjaként a sportcsarnokban tartott bál tette emlékezetessé a szombati napot. A következő napon ökumenikus istentisztelet és új kenyér szentelése következett, majd Szabó Ferenc festőművész kiállítása és a felújított Kálvária-kápolna megáldása koronázta meg ezt a jeles hétvégét.
Bátaszék az elmúlt harminc év során közösségi összefogásának köszönhetően jelentős fejlődésen ment keresztül.
Bozsolik Róbert, Bátaszék polgármestere, úgy véli, hogy az elmúlt három évtized a fejlődés, az összefogás és a közösségi szemlélet jegyében zajlott.