PS: A kormányhivatal álláspontja szerint a holokauszt tagadása nem minősül extrémizmusnak.


A Progresszív Szlovákia (PS) véleménye szerint a kormányhivatal nem sorolja a holokauszttagadást a szélsőséges nézetek kifejeződései közé. Ezt a PS a belügyminisztérium által kidolgozott, 2028-ig érvényes radikalizálódás és szélsőségesség elleni intézkedésekhez kapcsolódó kormánytisztviselői megjegyzésekre alapozza.

A PS szerint azonban a bírálatok özönét követően a megjegyzést módosították.

A fasiszta hatalom birodalma

„A holokauszttagadás a legrosszabb antiszemita ideológia szerves része, és bármilyen más vélemény kifejezése mély tiszteletlenség az áldozatok milliói, a túlélők, valamint a zsidó közösség tagjai iránt, akik ma Szlovákiában és a világ más tájain élnek” – nyilatkozta Michal Šimečka, a PS elnöke. Párttársa, Ivan Korčok ehhez hozzátette, hogy a holokauszttagadás eddig a fasiszta eszmék világához tartozott, de úgy tűnik, hogy a szlovák kormányhivatalban is találkozhatunk olyanokkal, akik ezt támogatják.

"Ľudia z okolia premiéra zasahujú na najcitlivejšie miesto v histórii židovskej komunity. V tragédii vyvraždenia šiestich miliónov Židov po celom svete zohral hanebnú úlohu aj Slovenský štát. Jedno je jasné: Robert Fico sa obklopil ľuďmi s názormi za hranicou morálky či zákona," zdôraznil Korčok. Na záležitosť tiež poukázali mimoparlamentní Demokrati.

"A miniszterelnök környezetében található emberek a zsidó közösség történetének legérzékenyebb részébe nyúlnak. A szlovák állam szégyenletes szerepet játszott a világ hatmillió zsidójának legyilkolásával járó tragédiában. Egy dolog világos: Robert Fico olyan emberekkel vette körül magát, akiknek a nézetei túlmutatnak az erkölcs és a jog határain" - hangsúlyozta Korčok.

A parlamenten kívüli Demokrati párt is hangsúlyozta az ügy fontosságát, felhívva ezzel a közvélemény figyelmét.

Monika Podhorány Masariková, a Demokrati párt tagja és biztonsági elemző, hangsúlyozta, hogy a mai polarizált társadalomban a közvélemény joggal elvárja a kormányzati intézményektől, hogy a szélsőségesség és radikalizmus témáját komolyan vegyék Szlovákiában. Hiszen alig néhány száz méterre a kormány és a parlament Zámocká utcai irodáitól egy szélsőséges személy két fiatal életét oltotta ki. Azonban a kormányhivatal által a radikalizálódás és szélsőségesség ellen tett lépésekkel kapcsolatos megnyilatkozások éppen az ellenkező irányba mutatnak.

A kormányhivatal nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy a koncepcióval kapcsolatos észrevételek feltöltése során egy emberi hiba lépett fel a Slov-Lex portálon. "A problémát már orvosoltuk, és a kellemetlenségért elnézést kérünk" - tette hozzá a hivatal.

A tárcaközi véleményezési eljárás során a hivatal több észrevételt fogalmazott meg a belügyminisztérium által benyújtott dokumentummal kapcsolatban. Kiemelt kritikát kapott a dezinformációval szembeni fellépés, valamint a demokrácia védelmét célzó koncepció hangsúlyozása is.

Radovan Bránik, biztonsági szakértő és blogger a következőképpen értékelte a kormányhivatal "botlását": Eddig a legutóbbi választások óta a legsúlyosabb atrocitás, aminek tanúi lehettünk egy ludák rezsimért rajongó és szélsőséges alvilági csoport tevékenységét illetően, közvetlenül a kormányzati struktúrák kellős közepében.

A Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetsége a hír hallatán azt írta pénteken a Facebook-oldalán: "a jelentés annyira megdöbbentő és abszurd, hogy kétségbe vonja annak hitelességét"., és kérte a kormányhivatal állásfoglalását.

Related posts