Sg.hu - Putyin: Nincs kapcsolatunk a YouTube lelassulásával kapcsolatban.
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, nemrégiben éles kritikát fogalmazott meg a Google ellen, arra hivatkozva, hogy az amerikai kormány politikai érdekeinek szolgálatába állította a vállalatot. Putyin emellett a YouTube-ot is felelőssé tette az oroszországi videómegosztás sebességének csökkenéséért, így a platformot a politikai manipuláció eszközének tekinti.
A Google, hasonlóan más nemzetközi technológiai óriásokhoz, már hosszú évek óta komoly nyomás alatt működik Oroszország területén a megosztott tartalmak miatt. Miközben Moszkva blokkolta olyan közösségi média platformok hozzáférését, mint a Twitter, a Facebook és az Instagram, a YouTube, amelyet naponta körülbelül 50 millió orosz felhasználó látogat, valahogy mégis megúszta a teljes betiltást. A kritikus hangok szerint a hatóságok szándékosan próbálják korlátozni a platform működését, hogy ezzel meggátolják az orosz állampolgárok hozzáférését a Putyin és kormánya ellen irányuló kritikákhoz. Oroszország hivatalosan tagadja ezeket az állításokat, és azt hangoztatja, hogy a problémák forrása a Google elavult berendezései, ám ezt a vádaskodást a vállalat és a technológiai szakértők határozottan cáfolják.
Putyin az oroszokhoz szóló éves beszélgetésén megismételte Moszkva álláspontját, miszerint a Google, mivel csökkentette az oroszországi kiadásokat és a megfelelő berendezések szállítását, saját magának okozott problémákat. "A YouTube-nak és a Google-nak be kell tartania a törvényeinket, kerülnie kell mindenfajta megtévesztést az interneten, és különösen nem használhatják és élhetnek vissza az internetet kormányuk politikai céljainak elérésére" - mondta Putyin. Putyin szerint a verseny erősödik, és megnevezte a hazai platformokat, az állami irányítás alatt álló VK Video-t és a RuTube-ot, valamint az orosz Pavel Durov által alapított Telegramot. E platformok egyike sem tudta jelentősen megszorítani a YouTube piaci részesedését a videohoszting tekintetében.
A YouTube, miközben teret biztosít a Moszkva által vitatott tartalmaknak, az ukrajnai háború kezdete óta több mint 1000 csatornát - köztük államilag támogatott hírforrásokat - zárt le, és több mint 5,5 millió videót eltávolított. A Kreml abban bízik, hogy a Google ellen indított jogi lépések rákényszerítik a vállalatot, hogy felülvizsgálja álláspontját. Augusztusban a YouTube megerősítette, hogy értesült azokról a hírekről, miszerint néhány felhasználó Oroszországban nem tudott hozzáférni a platformhoz, de hangsúlyozták, hogy ez nem az ő intézkedéseik vagy technikai problémák következménye.